Szukasz pracy i przeglądasz masę ogłoszeń? A może wysyłasz CV do każdej firmy, w której spełniasz podstawowe wymagania? Jeśli chcesz znaleźć dobre dla siebie ogłoszenie o pracę, zacznij uważniej czytać oferty. A jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek.

Gdzie szukać ogłoszeń?

W pierwszej kolejności zastanów się, gdzie będziesz szukać ogłoszeń o pracę – na lokalnych serwisach, czy na stronach wyspecjalizowanych w tym zakresie, jak www.praca.money.pl, gdzie swoje oferty wystawiają zarówno duże, międzynarodowe firmy, jak i małe zakłady. Wybierz kilka z tych miejsc i regularnie na nie zaglądaj.

Co oznacza regularnie? Najlepiej codziennie. Na początku może wydawać Ci się to przesadą, ale szybko przekonasz się, że każdego dnia na serwisach z ogłoszeniami o pracę pojawiają się nowe oferty, które być może będą dla Ciebie idealne. A Ty, jako pierwszy, wyślesz swoje CV oraz list motywacyjny.

Aby jednak nie trafić do przypadkowej firmy, dokładnie czytaj ogłoszenia.

Na co zwracać uwagę szukając pracy?

Analizując oferty pracy największą uwagę należy zwrócić na opis firmy. Zanim będziesz aplikować na wybrane stanowisko, sprawdź profil działalności pracodawcy, poczytaj opinie na jego temat. Niektórzy pracodawcy sami tworzą ogólny opis firmy na serwisach z ogłoszeniami o pracę, dzięki czemu łatwiej jest ich zidentyfikować. A co z ofertami, w których brakuje tej informacji? Na takie ogłoszenia należy uważać – oczywiście są firmy, które nie chcą publicznie oznajmiać, że prowadzą rekrutację i robią to przez biuro pośredniczące, jednak powoduje to pewne zagrożenia. Po pierwsze, nie wiedząc do jakiego przedsiębiorstwa rekrutujesz, nie możesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej zabłysnąć wiedzą na temat jego usług i produktów. A po drugie, nie wiesz, czy działalność firmy będzie Ci odpowiadać.

Następnie dokładnie zapoznaj się z opisem stanowiska. Zadecyduj, czy posiadasz odpowiednie kompetencje, aby wykonywać pracę i co najważniejsze – czy zakres obowiązków jest dla Ciebie interesujący. Obecnie rynek należy do pracownika, dlatego nie bój się wybierać. Uważaj natomiast na ogłoszenia, w których tylko ogólnie wspomniano „szukamy osób młodych/studentów, ze znajomością języka” etc. Jeśli pracodawca nie podał nawet nazwy stanowiska, na które poszukuje pracowników, to istnieje ryzyko, że trafisz na oszusta.

Trzecią, najważniejszą częścią każdej oferty pracy są wymagania. Tutaj będziesz musiał odpowiedzieć na te same pytania, co w przypadku opisu stanowiska. Czasami konieczna jest znajomość wybranego języka, posiadanie konkretnych uprawnień czy umiejętność obsługi programów komputerowych, dlatego sprawdź to przed wysłaniem CV.

Wielu pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie trwa „walka” o wykształconego, doświadczonego pracownika, dlatego aby zachęcić potencjalnych kandydatów, w ofercie zawierają informację o sposobie wynagradzania (w nielicznych przypadkach podawane są konkretne kwoty, za to częściej wyszczególniona jest metoda premiowania) oraz dodatkowych korzyściach wynikających z podjęcia pracy (możliwość udziału w szkoleniach, benefity motywacyjne).

Na jakie ogłoszenia o pracę uważać?

Przede wszystkim należy uważać na enigmatyczne ogłoszenia, które mogą dotyczyć jakiegokolwiek stanowiska w nieznanej firmie. Jeśli jest mowa o elastycznym czasie pracy, to w wielu przypadkach oznacza to wynagrodzenie akordowe (zależne od wyników pracy), co nie dla każdego jest dobrym rozwiązaniem. Myślisz, że informacja o międzynarodowym środowisku pracy zawsze oznacza korzyści? Czasami jest to związane z pracą w dni, które w Polsce są ustawowo wolne od pracy, natomiast w innych krajach są normalnym dniem roboczym.

Unikaj ofert, w których nie podano pełnych danych kontaktowych firmy. Ponadto jeśli przez kilka tygodni szukasz pracy i widzisz, że ciągle pojawiają się te same oferty, jest to znak, że w przedsiębiorstwie może występować duża rotacja pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here