Wiele osób ma poważne wątpliwości w kwestii przechowywania kryptowalut. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które w prosty i wygodny sposób można wpłacić na konto bankowe, kryptowaluty przechowuje się w tzw. portfelach. Na dodatek na rynku istnieje wiele portfeli kryptowalut, z których niektóre są darmowe, niektóre płatne, a niektóre nawet pozwalają zarobić swoim użytkownikom. Czym są portfele kryptowalut i który z nich jest dobrym i bezpiecznym sposobem przechowywania kryptowaluty?
Klucz publiczny i klucz prywatny – to należy wiedzieć
Sposób działania portfeli najłatwiej będzie wyjaśnić na przykładzie bitcoina, czyli najpopularniejszej z kryptowalut. Bitcoin przechowywany jest na specjalnym adresie, będącym ciągiem trzydziestu czterech cyfr i liter, zwanym kluczem publicznym. Ów klucz publiczny przypomina nieco numer rachunku bankowego – to właśnie na niego zlecić można transfer bitcoinów z portfela. Skąd jednak sieć bitcoin ma wiedzieć, że to właśnie posiadacz danego klucza prywatnego zlecił transakcję? Na pomoc przychodzi tutaj klucz prywatny, który pełni funkcję hasła uwierzytelniającego każdą transakcję. Taki klucz jest znacząco dłuższy od adresu prywatnego, a dostęp do niego powinna mieć tylko i wyłącznie osoba zarządzająca zgromadzonymi na danym adresie bitcoinami.
Portfel bez dostępu do internetu?
Powróćmy jednak do zadanego wcześniej pytania – czym są portfele kryptowalut? Korzystając dalej z bankowej analogii, portfel bitcoin odpowiada serwisowi transakcyjnemu banku, w którym przechowywane są informacje o środkach pieniężnych i w którym użytkownik może zlecić wykonanie transakcji. W przeciwieństwie do rachunku bankowego adresy bitcoin są anonimowe, nie istnieje też możliwość odzyskania zagubionego klucza prywatnego, przez co jego zaginięcie prowadzi do utraty wszystkich zgromadzonych środków.
Portfel offline to najczęściej po prostu zwykła kartka papieru, na której zapisany jest zarówno klucz publiczny, jak i klucz prywatny danego adresu portfela bitcoina. Papierowy portfel można za darmo wygenerować na stronie bitaddress.org. Portfel offline posiada jednak ogromne wady, bowiem luźną kartkę papieru łatwo jest zgubić lub zniszczyć, poza tym bardzo utrudnione i niewygodne jest dokonywanie transakcji. Natomiast niewątpliwą zaletą papierowych portfeli jest ich bezpieczeństwo – przestępca chcący wykraść nasze bitcoiny musiałby fizycznie zdobyć dostęp do takiego portfela.
Portfele sprzętowe
Użytkownikom ceniącym bezpieczeństwo i gotowym do poświęcenia wygody użytkowania kryptowalut w sukurs przyszły firmy sprzedające portfele sprzętowe . Portfel sprzętowy to specjalne, fizyczne urządzenie, na którym przechowywany jest klucz prywatny adresu bitcoin. Tego typu urządzenia nie są podłączone do internetu, dzięki czemu ich użytkownikom nie grozi utrata bitcoinów na skutek kradzieży. Większość z nich jest dodatkowo zabezpieczona hasłem, które uniemożliwia niewłaściwym osobom dostęp do klucza prywatnego nawet w przypadku przechwycenia urządzenia. Portfele sprzętowe są łatwe w konfiguracji i obsłudze, a ich głównym przeznaczeniem jest przechowywanie dużych ilości bitcoinów, ale również innych kryptowalut. Mają one jednak dwie główne wady – zazwyczaj są dosyć drogie, a korzystanie z nich jest mało praktyczne i niewygodne. Najpopularniejsze portfele sprzętowe to TREZOR oraz Ledger (więcej o portfelach sprzętowych na: kryptowlauty2.pl)
Portfele mobilne i aplikacje
Zdecydowana większość posiadaczy kryptowalut korzysta jednak z portfeli z możliwością dostępu online. Są to zarówno portfele w postaci pobieranych na komputer lub telefon aplikacji, jak i portfele dostępne z poziomu przeglądarki. Paradoksalnie jednym z najmniej popularnych portfeli bitcoin jest oryginalny Bitcoin Core, głównie dlatego, że wymaga on na komputerze przechowywania całego blockchaina, czyli zapisu wszystkich transakcji bitcoinowych, jakie miały miejsce od jego startu. Z tego powodu Bitcoin Core zajmuje ogromną ilość miejsca na dysku, a przed włączeniem wymaga ciągłych aktualizacji zawartości. Tego typu portfeli ciężkich, zawierających cały łańcuch bloków, jest więcej, ale korzystają z nich głównie entuzjaści kryptowalut.
Portfel w przeglądarce
Popularnym ale mnie bezpiecznym rodzajem portfeli kryptowalut są bez portfele przeglądarkowe. Dają one możliwość korzystania z posiadanej przez nas kryptowaluty z dowolnego urządzenia i dowolnego miejsca z dostępem do internetu na świecie, na dodatek bez instalowania niepotrzebnych programów. Największe firmy oferujące portfele przeglądarkowe zarówno do bitcoina, jak i kilku innych wybranych walut, to Coinbase, Blockchain.com. Każda z tych firm oferuje m. in. dwuetapowe zabezpieczenia przy dokonywaniu transakcji. Większość przeglądarkowych portfeli, w przeciwieństwie do wielu portfeli w formie pobieranych i instalowanych aplikacji, posiada też co najmniej kilka różnych kryptowalut, dzięki czemu ich użytkownicy nie muszą ograniczać się do bitcoina. Jednak mimo wdrażania nowoczesnych zabezpieczeń wciąż istnieje duże ryzyko ataku hakerskiego. Należy także pamiętać, że klucze prywatne, a w efekcie nasze bitcoiny, pozostają pod kontrolą zewnętrznej firmy, która może zbankrutować lub zostać okradziona.