Studenckie życie to nie tylko siedzenie i ciągłe wkuwanie na sesje, powiem Wam szczerze, że mimo tego, że studenci tak dużo narzekają na to jak wygląda ich życie i ile mają problemów, że nie mogą znaleźć pracy, że nie mają na nic czasu przez te studia to szczerze powiedziawszy jest ot jedna z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę wysokość zniżek, ulg oraz rabatów. Legitymacja studencka w Polsce to dokument, dzięki któremu możecie zyskać naprawdę wiele. W wielu miejscach możecie naprawdę zyskać wiele oszczędności dzięki temu i warto pamiętać, że możecie oszczędzać na mnóstwie rzeczy, które nie są zapewniane przez ustawę. Warto w takiej sytuacji zastanowić się na czym student może zaoszczędzić i ile to może wszystko łącznie mu dać zysku.

Transport i podróże

Jak każdy dobrze zdaje sobie sprawę tutaj podróże oraz komunikacja miejska i inne formy transportu są dla studentów o wiele tańsze, niż dla zwykłych ludzi. Wysokość zniżek jest zależna od rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Studenci, którzy chcą podróżować pociągami osobowymi albo pośpiesznymi mogą skorzystać z ulgi o wysokości 51% na bilet jednorazowy oraz 49% na bilet miesięczny. W komunikacji miejskiej każdy student również może liczyć na zniżkę na poziomie 49%.

Zapewne większość osób wie, że studenci mają to do siebie, że bardzo często podróżują, ponieważ wielu z nich pochodzi z innych miast. Weźmy za przykład, że student pochodzi np. ze Szczecina, ale stwierdził, że ma zamiar studiować we Wrocławiu, ponieważ widzi tam dla siebie większe perspektywy. Do swojej rodziny jeździ raz w miesiącu. Taki student zapłaci za bilet w jedną stronę 31,85 złotych, zaś gdyby zdecydował się jechać normalnie ta opłata wyniosłaby 65 złotych. Oczywiście bilet trzeba kupić w dwie strony, więc student musi zapłacić 63,70, ale to ciągle o wiele mniej, niżeli gdyby musiał zapłacić 130 złotych. W ciągu roku taki student zaoszczędzi na podróżach do rodziny, które wykonuje raz w miesiącu 663 złote.

Rozrywka i kultura

Posiadacze legitymacji studenckiej zapłacą mniej, gdy pójdą do teatrów, muzeów, galerii oraz na koncerty. Może w tym przypadku nie mogą oni liczyć na zniżki rzędu 50%, ale warto zauważyć, że tak naprawdę nawet nie wielka ulga pozwoli im zdecydowanie częściej korzystać z wielu bardzo ciekawych wydarzeń kulturalnych. Prywatne firmy rozumieją, że studentów jest dużo i nie lada wyzwaniem jest dopięcie studenckiego miesiąca finansowego na ostatni guzik. Dlatego też o wszelkiego rodzaju zniżki studenckiego można pytać w dużych oraz małych kinach, parkach rozrywki i to nawet w sytuacji, kiedy nie ma żadnej informacji dotyczące zniżki.

Warto też wspomnieć, że w dzisiejszych czasach większość klubów oferuje darmowe wejścia dla studentów, przeważnie do konkretnej godziny np. do 23. Wyobraźcie sobie sytuacje, że chodzicie do klubów 4 razy w miesiącu. Wiadomym jest, że studenci lubią dużo imprezować, więc oszczędności też będą mieli tutaj większe. Zamiast zapłacić 15 złotych za wstęp do klubu, będą mogli wejść za darmo i zaoszczędzą dzięki temu 60 złotych w ciągu jednego miesiąca. Są to naprawdę spore oszczędności z perspektywy miesiąca. W przeciągu roku to 720 złotych.

Restauracje

Naprawdę wiele różnego rodzaju restauracji i to nie koniecznie tylko z fast foodami, posiada w swojej ofercie rabaty, z których mogą korzystać studenci, którzy będą okazywać legitymację studencką. Największe oszczędności oczywiście będzie można znaleźć w sieciówkach, jednak nie oznacza to, że nie będziecie mogli dobrze się najeść odwiedzając mniejsze knajpy, czy restauracje. Dlatego więc jeżeli wydaje się Wam, że coś jest dla Was niedostępne, a Wy możecie pozwolić sobie tylko na korzystanie z najtańszych alternatyw to przemyślcie to dwa razy, ponieważ wiele knajp oferuje 50% zniżki dla studentów, na konkretne dania. Dzięki temu mało, że zaoszczędzisz to porządnie się najesz.

Sport

Zniżki na sport przeznaczane dla studentów można podzielić na dwa różne rodzaje. Pierwsza z nich to przede wszystkim aktywność fizyczna, czyli bardzo popularne karnety na siłownię, fitness czy squasha, wejścia na baseny, ściany wspinaczkowe czy też wypożyczanie sprzętu do paint-balla. Szczerze powiedziawszy to oferta pod tym względem jest naprawdę duża, a to z tego względu, że studenci to jedna z najbardziej świadomych grup, która istnieje w naszym społeczeństwie i bardzo chętnie również dbają o swoja formę. Bardzo często również te osoby, które wolą zdecydowanie bardziej oglądać zmagania sportowców, niż samemu brać w nich udział będą mogły liczyć na pewnego rodzaju zniżki, które przeznaczone są specjalnie dla studentów. Chodzi tutaj o tańsze bilety na spotkania piłkarzy, koszykarzy czy też innego rodzaju wydarzenia sportowe, które dla wielu klubów, którym zależy na tym, aby przyciągnąć jak największą rzeszę widzów są wręcz czymś całkowicie normalnym.

Księgarnie oraz sklepy akademickie

Podręczniki akademickie to pokaźnych rozmiarów wydatek, dlatego też bardzo dużo osób stara się omijać księgarnie jak to tylko możliwe i zdecydowanie wolą korzystać z popularnych kserówek. W odpowiedzi na takie podejście studentów duże księgarnie wychodzą z inicjatywą do studentów, aby Ci nie musieli się bać wysokich cen i mogli zawitać do nich. Jeżeli jesteście studentami to możecie bardzo często liczyć na kilku, albo nawet kilkunastu procentowy rabat tylko dzięki temu, że posiadacie legitymację studencką. Za nim zdecydujecie się na zakup niezbędnych książek to powinniście zorientować się, która księgarnia wyciąga rękę w stronę studentów i stara się im jak najbardziej pomóc.

Banki

Co jakiś czas zdarza się również, że pewnego rodzaju instytucje finansowe decydują się na to, aby skierować swoją ofertę dla studentów. Tego typu oferty to w głównej mierze konta studenckie oraz karty kredytowe, które przeznaczone są z myślą o młodych żakach. Zazwyczaj studenci, którzy mogą liczyć na takie promocje nie mogą mieć więcej niż 25 lat. Getin Bank jest chociażby znany z tego, że wypuszcza co jakiś promocję, która jest skierowana w głównej mierze dla studentów i dzięki niej każdy student może zyskać 500 złotych, nie specjalnie się przy tym wysilając. Warto korzystać ze studenckich produktów finansowych, ponieważ w takich sytuacjach możecie bez problemu liczyć na to, że będziecie mieli o wiele korzystniejsze warunki.

Karty studenckie

Dzięki posiadaniu legitymacji studenckiej każdy student ma możliwość wyrobienia sobie karty ISIC oraz EURO26. Są to międzynarodowe karty, które zapewnią Wam ubezpieczenie oraz zniżki w punktach handlowych oraz usługowych, czyli między innymi w hostelach, sklepach, restauracjach, obiektach sportowych i to na całym świecie. Dzięki nim ponadto będziecie mogli zaoszczędzić na cenach transportu, czy też podczas odwiedzania muzeów. Standardowa zniżka po okazaniu karty ISIC, albo EURO26 wynosi od 30 do 40 procent.

Co musisz zrobić, aby otrzymać zniżkę?

Jeżeli zależy Ci na otrzymaniu jakiejkolwiek zniżki to niezbędne będzie tutaj posiadanie ważnej legitymacji studenckiej. Ważność takiego dokumentu jest przedłużana raz w semestrze w sekretariacie uczelni. Pod żadnym pozorem nie zostawiajcie na dłuższy okres legitymacji w sekretariacie, ponieważ żaden inny dokument, nawet taki, który jasno potwierdzi to, że jesteście studentami nie będzie uprawniał Was do tego, że możecie posiadać zniżki. Wszystkie osoby, które studiują za granicą powinny pamiętać również o tym, że zagraniczne legitymacje nie muszą być akceptowane przez np. rodzime koleje. Jeżeli studiujecie zagranicą i chcecie korzystać ze zniżek w Polsce to musicie wyrobić sobie międzynarodową legitymację studencką, czyli ISIC. Tylko wtedy będziecie upoważnieni do otrzymania zniżki, w innych sytuacjach nie ma takiej możliwości. Obojętnie czy studiujecie w kraju Unii Europejskiej, czy poza nim i tak będzie to Wam niezbędne.

Zadbaj o swoje zniżki

Jeżeli trafisz do jakiegoś miejsca, w którym nigdzie nie jest napisane, że studenci otrzymują jakiekolwiek zniżki, albo po prostu z pewnych powodów po prostu nie zdajesz sobie z tego sprawy to powinieneś przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nie bać i się zapytać o to, czy dana firma nie oferuje specjalnych ofert stworzonych z myślą o studentach. W wielu przypadkach możecie się miło zaskoczyć, ponieważ niejedna prywatna firma, mimo tego, że nie chwali się swoimi zniżkami studenckimi to może Wam zaproponować rabatowe oferty tylko z tego względu, że jesteście studentami.

3 KOMENTARZE

  1. Ja przede wszystkim korzystam ze zniżek podczas podróży, bardzo przydatne, czasami też się zdarza jakaś impreza w klubie gdzie posiadając legitymację studencką wejście mamy za darmo 😉

  2. Raz w życiu, przez pół roku wypisywałem wszystkie zaoszczędzone na zniżkach pieniądze – i finalnie „zarobiłem” w 6 miesięcy… uwaga… 540 złotych. Mało? Dużo? Chyba sporo 🙂

    pozdrawiam! Super blog. zapraszam też na mój sajt – może jakąś inspiracją będę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here