Bardzo często można usłyszeć opinie, że w dzisiejszych czasach bez studiów nie można niczego osiągnąć. Z tej perspektywy coraz więcej osób zaczyna studia, studiuje jakiś kierunek mając nadzieję, że w przyszłości znajdą oni bardzo dobrze płatną pracę. Jak sami zapewne widzicie po moim blogu to jestem w stanie zarabiać pieniądze, a mimo wszystko nie skończyłem jeszcze studiów. Tak samo jak wielu ludzi na świecie, którzy zarabiają znacznie większe pieniądze ode mnie, nie mają skończonych studiów. Przykłady można mnożyć Bill Gates, Mark Zuckerberg, Steve Jobs, żaden z nich nie skończył studiów, a osiągnęli wielki sukces, który wielu osobom się nawet nie śni. Z drugiej strony jednak można powiedzieć, że bez studiów nie można zarabiać dobrych pieniędzy, ponieważ jak można być lekarzem, albo naukowcem nie mając wiedzy oraz studiów? Jak dentysta może być dentystą bez ukończenia kierunku stomatologicznego? Jest prawdą, że pewne zawody wymagają studiów, jednak nie prawdą jest to, że bez studiów nie można niczego osiągnąć.

Od czego zależy sukces?

Prawda jest wręcz banalnie prosta. To czy osiągniecie sukces i zaczniecie dużo zarabiać zależy tylko od Was. Wiem, że jest to bardzo uproszczone pojęcie, ale jest ono w pełni prawdziwe. Są na świecie dwa typy ludzi, którzy mają postawę roszczeniową i wymagają od innych, aby to za nich wszystko było zrobione oraz tacy, którzy sami biorą swoje życie w garść i kierują nim w taki sposób jaki chcą. Jeżeli chcą coś osiągnąć to po prostu to robią, nie patrząc na innych. Planują swoje działanie i sukcesywnie dążą do celu. Dążenie do celu może im zająć naprawdę długi czas i mogą to robić latami, ale w pewnym momencie, gdy będą dodawać cegiełka po cegiełce do tego to obudzą się z myślą, że osiągnęli to czego chcieli.

Czy to jednak znaczy, że studia nie są nic warte? W żadnym bądź razie. Wszystko zależy od tego jakie macie podejście do swoich studiów. Jeżeli traktujecie studia jako coś co Wam sprawia przyjemność, czerpiecie z nauki satysfakcję i uczycie się to czego lubicie to istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że osiągniecie sukces. Jeżeli zaś tak nie jest to może się okazać, że te studia naprawdę się Wam nie przydadzą. Bardzo dużo osób na studia w dzisiejszych czasach idzie ze zwykłego wyrachowania, jednak takie podejście mija się z celem, ponieważ nie o to chodzi w studiowaniu, żeby sobie przeanalizować, że coś nam się będzie opłacać, albo żeby pójść na studia, tylko po to, aby na jakichś być. Wykształcenie dla wykształcenia nie jest nic warte. Niektórzy ludzie mają naprawdę dziwne podejście jakby robili wszystko dlatego, że muszą to robić. Nie są w stanie cieszyć się z życia. Pomyślcie sobie, jeżeli dzisiaj zmuszacie się iść na studia tylko dlatego, że tak wypada, to kiedy macie cieszyć się swoim życiem jak nie teraz? Przecież to teraz jesteście młodzi i pełni życia. Z roku na roku jesteście bliżej starości i niedługo będziecie mogli w ogóle nie mieć siły na cokolwiek. Zamiast robić to co od Was wymaga społeczeństwo zacznijcie sterować swoim życiem w taki sposób, żebyście Wy byli szczęśliwi i żebyście mogli usiąść przed lustrem i powiedzieć, że nie żałujecie tego co robicie.

Pamiętajcie o tym, że to czy osiągniecie sukces czy też nie jest tak naprawdę zależne tylko od Was. Jeżeli męczy Was życie i żyjecie z dnia na dzień to nic w taki sposób nie osiągniecie. Nabierzcie motywacji i róbcie to co chcecie robić, a zobaczycie, że będziecie w stanie osiągnąć sukces, o którym wcześniej nie marzyliście.

Co studia mogą Wam dać?

Jeżeli zdecydujecie się pójść na studia, które naprawdę Wam się podobają to będziecie w stanie poznać naprawdę fantastycznych ludzi, z którymi będziecie dzielić wspólne zainteresowania. Ponadto zdobędziecie wiedzę, która może nie zawsze będzie wiedza praktyczną, ale dzięki niej będzie Wam łatwiej rozwijać się w innych kierunkach. Studia są naprawdę fantastycznym miejscem, w którym można spędzać czas wspólnie wraz z osobami, które się lubi. Jeżeli wybraliście ten sam kierunek to pomyślcie sobie, że jest już coś co Was łączy, macie wspólne tematy do rozmowy, możliwe, że połączy Was coś jeszcze i będziecie w stanie się zaprzyjaźnić.

Dzięki temu studia mogą Was otworzyć społecznie, a to jest bardzo ważne przy zawieraniu kontraktów. Jeżeli chcecie prowadzić własną firmę, albo osiągnąć sukces zawodowy to będziecie musieli rozmawiać z partnerami biznesowymi, okazując swoją pewność siebie i zaangażowanie.

Kolejnym aspektem jest to, że studia mogą Wam dać bardzo konkretną wiedzę do pewnego zawodu. Jeżeli chcesz zostać prawnikiem, albo lekarzem to bez studiów nie dasz rady tego osiągnąć. Dlatego będzie Ci to niezbędne do rozwijania zawodowego.

11 KOMENTARZE

 1. podpisuję się pod tym potem 😉 trzeba po prostu wierzyć w siebie i próbować, czasem może się nie układać ale i zdarza się że możemy osiągnąć naprawdę dużo 🙂 wszystko zależy od nas.

 2. niestety jako studentka 5 roku widzę, że w ogóle studia obecnie nie mają nic do zatrudnienia i zarabiania dobrych pieniędzy… najlepiej wychodzą osoby po prostu wszechstronne, pewne siebie, potrafiące „kombinować” i wlasnie tacy ludzie bez problemu za czymś zawsze się zakręcą, mają więcej pomysłów, natomiast studia kształtują pewne jednokierunkowe myślenie i dążenie tylko do pracy w zawodzie co często nas gubi… jestem świetnym przykładem i właśnie staram się to zmienić bo szans na siebie w innym przypadku nie widzę ;p pozdrawiam

 3. nie uważam tak. najlepiej obecnie radzą sobie osoby niczym nieograniczone, czyli właśnie te, które studiów nie mają i muszą kręcić się za pracą i jej poszukiwać rzeczywiście wszędzie… to oni są bardziej kreatywni i to im wbrew pozorom jest łatwiej

 4. Czy studia są potrzebne? Moim zdaniem jak najbardziej, bez odpowiednich umiejętności oraz dyplomu ciężko jest zdobyć upragnione stanowisko, a co za tym idzie pieniądze. Owszem zarabianie bez studiów też istnieje, aczkolwiek wiadomo, że nic nie jest stałe i o ile przychodzą dobre dni to i złe dni również nadejdą, a w takich chwilach warto mieć alternatywę i dowód na to, że ma się wykształcenie dzięki, któremu można dostać pracę czy założyć własną działalność.

 5. Studia dają dużo możliwości ale nie trzeba na nie chodzić żeby osiągnąć sukces. jednak czynnikiem inspirującym mnie do założenia własnej firmy były właśnie Studia.

 6. Studia teraz to tylko papier jeżeli nie robi się czegoś ponad to nic nie znaczą. Teraz to doświadczenie i pasja jest w cenie. Bez tego ani rusz na rynek pracy…

 7. Studiowanie daje bardzo dużo, jednak skończenie studiów już ma się nieco gorzej do znalezienia pracy. Niestety minęły czasy gdzie skończone studia gwarantowały nam to że będziemy dużo zarabiać. Teraz to jest prawdziwa walka o przetrwanie. Właśnie studia i pracowanie w 4-10 firmach przez 4-8 lat mogą nauczyć jednego że najlepiej pracować na własny rachunek.

 8. Według mnie studnia nie są potrzebne do zarabianie pieniędzy i do życia w ogóle. Ale młody człowiek wyjeżdżając do innego miasta zwyczajnie dojrzewa, uczy się ogłady i życia w społeczeństwie. Studia uczą pokory, uczą imprezowania, ogólnie bardzo rozwijają, nawet jeżeli nie pod względem naukowym, choć to co do zasady powinno występować. Tak naprawdę to w czasie studiów poznajemy najwięcej ludzi. Wyrabiamy kontakty pijemy, balujemy uczymy się. Studia są konieczne dla człowieka, który chce coś osiągnąć.
  Pozdrawiam

 9. Czasy w których studia były wyznacznikiem sukcesu to przeszłość. można uzyskać sukces zawodowy, społeczny czy finansowy bez studiów ale czasami są niezbędne jak np lekarz lub w niektórych korporacjach, gdzie na wyższe stanowiska menedżerskie wymagany jest tytuł.

 10. Popieram, bardzo wartościowy wpis! No cóż znam mnóstwo osób, ktore nigdy nie przejmowały się zajęciami w szkole czy uczelnią a są specjalistami w danej dziedzinie albo po prostu postawili na własną działalność. I wiedzie im sie o wiele lepiej od wszystkich tytułowanych znajomych 🙂 Pozdrawiam!

 11. Dużo zależy również od tego jak te studia ktoś wykorzysta. Jeżeli będą one robione wyłącznie dla dyplomu to może być problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Jeżeli jednak będziemy w stanie traktować to jako coś co sprawia nam przyjemność i czym w pewnym stopniu się pasjonujemy to jestem spokojny o znalezienie pracy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here