Coraz więcej osób idzie na studia, uważając że zakończenie edukacji na szkole średniej jest czymś hańbiącym. Statystycznie przybywa coraz więcej studentów oraz uczelni, które otwierają nowe kierunki, które służą tylko temu, aby gdzieś upchnąć nowych studentów. Bycie studentem w dzisiejszych czasach jest uznawane za normę, ponieważ każdy ma przecież studia. Szczerze powiedziawszy to bardzo wielu ludzi jest zszokowanych na samą myśl, że ktoś zakończył edukację na szkole średniej, albo że ktoś skończył szkołę zawodową. Dzisiaj człowiek bez studiów jest pojmowany za kogoś gorszego, jednak czy studia są potrzebne każdemu? W ogólnym założeniu dzięki studiom, młody człowiek powinien zdobyć wiedzę, która przygotuje go do przyszłego życia i pracy, jednak jak to wszystko wygląda tak naprawdę w praktyce?

Jak wyglądają studia w praktyce?

Według wielu absolwentów studiów, którzy zaczynają swoją pracę dochodzą oni do wniosku, że wiedza, którą wynieśli z tych studiów jest tak naprawdę wiedzą bardzo ogólną. Dla wielu osób studia pełnią rolę pewnego rodzaju fundamenty, bazy wiedzy teoretycznej, która jest im niezbędna do tego, żeby w ogóle zacząć funkcjonować na rynku pracy. Prawda jest jednak taka, że zakres tematyczny wiadomości, które student otrzymują bardzo różni się od tego jakie wymogi są stawiane mu później w pracy. Na uczelniach cały czas liczy się podejście teoretyczne, zaś w pracy trzeba wykazywać się umiejętnościami praktycznymi, których to uczelnie nie oferują.

Absolwenci zgadzają się z tym, że na studiach istnieje naprawdę wiele przedmiotów, które w pracy się im w ogólnie nie przydają, ponieważ nie mają z tym kierunkiem wiele wspólnego. Warto zwrócić uwagę, że taka nauka nie jest zbyt dobra chociażby z tego względu, że rynek cały czas się rozwija, a konkurencja rośnie dlatego też nie ma zbytniego sensu aby marnować czas na naukę czegoś co w późniejszym czasie i tak będzie zbędne. Inżynierzy sami nie są w stanie pojąć po co im wiedza z zakresu filozofii, pedagogiki albo psychologii. Takie rzeczy jednak są normą i nikt nie stara się tego naprawić.

Czy studia przydadzą Ci się w życiu?

Prawdę powiedziawszy to studiować nie powinno się po to, aby zdobyć pracę, studiować powinno się po to, aby studiować. Jeżeli masz zamiar iść na studiach, albo jesteś na studiach to zdajesz sobie sprawę, że nie ma tam jakiegoś cela, do którego masz dążyć. Każdy student studiuje tylko po to, żeby zaliczać egzaminy, dostać papierek i sobie pójść, albo posiedzieć jeszcze dłużej i może zostać pracownikiem naukowym. Jeśli wybierasz teraz studia to przemyśl to dobrze i nie wybieraj takich jakich ktoś Ci powie, żebyś wybierał, bo po tym jest dobra praca. Czy naprawdę chcesz spędzić kolejne lata siedząc bez celu i narzekając na swoja decyzję? Tak właśnie wygląda studiowanie, w większości przypadków mało kto chce studiować to co studiuje. Większość osób wybiera coś tylko by coś wybrać i nie sprawia im to przyjemności. Jeżeli jest jakiś kierunek, po którym nie ma zbytnio pracy, ale sprawia Ci on niesamowitą przyjemność to idź na niego. Bardziej produktywnie wykorzystasz ten czas, gdy będziesz siedział i uczył się tego co sprawia Ci przyjemność, niżeli wkuwał to czego nie znosisz i do czego namawiali Cię wszyscy inni.

Studia na pewno będą bardzo pomocne i dobrze będą na Ciebie wpływać, jeżeli będzie Ci się miło studiowało. Jeśli będziesz widział sens tego co robisz i jeżeli wiedza, którą będziesz gromadził będzie przesiąkać Ci głowę na wskroś informacjami, które są dla Ciebie ciekawe. Dzięki takim studiom będziesz mógł poznać innych studentów, którym również nauka tego samego co Tobie będzie sprawiać przyjemność.

Czy można nie mieć studiów?

Jeżeli nie czujesz takiej potrzeby, a chcesz się realizować jako np. przedsiębiorca to nic nie stoi na Twojej przeszkodzi, abyś to zrobił. Nie każdy musi studiować, aby osiągnąć sukces. Osiągnięcie sukcesu nie jest zależne od tego tak naprawdę czy się studia ma czy nie. Jeżeli jesteś kreatywny, pomysłowy, a do tego wiesz co chcesz robić ze swoim życiem to znajdziesz milion sposobów na to, aby ten sukces osiągnąć i to obojętnie czy studia masz, czy nie.

6 KOMENTARZE

  1. Ja dopiero po wielu latach po ukończeniu studiów wiedziałem, czym chcę się zająć i co chciałbym naprawdę studiować. I udało się, więc skończenie studiów o określonym kierunku nie zamyka kariery w innych dyscyplinach i zawodach.

  2. Skończyłam zupełnie inne studia niż mój mąż, a zajmujemy się zawodowo z grubsza tym samym i niewiele ma to wspólnego z naszymi studiami. Ale uważam, że studiować warto – po pierwsze dlatego, żeby mieć ten dyplom magistra (zwłaszcza jeśli nie chcesz być przedsiębiorcą, tylko pracować na etacie – kiedyś brak wyższego wykształcenia może zablokować Ci awans). A po drugie dlatego, żeby spróbować studenckiego życia, które uczy zaradności, gospodarowania pieniędzmi i czasem – tak jak w moim przypadku – pozwala zawrzeć świetne znajomości i przyjaźnie na lata.

    • Zgadza się.
      Ja dodam jeszcze, że jedną z najważniejszych umiejętności nabywanych na studiach, jest umiejętność uczenia się i zadowolenie z bycia „wystarczająco dobrym”. Czasem musisz się pogodzić z tym, że trzy w drugim terminie jest ok.

  3. Zgadzam się z Agnieszką. Studia to też świetny czas, by nauczyć się czegoś interesującego (pod warunkiem, że wybierasz kierunek, który Cie pasjonuje), oraz czas gdy można poznać wiele bardzo ciekawych ludzi.

  4. Studiowałam mam licencjat i niestety jestem szczurem korporacyjnym, mam wrażenie że zmarnowałam 3 lata życia, trzeba było otworzyć własną działalność i godnie żyć.

  5. studia nie pomagają jeżeli idzie się imprezować 😉 ale jeżeli faktycznie się tym interesujemy to można wiele ze studiów wynieść, przez co pracodawcy będą się o nas bić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here