W dzisiejszych czasach coraz większa ilość osób decyduje się na wzięcie pożyczki. Z pozoru może się to wydawać proste i przyjemne, jednak gdy przychodzi do załatwiania szczegółów, część ludzi otrzymuje decyzję odmowną. Warto zastanowić się wtedy, jaka jest tego przyczyna. Okazuje się, że wiele osób jest wpisanych na listę dłużników nawet o tym nie wiedząc. Przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt warto więc sprawdzić swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja stojąca na straży bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego. Dostarcza ona wiarygodnych informacji na temat potencjalnych kredytobiorców. Tym samym pozwala skutecznie wyeliminować tych nieuczciwych, którzy prawdopodobnie pożyczki nigdy by nie spłacili. Informacje dotyczą około 23 milionów ludzi i aż 130 milionów rachunków. Warto zaznaczyć, że aż 90% z nich zawiera dane o terminowo spłacanych zobowiązaniach – znajduje się tam każdy, kto choć raz wziął pożyczkę. 

Jak sprawdzić swój status w BIK?

Weryfikacja przeprowadzana jest na stronie www.bik.pl. Należy założyć tam indywidualne konto i wybrać jego rodzaj w zależności od indywidualnych potrzeb (ilości raportów, które chcemy otrzymać). Biuro Informacji Kredytowej wymaga od nas potwierdzenia swojej tożsamości przy pomocy skanu dowodu osobistego, podpisu elektronicznego lub listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Ostatnim krokiem jest wygenerowanie profilu kredytowego. Raport BIK można pobrać w formacie PDF lub przeglądać na swoim koncie. 

Kiedy warto sprawdzić swój status w BIK?

Operację warto przeprowadzić każdorazowo, gdy zamierzamy rozpocząć ubieganie się o kredyt. Wszystko dlatego, że za nieświadomość można sporo zapłacić. Wiele osób nawet nie przypuszcza, że występując o kredyt może uzyskać decyzję odmowną. Rozczarowanie będzie podwójne, gdy brak kredytu będzie dodatkowo oznaczać niewywiązanie się z umowy kupna lokalu w przypadku kredytu mieszkaniowego. 

Co dalej?

Jeśli okaże się, że figurujemy na jednej z list dłużników, zaciągnięcie pożyczki będzie sporym problemem. Wszystko dlatego, że większość tradycyjnych banków nie ufa takim osobom. Lista dłużników gromadzi wszystkich, którzy w przeszłości zaciągnęli zobowiązanie i go nie spłacili. Istnieje więc duże ryzyko, że tym razem będzie tak samo. Chcąc uzyskać pożyczkę trzeba więc zadbać o poprawę swojej historii kredytowej lub zainteresować się ofertami chwilówek

Jak uzyskać kredyt będąc wpisanym na listę dłużników?

Jeśli figurujemy na liście dłużników i mimo to potrzebujemy pieniędzy, musimy zastanowić się nad skorzystaniem z innego rozwiązania. Na rynku istnieje wiele firm oferujących tak zwane chwilówki bez zaświadczeń. W takich przypadkach klienci nie są szczególnie weryfikowani i praktycznie każdy ma szansę na pożyczenie pieniędzy. Najczęściej w grę wchodzą niewielkie kwoty, a firmy starają się zyskać zaufanych klientów w inny sposób. Jeśli dana osoba zaciągnie zobowiązanie i spłaci je w terminie, w przyszłości nie tylko będzie mogła pożyczyć więcej, ale również zapłaci mniej. 

Na co uważać?

Zupełnie nie opłaca się w tym przypadku przedłużać terminów spłaty, ponieważ wiąże się to najczęściej ze sporymi kosztami. Decyzję o wzięciu pożyczki trzeba podjąć świadomie. Najlepszą ofertę wybierzesz korzystając z rankingów pożyczek bez bik, na przykład tych tworzonych przez portal www.big.org.plPożyczki bez BIK i KRD są możliwe i stają się aktualnie coraz bardziej popularne. Dla wielu osób są jedyną pomocą i wybawieniem w trudnych sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here