Oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu będąc na studiach kojarzy się w głównej mierze z przywożeniem jedzenia od rodziców, albo na życiu przez cały miesiąc o chlebie i pasztecie. No według mnie takie podejście nie jest zbyt dobre, ponieważ w ostatecznym rozrachunku odbija się to na stanie zdrowia, a zdrowie jest kwestią naprawdę bardzo istotną, o której nie można zapominać. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym jak bardzo odpowiednia, zdrowa dieta jest korzystna dla naszego organizmu. Skąd mamy czerpać chęć do życia, jeżeli będziemy ucinać koszta na jedzeniu? Na jedzeniu oczywiście można oszczędzać tak samo jak na każdych produktach, ale nie ma sensu odmawiać sobie jedzenia i po prostu zaciskać pasa tak, żeby nie jeść. W tym tekście nie znajdziecie porad typu jak chce Ci się jeść to napełnij się wodą, albo zjedz coś co Cię nasyci i zwalczy głód. Takie podejście do niczego nie doprowadzi, a w późniejszym czasie odbije się to Wam czkawką ze zdwojoną siłą. Jestem zwolennikiem zdrowego podejścia do oszczędzania i to Wam również polecam. Dlatego postanowiłem przygotować kilka porad, dzięki którym pozbędziecie się problemu z oszczędzaniem pieniędzy.

Zaplanuj swoje zakupy

Myśląc zaplanuj swoje zakupy nie mam tylko na myśli, żebyście wypisali na swojej karteczce to co macie kupić. To byłoby zbyt proste. Macie przygotować się tutaj naprawdę w stu procentach. Przede wszystkim zwróćcie uwagę gdzie można najtaniej zrobić zakupy. Warto poszukać sobie statystyk, które jasno Wam powiedzą, gdzie macie najtańsze produkty. Najtańsze produkty znajdziecie przede wszystkim w marketach wielkopowierzchniowych takich jak Auchan, czy Tesco. Jeżeli pomyśleliście o biedronce to będę musiał Was zadziwić, ponieważ nie jest to prawdą. Dane jasno pokazują, że biedronka tak naprawdę jest jednym z najdroższych sklepów. Sam kiedyś robiłem tam zakupy do czasu, aż notorycznie nie zacząłem się spotykać ze zmniejszoną wagą produktów. Opakowanie ulegało zmniejszeniu, a cena pozostawała taka sama. Dlatego stwierdziłem, że to nie ma większego sensu.

Jeżeli nie chce Wam się chodzić nie wiadomo gdzie i analizować wszystkich produktów to powiem Wam, że możecie to zrobić siedząc w domu, wystarczy, że wyszukacie sobie porównywarek produktów spożywczych. Dzięki tym stronom bez problemu będziecie w stanie zaplanować co gdzie chcecie kupić. Ja sam tego bardzo często używam i sobie chwalę. Oczywiście jeżeli pokaże mi się informacja, że najtaniej zrobię zakupy kilkanaście kilometrów dalej to sobie odpuszczam, ale jeżeli mam sklep obok siebie, a kilka takich jest to z nich korzystam. Dlatego jak znajdę jeden sklep w którym jest np. 7 z 10 produktów taniej to tam idę, a gdy obok jest sklep, w którym kolejne 3 są tańsze to uzupełniam tam swoje zakupy.

Kolejnym aspektem podczas planowania zakupów jest również ułożenie sobie odpowiedniej diety. Pozwoli Wam to na kupowanie tylko i wyłącznie tego czego tak naprawdę będziecie potrzebowali. Wasz organizm naprawdę nie potrzebuje śmieciowego jedzenia, dlatego spokojnie możecie poradzić sobie bez tego. Jeżeli zaplanujecie sobie raz swoją dietę to przez kilka miesięcy będziecie mogli się jej trzymać cały czas i nie będziecie mieli z tym naprawdę żadnych problemów. Podczas planowania diety szukajcie również alternatyw dla innych produktów. Zamiast kupić np. kilo piersi z kurczaka zastanówcie się nad zakupem kilograma wątróbki, albo innych podrobów, tak samo zamiast łososia możecie wybrać inną rybę np. mintaja, która również jest naprawdę zdrowa. Naprawdę wyjdziecie na tym o wiele lepiej. Takie dokładnie rozplanowanie swoich zakupów pomoże Wam ograniczyć zakupy nawet o połowę.

Zbieraj punkty i korzystaj z rabatów

Większe markety, które w większości sytuacji mają również najtańsze produkty oferują przy tym jeszcze najwięcej rabatów. Korzystanie z z nich pozwoli Ci na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Może na początku wydawać się to trochę monotonne i nudne ciągłe poszukiwanie promocji, jednak naprawdę świetnie wpływa to na ostateczne dochody. Był kiedyś program w telewizji, który nazywał się bodajże „łowcy okazji”, w tym programie można było zobaczyć jak ludzie, którzy robią zakupy są w stanie za pełen wózek zakupów nic nie zapłacić, albo płacić jakieś śmieszne sumy, a to wszystko dzięki magii kuponów oraz rabatów. Naprawdę jeżeli poszukacie to istnieje spora szansa, że znajdziecie jakieś świetne oferty, dzięki którym dodatkowe sumy pieniędzy zostaną Wam w kieszeni. Pamiętajcie jednak o tym, żeby nie dokonywać zakupów, które nie są Wam potrzebne. Jeżeli coś nie znajduje się na Waszej liście to nie bierzcie tego nawet jeżeli byłoby za pół darmo, ponieważ i tak się Wam nie przyda.

Zacznij uprawiać własną żywność

Jeżeli mieszkasz w domu i masz ogródek to posadź kilka warzyw, owoców i zacznij na tym oszczędzać. W sytuacji kiedy mieszkasz w mieście również możesz zaoszczędzić nieco pieniędzy, głównie na ziołach. Dzięki temu odciążysz nieco swój budżet. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że bardzo ciekawym pomysłem jest również zakup produktów u okolicznych rolników. Za czasów PRL, kiedy było dużo problemów z zakupem mięsa oraz wielu innych produktów spożywczych ludzie organizowali to wszystko na własną rękę. Dzisiaj również można to zrobić. Jeżeli nie możesz znaleźć zaprzyjaźnionego rolnika to poszukaj na pobliskim targu, może tam znajdziesz coś bardzo ciekawego i w dobrej cenie.

7 KOMENTARZE

  1. Dobrym pomysłem jest zabieranie określonej ilości gotówki lub karty pre paid. Wówczas nigdy nie wydamy więcej jak zaplanowaliśmy. Tak się składa, że bardzo często coś na skłoni do wydania więcej niż planowaliśmy

  2. Z własnymi uprawami to jest tak, że fajne, najsmaczniejsze, ale… Nikt tu nie przelicza czasu własnego na pieniądze. Dbanie o uprawy, to praca, porównać ją należy do naszych przeciętnych zarobków za godzinę. Jeśli sporo zarabiamy, to na uprawach tracimy (nawet porównując do cen ze sklepu eko).

  3. Ciekawie i dobrze napisane. Szczególnie polecam sadzenie własnej żywności. Nie tylko można na tym zaoszczędzić ale przy okazji mamy żywność zdrową no i nieco frajdy patrząc jak to wszystko rośnie 🙂

    Pozdrawiam,

  4. Jesli twoja oszczednosc polega na tym ze mam jesc rybe mintaj zamiast losos to jest zle gdyz ludzie jedza lososia DLA zdrowia jego wartosci sa nie zastapione DLA zdrowia

  5. Hmm owszem racjonalne podejście do finansów, zarówno jak i do swojej diety jest bardzo istotne. Natomiast nie wyobrażam sobie robienia analizy cen danego produktu we wszystkich supermarketach, to strasznie czasochłonne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here