Czy płatności online są bezpieczne

Płatności online to ten sektor finansów, który obecnie rozwija się wyjątkowo intensywnie. Dostępne rozwiązania są nieustannie doskonalone, dotyczy to również kwestii bezpieczeństwa. Jednak nigdy nie zaszkodzi zachować ostrożności, gdy w grę wchodzą Twoje środki finansowe. Na co zatem zwrócić uwagę, dokonując płatności online?

Jak są zabezpieczane płatności online?

Witryny, za których pośrednictwem dokonywane są transakcje internetowe powinny korzystać z szyfrowanego połączenia SSL (ang. Secure Socket Layer). SSL to protokół sieciowy, który zapewnia poufność informacji przesyłanych pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową, co zabezpiecza przed ich odczytaniem i wykorzystaniem przez niepowołane osoby.

Obsługujący płatność operator powinien posiadać również ważny certyfikat PCI DSS (ang. Payment Card Industry Data Security Standard). Poświadcza on spełnienie wysokich norm bezpieczeństwa przy przetwarzaniu danych płatności dokonywanych za pomocą kart.

Z obu tych zabezpieczeń korzysta jeden z największych polskich agentów rozliczeniowych https://www.przelewy24.pl/. Jeśli więc witryna e-commerce, w której chcesz dokonać zakupu, rozlicza płatności za pośrednictwem tego operatora, możesz bez obaw opłacić online swoje zamówienie.

Na co uważać, płacąc przez Internet?

Zanim dokonasz płatności za pośrednictwem witryny internetowej, sprawdź, czy na pasku przed jej adresem wyświetla się mała kłódka, która oznacza certyfikat SSL. Dobrą praktyką jest również sprawdzanie komentarzy innych klientów na temat konkretnego e-sklepu czy sprzedawcy. Kilka negatywnych ocen to jeszcze nie powód do niepokoju, ale jeśli stanowią one większość, bezpieczniej będzie zrobić zakupy w innym miejscu.

Zachowaj również ostrożność w stosunku do wyjątkowo korzystnych okazji, w których cena produktu znacznie odbiega od tej oferowanej przez innych sprzedawców. Twoją podejrzliwość powinny wzbudzić szczególnie te promocje, które obowiązują bardzo krótko, nie zostawiając wiele czasu na spokojne zastanowienie się czy poszukanie w Internecie opinii o danym sklepie.

Dostępne dzisiaj narzędzia do płatności online są dobrze zabezpieczone, a ich operatorzy muszą spełniać wymagające normy w zakresie poufności danych. Jednak odrobina dodatkowej czujności przy dokonywaniu transakcji w Sieci nigdy nie zaszkodzi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here