praca na L4

Głównym celem zwolnienia lekarskiego jest przywrócenie zdrowia pracownikowi. Jest to okres, który powinien być przeznaczony wyłącznie na regenerację. Czy w przypadku, gdy odzyskamy siły, wcześniej niż zalecił lekarz i chcemy popracować lub wykonać remont w domu, musimy się czegoś obawiać?

Czy praca jest dozwolona, podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Tutaj nie ma żadnych wątpliwości, praca podczas zwolnienia lekarskiego jest zakazana. Jest to w końcu okres, który ma umożliwić pracownikowi powrót do zdrowia. A trudno o nim mówić w sytuacji, gdy pracownik eksploatuje swój organizm, tak jakby wykonywał obowiązki zawodowe.

Jakich konsekwencji możemy się spodziewać, gdy chcemy pracować będąc na zwolnieniu lekarskim?

Pierwszym skutkiem pracy podczas zwolnienia lekarskiego jest utrata świadczenia. Jedynym wyjątkiem, kiedy możemy wcześniej wrócić do pracy u swojego pracodawcy, jest uzyskanie od lekarza zgody na piśmie. Gdy dojdzie do skrócenia zwolnienia lekarskiego, otrzymywany zasiłek ustąpi w momencie podjęcia pracy, zostanie wypłacony wyłącznie za czas choroby.

Wracając do konsekwencji, gdy podczas kontroli osoba ją przeprowadzająca udowodni, że zwolnienie jest wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, wtedy pracownik automatycznie traci prawo do:

  • zasiłku chorobowego,
  • zasiłku opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za okres, w którym nie był zdolny do pracy, na skutek choroby.

Przeczytaj też: http://www.jobston.pl/co-jesc-zeby-nasza-praca-byly-bardziej-efektywna/

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Kontrolę pracownika podczas zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić:

  • ZUS,
  • pracodawca.

Podstawa prawna, która umożliwia weryfikację zwolnień lekarskich jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Z jej treści wynika, że kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby, polega na ustaleniu czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy w orzeczonym okresie, czy nie wykonuje żadnej dodatkowe pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.

Źródło: https://www.epce.org.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here