praca w Holandii

Emigracja zarobkowa to w przypadku Polaków bardzo popularny sposób na życie. Z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża do pracy zarobkowej poza granicami kraju, a po zniesieniu przez rząd ulgi abolicyjnej, coraz większą ilość stanowią osoby, które decydują się zostać za granicą na stałe. Do jakiego kraju warto pojechać i jak szukać pracy za granicą, żeby było to jak najbardziej opłacalne?

Do jakiego kraju warto pojechać do pracy za granicą?

Według szacunków GUS, około 2,54 miliona Polaków przebywa czasowo za granicą. Najprawdopodobniej liczba ta jest jeszcze większa i z roku na rok rośnie. Jako obywatele Unii Europejskiej, możemy pracować legalnie w każdym kraju wspólnoty i coraz więcej Polaków korzysta z tej możliwości.  Każdy kraj to jednak inne prawa i różne koszty życia. Również praca może być opłacalna mniej lub bardziej.

Obecnie najczęściej wybieranymi kierunkami w kontekście emigracji zarobkowej są Anglia, Niemcy czy Holandia. Praca w Holandii jest szerzej omówiona na trivo.pl – ponieważ kraj ten kusi wieloma ofertami pracy, warto dobrze zorientować się w temacie. Kraje takie jak Holandia i Niemcy przyjmują bardzo wielu emigrantów zarobkowych, dlatego też na terenie tych krajów działa wiele polskich agencji pracy, które niestety nie zawsze są uczciwe. Stąd też, aby trafić w bezpieczne miejsce, gdzie nowy pracownik nie zostanie oszukany, warto dokładnie sprawdzić opinie o agencji pośrednictwa pracy. Negatywne opinie pojawią się wszędzie, jeśli jednak jest ich bardzo dużo, warto rozważyć wybór innej firmy.

Jeśli chodzi o Europę, warto jadąc do pracy wybrać możliwie najmniej nawiedzany przez Polaków kraj – istnieje wtedy szansa, że trafisz do miejscowego pracodawcy, a warunki będą dobre. Wysokie zarobki dla Polaków oferuje między innymi cała Skandynawia, Austria czy Szwajcaria.

Gdzie szukać pracy za granicą?

Jeśli wybierasz się do pracy za granicą, warto poświęcić trochę czasu na dokładne przeszukanie sieci. Ogłoszeń o możliwości pracy za granicą jest bardzo wiele również na polskich portalach ogłoszeniowych, jednak w gąszczu tego typu ofert można łatwo się pogubić. Większość z ofert dostępnych na polskich portalach ogłoszeniowych jest w efekcie mało wiarygodna, z uwagi na to, że często są to osoby prywatne, które odpłatnie szukają ludzi do współpracujących z nimi agencji pracy. Takie agencje trudno sprawdzić (nie zawsze podane są w ogłoszeniu), często też desperacja osób poszukujących pracowników powinna wzbudzić Twoją czujność.

Najbezpieczniejsze są zagraniczne agencje pracy, które wyróżniają oferty zatrudnienia na swojej stronie internetowej. Ponieważ w całej Europie jest dużo Polaków, bardzo często strony są także tłumaczone na polski czy angielski. Ranking najbardziej wiarygodnych agencji można znaleźć w Internecie.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy za granicą?

Największym uciemiężeniem w pracy za granicą są bez wątpienia nieuczciwe agencje pracy. Bardzo często stosują one metody, które są de facto obejściem prawa regulowanego przez krajowe standardy odnośnie pracowników tymczasowych. W wielu krajach, w tym Anglii i Holandii, emigranci zarobkowi zatrudniani są na tak zwane kontrakty na zero godzin, co skutkuje brakiem jakiejkolwiek gwarancji czasu pracy. Warto pamiętać, że w przypadku takiego kontraktu i niesatysfakcjonującej pracy, umowę taką można według prawa zerwać z dnia na dzień. Część agencji jednak zabezpiecza się przed takim scenariuszem forsując podpisanie regulaminu, który obliguje pracownika do zachowania okresu wypowiedzenia pod groźbą kary pieniężnej– jednak według prawa o pracownikach tymczasowych, pracując na kontrakcie na zero godzin, nie musisz spełniać tych warunków. Warto przed rozpoczęciem pracy dokładnie dowiedzieć się, jakie są prawa i obowiązki dla pracowników tymczasowych i dokładnie porównać je z warunkami oferowanymi przez agencję pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here