Praca biurowa oznacza, że całe godziny spędzamy w nienaturalnej dla człowieka siedzącej pozycji, pochyleni przed ekranem komputera. Na co dzień często ignorujemy nasze nawyki i przyzwyczajenia. Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko skutkują one przemęczeniem i gorszą organizacją pracy, ale na dłuższą metę mogą mieć poważne skutki zdrowotne.

Ergonomia stanowiska pracy – dlaczego jest tak ważna?

Ergonomia stanowiska pracy to miejsce zorganizowane w taki sposób, by było dla nas wygodne i komfortowe. Dbając o odpowiednią aranżację stanowiska możemy w znaczący sposób ograniczyć wpływ niekorzystnych czynników na zdrowie. Nieprawidłowa postawa ciała, jaką przybieramy siedząc za biurkiem, powoduje znaczne obciążenia mięśniowo – szkieletowe. Monitor i niewłaściwe oświetlenie skutkują pogorszeniem wzroku, bólem głowy. Do tego często niestety dochodzi przewlekłe narażenie na stres i hałas. Całkowite wyeliminowanie tych problemów może być niemożliwe, jednak odpowiednio organizując stanowisko pracy możemy sprawić, że ich negatywne skutki zostaną ograniczone.

W jaki sposób powinno być zorganizowane stanowisko pracy?

W pracy biurowej istotną rolę odgrywa przede wszystkim wygodne krzesło. Powinno ono umożliwiać przyjęcie wygodnej pozycji ciała oraz dawać swobodę ruchów.  Należy pamiętać o tym, że krzesło musi być dopasowane do proporcji naszego ciała. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie krzesło z regulacją wysokości siedziska oraz wysokości i kąta pochylenia oparcia. W przyjęciu odpowiedniej sylwetki ciała istotną rolę odgrywają również podłokietniki.

Kluczową rolę dla naszego komfortu w biurze odgrywa również odpowiednie ustawienie biurka i monitora. Biurko powinno być dość szerokie, byśmy mogli pomieścić na nim wszystkie potrzebne nam rzeczy oraz ustawione w ten sposób, byśmy mieli wystarczająco dużo przestrzeni. Monitor powinniśmy ustawić w odległości 40-75 cm od oczu, pod kątem nachylenia 20-50 stopni.

Przydatny może również okazać się podnóżek, który zapewni płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp.

Ciekawe artykuły poprawiające komfort pracy można znaleźć tutaj: https://www.pasazbiurowy.pl/ergonomia-stanowiska-pracy-13380-k

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here