architekt

Architektura jest to zawód wolny. Opiera się ona na zleceniach oraz dużych projektach. Wynagrodzenie zależy w dużym stopniu od rodzaju danego zlecenia. Płaca zależy też od poziomu skomplikowania czy zakresu projektu. Wszystko to powoduje, że zarobki architekta mogą różnić się w zależności od siebie. Wpływ na to ma też miejsce zamieszkania, a także forma zatrudnienia. Ile jest w stanie zrobić architekt? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-architekt/

Ile może zarobić architekt?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej te zarobki nie są ścisłe. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie nie ma dokładnej stawki, na którą może liczyć architekt. Portale branżowe zajęły się jednak analizą dotyczącą zarobków osób na takim stanowisku. Dokonały one badań, które oparte zostały na pytaniach do firm zatrudniających architektów. Architekci zarabiają więc od 3300 zł do 6500 zł brutto na miesiąc. Są to jednak bardzo uściśnij one widełki. Mają one jedynie charakter orientacyjny. Od razu po studiach nasze wynagrodzenie może być niższe, a w niektórych przypadkach zdarza się że będzie ono o wiele większe. Aż 25% osób w tym zawodzie zarabia kwoty poniżej 3000 zł brutto, natomiast kolejne 25% może liczyć na zarobki wynoszące powyżej 6500 zł brutto. Wynagrodzenie architekta nie jest więc dokładnie sprecyzowane.

Zarobki architekta – mediana

Ciężko jest ustalić z szczegółowe zarobki architekta, a co za tym idzie tak samo trudno jest z ustaleniem mediany. Zarobki są zmienne w zależności od okresu w roku, a także zleceń w miesiącu. Portale branżowe jednak dokonały wstępnych badań. Przeciętne wynagrodzenie w skali kraju dla wykwalifikowanego architekta wynosi około 5000 zł brutto. Nieco gorzej zarabiają osoby, które są architektami wnętrz. Ich wynagrodzenie wynosi około 4210 zł. Jeszcze gorzej wygląda to u Architektów krajobrazu. Oni mogą liczyć na zarobki wynoszące około 3400 zł brutto. O wiele bardziej doświadczeni architekci jest bogatym portfolio czy wysoką pozycję na rynku są w stanie zarobić 7200 zł. Wszystkie powyższe kwoty podane są w kwocie brutto. Staż pracy, świetny osiągnięcia, pozycja w firmie czy lukratywny zlecenia, są w stanie podnieść wynagrodzenie nawet do 14000 zł brutto.

Zobacz też: http://finansepolaka.pl/w-jaki-sposob-zostac-architektem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here