Jak zadbać o panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne przeżywają w naszym kraju ogromny boom. Nic dziwnego, ponieważ zarówno rosnąca świadomość ekologiczna, rządowe dopłaty, jak i możliwość oszczędzania na cenie energii elektrycznej skłaniają Polaków do korzystania z dobrodziejstw tego rozwiązania. Jednak panele nie są całkowicie bezobsługowe i od czasu do czasu należy poświecić im nieco uwagi. Jak o nie dbać, by służyły długo i bezproblemowo?

Dlaczego panele wymagają uwagi?

Często można usłyszeć wśród zwolenników paneli fotowoltaicznych, że jest to bezobsługowe i trwałe rozwiązanie. I choć w przeważającej większości czasu tak właśnie jest, to jak każde inne urządzenie, również one wymagają nieco uwagi. Najpowszechniejszym czynnikiem obniżającym ich wydajność są zanieczyszczenia. Choć pozornie może wydawać się to nieistotne, to osadzający się na powierzchni paneli kurz, pyłki roślin, piasek, liście czy śnieg zimą potrafią wyraźnie obniżyć ich wydajność (szacunki mówią nawet o poziomie do 15%), co przekłada się na ilość produkowanego prądu i  końcowo na zwrot z inwestycji. Z tego względu zaleca się przynajmniej dwa razy do roku przeprowadzić dokładne mycie paneli fotowoltaicznych.

Z uwagi na to, że panele fotowoltaiczne są systemem działającym pod napięciem, wymagają rutynowej kontroli i sprawdzenia najważniejszych parametrów swojej pracy. Niekiedy podczas ich eksploatacji mogą wystąpić niepokojące objawy, w rodzaju:

– obniżenia wydajności pracy,

– dziwnych hałasów wydobywających się z falownika,

–  zauważalnych nieprawidłowości (np. przesunięcia czy poluzowania paneli),

– wyższych rachunków za energię elektryczną.

W takich sytuacjach serwis fotowoltaiki przez profesjonalny zespół powinien jak najszybciej zostać wykonany. Pozwoli to na usunięcie usterek i przywrócenie prawidłowej pracy układu, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszych uszkodzeń. Okresowy serwis instalacji fotowoltaicznej jest ponadto wymogiem stawianym przez większość producentów i instalatorów, w celu zachowania ochrony gwarancyjnej.

Dbanie o panele fotowoltaiczne się opłaca!

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy! Dlatego nie warto być nadmiernie oszczędnym i pomijać wymagane przez producenta przeglądy, rezygnować z czyszczenia czy ignorować objawy wskazujące na jakieś nieprawidłowości. Prawidłowo eksploatowana instalacja może służyć przez ponad 30 lat, przynosząc w tym czasie wielokrotny zwrot z inwestycji. Wykonywane przez fachowców przeglądy i naprawy oraz odrobina uwagi z pewnością będą sprzyjały osiągnięciu takich wyników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here