geodeta

Termin z tytułu kojarzy się zapewne wszystkim bardzo trafnie, bo z pracą na świeżym powietrzu. Praca w terenie to wszelkie czynności wykonywane przez pracownika danego zawodu poza przedsiębiorstwem. Nie oznacza to, że praca tego typu może być częściowo biurowa, a częściowo terenowa – przedstawiciel handlowy na przykład zwykle wcale nie ma wydzielonego miejsca w przestrzeni biurowej, a jego praca jest własnie w dużej mierze – jeśli nie całkowicie – zdalna.

Oczywiście termin praca w terenie może oznaczać czynność wykonywaną przez osoby o różnych zawodach. Nie trudno jest wyobrazić sobie ogrodnika, pracującego w terenie. Tytułowy termin nie musi oznaczać jednak typowej pracy fizycznej związanej z kopaniem w ziemi – tak jak dzieje się to w branży ogrodniczej, czy też budowlanej. Termin ten dotyczy również wszelkiej pracy związanej z nadzorem – chociażby własnie budowlanym. Nadzorca nie pracuj typowo fizycznie, chociaż wchodzi na plac budowy i ma za zadanie sprawdzić, czy wszystkie prace są lub zostały prawidłowo wykonane. Pracą głównie w terenie zajmuje si również geodeta, który będąc na działce budowlanej wykonuje zlecone mu wydzielenie granic fundamentów, czy też mierzy zbudowany już budynek po to, aby przygotować dokumenty do odbioru.

Innym przykładem pracy w terenie jest chociażby zawód policjanta, który wyrusza na patrol. Jeżdżąc radiowozem po wyznaczonym obszarze lub ruszając w trasę na piechotę wykonuje on własnie pracę w terenie. Jak wróci do biura sporządzić raport będzie to również część jego pracy, ale już tej biurowej.

Praca w terenie łącz się oczywiście z posiadaniem uprawnień, które umożliwiają jej wykonywanie. Do zdobycia wszelkich dokumentów tego typu trzeba ukończyć studia lub specjalne kursy, które zweryfikują na końcu wiedzę konkretnej osoby.

Jakie są plusy pracy w terenie? Przede wszystkim jest to praca zdecydowanie mniej nudna niż ta wykonywana na miejscu, w biurze lub w domu. Oczywiście trudno zakładać, że każda praca stacjonarna jest nudna – nic bardziej mylnego. Jednakże tylko taka praca w terenie może dostarczyć wielu związanych z tych charakterem wykonywania obowiązków emocji. Drugą zaletą jest brak całkowitej kontroli, także pracownik może się poczuć odrobinę swobodniej podczas godzin swojej pracy i by może dzięki temu osiągać lepsze wyniki. Trzecia najbardziej istotną rzeczą są zarobki, które dla osoby kreatywnej i przebojowej będą znacznie wyższe, jeśli będzie mogła pracować w terenie – praca stacjonarna. biurowa, nigdy nie da tylu możliwości.

Jakie są zatem minusy takiej pracy? Głównym minusem jest praca w zasadzie samotna. Trudno jest bowiem nawiązać bliższe relacje z pracownikami, których się praktycznie nie widuje. Drugą rzeczą dosyć negatywną jest trudniejszy dostęp d materiałów biurowych, takich jak długopisy, teczki, umowy – ale to już kwestia organizacji własnej. Ostatnią główną wadą jest pogoda – osoba pracująca w terenie nie może zrezygnować z pracy ze względu na warunki, jakie są na zewnątrz – praca to praca i jeśli się jej nie wykona to nie będzie fajnej pensji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here