Jak zarządzać długiem

Kiedy jesteś zadłużony, możesz czuć się tak, jakbyś toczył walkę pod górę. Musisz zarządzać swoimi pieniędzmi tak, aby zawsze mieć wystarczająco dużo, aby dokonać płatności na czas. Musisz zdecydować, które długi powinny być traktowane priorytetowo. A każdego miesiąca odsetki niszczą wszelkie postępy, jakie poczyniłeś.

Wyjście z tej sytuacji wymaga, abyś zrozumiał, jak spłacać długi w najbardziej efektywny sposób. Aby Ci w tym pomóc, omówimy wszystkie narzędzia i strategie, których możesz użyć, aby zarówno pozbyć się długów, jak i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości.

Strategie spłaty zadłużenia

Istnieje kilka popularnych strategii spłaty długów: kula śnieżna, lawina długów, konsolidacja długów i plan zarządzania długami. Rozumiejąc, jak działają te różne strategie, możesz wybrać tę, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Śnieżna kula zadłużenia

W metodzie śnieżnej kuli długów, zawsze przeznaczasz swoje dodatkowe pieniądze na spłatę długu o najmniejszym saldzie. Oto przykład – masz kartę kredytową z saldem 400 zł, inną z saldem 2,000 zł i trzecim z saldem 5,000. zł z saldem 5 000 zł.  Dokonujesz minimalnych płatności na każdej karcie, a wszelkie pieniądze, które pozostały, idą na kartę z saldem 400 dolarów. Po spłaceniu tej karty, odłożyłbyś swoje dodatkowe pieniądze na kartę z saldem 2000 dolarów. Matematycznie, metoda kuli śnieżnej długu nie jest optymalna. Zaoszczędziłbyś więcej pieniędzy na odsetkach, traktując priorytetowo długi z najwyższym oprocentowaniem. Ale ta metoda jest niezwykle popularna, ponieważ działa z psychologicznego punktu widzenia. Kiedy traktujesz priorytetowo najmniejszy dług, eliminujesz jeden ze swoich długów tak szybko, jak to możliwe. To daje ci wygraną pod pas, który jest często właśnie to, co ludzie potrzebują, aby pozostać na torze. Przeczytaj https://habza.com.pl/kredyty-dla-rolnikow/ aby dowiedzieć się więcej o finansowaniu dla rolników.

Lawina zadłużenia

Metoda lawiny zadłużenia polega na przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na spłatę długu o najwyższym oprocentowaniu. Po tym jak go spłacisz, przechodzisz do długu z następnym najwyższym oprocentowaniem i tak dalej. Oczywistą zaletą tej metody jest to, że pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy na odsetki w porównaniu do kuli śnieżnej długów. To może również pomóc spłacić całkowity dług szybciej. Minusem jest to, że prawdopodobnie zajmie Ci dłużej, aby rozpocząć eliminację długów na swojej liście, co może sprawić, że trudno będzie utrzymać motywację.

Konsolidacja zadłużenia

Konsolidacja długów polega na połączeniu wielu długów w jeden. Najczęstszym sposobem na to jest uzyskanie pożyczki osobistej lub karty kredytowej z przeniesieniem salda, a następnie wykorzystanie tego do spłacenia wszystkich długów. Ponieważ będziesz miał tylko jedną miesięczną płatność do zrobienia po konsolidacji długów, to sprawia, że spłata długu jest o wiele prostsza to sprawia, że spłata długu jest o wiele prostsza i zmniejsza szanse na przegapienie terminu płatności. W wielu przypadkach, konsolidacja zadłużenia może również spowodować niższe oprocentowanie. Konsolidacja zadłużenia nie jest dostępna dla każdego, ponieważ zazwyczaj potrzebujesz dobrego kredytu, aby zakwalifikować się do karty kredytowej z przeniesieniem salda lub pożyczki konsolidacyjnej z rozsądnym oprocentowaniem. Dobrym pomysłem na konsolidację są również kredyty dla rolników https://habza.com.pl/kredyty-dla-rolnikow/.

Plan zarządzania długiem

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją doradztwa kredytowego, jedną z opcji, którą może ona przedstawić, jest plan zarządzania długiem. Agencja będzie negocjować Twoje długi z każdym z Twoich wierzycieli i ustalać plan płatności, na który Cię stać. Po ustaleniu planu, dokonujesz jednej płatności miesięcznie na rzecz agencji doradztwa kredytowego, a ona rozdziela Twoją płatność na każdego z Twoich wierzycieli. Plan zarządzania długiem upraszcza spłatę zadłużenia, ponieważ będziesz musiał dokonywać tylko jednej płatności. Chociaż agencje doradztwa kredytowego zazwyczaj nie negocjują wysokości Twojego zadłużenia z wierzycielami, mogą negocjować inne kwestie, takie jak wysokość miesięcznej płatności lub zwolnienie z opłat za wszelkie opłaty, którymi zostałeś obciążony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here