Praca pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca, a zakres obowiązków szeroki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zadaniom pielęgniarki, wymaganemu wykształceniu, a także podpowiemy, jak ubrać się do pracy modnie i wygodnie. Zachęcamy do czytania!

Pielęgniarstwo w świetle przepisów prawnych

Zacznijmy od tego, że zarówno pielęgniarka, jak i położna podstawowej opieki zdrowotnej to osoby, które ubezpieczony wybiera samodzielnie zgodnie z art. 114 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ. Szczegółowe, najnowsze ustalenia dotyczące zakresu obowiązków wykonywanych przez pielęgniarkę i położną podstawowej opieki zdrowotnej znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 listopada 2019 roku.

Mówiąc najogólniej, pielęgniarka środowiskowa, zwana również pielęgniarką środowiskowo-rodzinną, w sposób kompleksowy sprawuje opiekę pielęgniarską i pielęgnacyjną nad daną osobą ubezpieczoną, jej rodziną czy społecznością w miejscu zamieszkania i nauki.

Pielęgniarstwo

Czym zajmuje się pielęgniarka środowiskowa?

Zakres obowiązków pielęgniarki jest bardzo duży. Zawiera świadczenia diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i profilaktyczne. Świadczenia są wykonywane na zlecenie lekarza rodzinnego albo specjalisty na podstawie umowy z NFZ. Jakie dokładnie zadania realizuje pielęgniarka?

Świadczenia pielęgnacyjne to inaczej opieka pielęgniarska sprawowana nad osobami o różnym stanie zdrowia, wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych, a także przygotowanie osób chorych lub niepełnosprawnych do samoopieki oraz samopielęgnacji.

Świadczenia diagnostyczne obejmują wywiady środowiskowe, wykonywanie badań fizykalnych, pomiary i ich analizę, ocenę stanu chorego oraz przebiegu jego powrotu do zdrowia, kontrolowanie poziomu bólu, ocenę jakości życia.

Świadczenia lecznicze to szereg działań takich jak udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia oraz nagłych zachorowań, podawanie różnych leków według zaleceń lekarza, opatrywanie ran, zdejmowanie szwów, wykonywanie inhalacji, stawianie baniek, pomoc w doborze diety, zmiany leków w porozumieniu z lekarzem.

Świadczenia rehabilitacyjne – dotyczą rehabilitacji przyłóżkowej, mają na celu uniknięcie powikłań wynikających z choroby i długotrwałego unieruchomienia, różnego typu ćwiczenia usprawniające itp.

Opieka przysługuje zarówno osobom chorym, jak i zdrowym, bez względu na wiek i płeć.

Pielęgniarka środowiskowa

Pielęgniarka środowiskowa – komu przysługuje i kiedy można skorzystać

Konkretne dni i godziny pracy pielęgniarki są zapisywane w harmonogramie, który powinien znajdować się w widocznym miejscu w rejestracji danego ośrodka zdrowia. Pacjenci są objęci opieką medyczną od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. W weekendy oraz dni wolne od pracy obowiązki są wypełniane zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. W nagłych przypadkach świadczenie lekarskie jest wykonywane natychmiast w dniu zgłoszenia. W przypadku świadczeń udzielanych osobom przewlekle chorym oraz w pozostałych terminy wizyt są uzgadniane z wyprzedzeniem. Zakres pomocy zależy od stanu zdrowia chorego oraz jego potrzeb.

Pielęgniarka, realizując swoje zadania, może współpracować z lekarzem rodzinnym, pielęgniarką w środowisku nauczania i wychowania, położną środowiskową, pielęgniarką opieki długoterminowej oraz przedstawicielami organizacji i instytucji na rzecz zdrowia rodziny.

Jak rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie

Aktualnie dyplom zawodowy pielęgniarki można zdobyć zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych. Szczegóły dotyczące toku studiów są ustalone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 9 maja 2012 roku. Do pracy w zawodzie pielęgniarki środowiskowej trzeba ukończyć studia pielęgniarskie albo szkołę pomaturalną i mieć 12-miesięczny staż podyplomowy. Jak w każdym zawodzie, tak i w pielęgniarstwie można poszerzyć zakres swoich uprawnień poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach, a następnie podjąć zatrudnienie np. jako pielęgniarka starszej osoby czy położna. Żeby jednak dane szkolenie mogło być ważne w świetle prawa, musi być zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Inne ważne cechy osób pracujących w zawodzie pielęgniarki przedstawia poniższa grafika.

Odzież i obuwia medyczna

Odzież i obuwia medyczna dla pełnej wygody w pracy

Ciągły kontakt z pacjentem i wielogodzinna praca na stojąco sprawiają, że zmęczenie jest bardzo duże, dlatego trzeba stawiać na odzież i obuwie przede wszystkim wygodne. Jednym z najlepszych rozwiązań są komplety medyczne, w których skład wchodzą spodnie i bluza medyczna albo zestaw składający się z bluzy medycznej oraz spódnicy medycznej. W ofercie sklepu Uniformshop.pl dostępne są różne zestawy odzieży różniące się kolorem i fasonem. Ważne jest to, że wykorzystują najlepszej jakości tkaniny, które zachowują dobry wygląd nawet po wielokrotnym praniu. Najlepsze gatunkowo materiały zapewniają skórze komfort i nie powodują podrażnień.

Do zestawu odzieży sprawdzą się wygodne buty medyczne. Do wyboru są sandały, klapki, chodaki i wiele innych modeli obuwia, dzięki czemu stopy pozostają stabilne i zapobiegają deformacjom stóp. Co ważne, obuwie medyczne jest też łatwe do utrzymania w czystości, co ma również ważne znaczenie w miejscach, gdzie szczególnie dba się o sterylność i higienę.

Komplet medyczny

Zobacz:

Komplet medyczny Sunrise Uniforms żółty (z bluzą taliowaną)

Sukienka medyczna damska prosta Sunrise Uniforms niebieska

Tunika Elegance Sunrise Uniforms ciemny granat + Spódnica medyczna długa Sunrise Uniforms biała

Praca pielęgniarki – wielkie wyzwanie związane z niesieniem pomocy ludziom

Praca pielęgniarki wymaga ogromnego zaangażowania i wielu kwalifikacji, a także odpowiedniego podejścia. Daje różne możliwości rozwoju, w tym pracy chociażby jako pielęgniarka środowiskowa. Więcej porad na temat pracy w służbie medycznej można przeczytać na blogu: https://www.uniformshop.pl/blog

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here