Jak zrobić dobre nagranie na YouTube

Kto z nas nie marzył jako dziecko o zostaniu kimś sławnym? Jeżeli nadal masz w głowie takie marzenie i nie udało Ci się go jeszcze spełnić – ten poradnik jest dla Ciebie. Znajdziesz tu porady jak krok po kroku wykonać dobre nagranie, a następnie umieścić w serwisie YouTube.

Krok pierwszy – zaplanuj pracę

Pierwszym krokiem będzie zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Czy zanotujesz etapy pracy za pomocą kartki i długopisu, czy użyjesz do tego jakiejś aplikacji – to zależy od Ciebie. Ważne, abyś podzielił/podzieliła projekt na konkretne kroki, wraz z określeniem realnego terminu ich realizacji. Co powinno znaleźć się na takiej liście? Jest tych elementów sporo, ale pamiętaj – przestrzegaj planu krok po kroku, a osiągniesz upragniony cel:

  • Pomysł na film
  • Research
  • Napisanie scenariusza
  • Dobór sprzętu
  • Dobór tła i oświetlenia
  • Próby
  • Nagranie właściwe
  • Edycja nagrania
  • Publikacja filmu
  • Wisienka na torcie, czyli świętujemy!

Krok drugi: Do dzieła! – czyli przestrzegamy planu

Pomysł na film

Choćby nagranie na YouTube było najlepsze, musi być na nie pomysł. Pamiętaj, filmy o wszystkim są tak naprawdę o niczym. Na początku swojej youtube’owej drogi znajdź temat, który Ciebie szczególnie interesuje i wiesz o nim dosyć dużo. Być może jest to temat niszowy, być może znany. Jeżeli przekażesz go w atrakcyjnej (ale nieinfantylnej) formie, widzowie sami będą prosili o kolejne. Sama wiedza na dany temat jednak nie wystarczy, więc musisz dokonać researchu. Czym on jest?

Research

Research to, krótko mówiąc, zbieranie informacji na dany temat. Nawet, jeżeli masz ogromną wiedzę, to warto podeprzeć się tym, co mówią publikacje naukowe, konkretne źródła czy może inni, bardziej doświadczeni youtuberzy zajmujący się danym zagadnieniem. Wypisz wszystko, co udało Ci się znaleźć na wybrany przez Ciebie temat i dokonaj selekcji. Chodzi o to, by film nie był zbyt długi – to nie ma być nudny, akademicki półtoragodzinny wykład, ale krótkie i zwięzłe przedstawienie interesującego zagadnienia.

Napisanie scenariusza

Świetnie, masz już pomysł, dokonałeś/dokonałaś researchu, ale nie możesz ad hoc przystąpić do nagrywania filmu. Istotną częścią w rozpoczętym przez Ciebie projekcie jest napisanie dobrego scenariusza. Musisz w nim zawrzeć zarówno to, o czym chcesz powiedzieć, jak i dodatkowe informacje takie, jak chociażby rekwizyty, których chcesz użyć (może będzie w tle jakaś mapa? A może pokażesz prezentację w PowerPoincie, którą wkleisz do filmu?) czy zadecydowanie o ubraniach, które na siebie założysz. Pamiętaj, że to, jak się prezentujesz od strony wizualnej ma ogromne znaczenie!

Dobór sprzętu

Aby móc nagrać film, musisz posiadać przyzwoity sprzęt, który połączy w sobie dobrą jakość audio i video oraz nie będzie się wyłączał co 15 minut. Dobrze, jeśli będzie miał całkiem wytrzymałą baterię, a także musi zawierać wejście na kartę pamięci. Oczywiście, jeżeli masz do dyspozycji tylko smartfon to również możesz go użyć, ale musi mieć bardzo dobre parametry i, w miarę możliwości, opcję nagrywania w stereo. Pewnie zastanawiasz się – czy ja w ogóle posiadam taki sprzęt? Możesz spróbować najpierw przetestować smartfon czy kamerę, którą dysponujesz. Jeśli jednak uznasz, że potrzebujesz czegoś lepszego, to koniecznie sprawdź strony poświęcone zagadnieniom technicznym takie, jak https://techpolska.pl/ i poszukaj odpowiedniego dla siebie sprzętu.

Dobór tła i oświetlenia

Rzeczą oczywistą jest, że najlepiej nagrywać przy naturalnym oświetleniu, jednak nie zawsze pozwalają na to warunki atmosferyczne czy lokalowe. Jeżeli miejsce, w którym masz zamiar nagrywać jest zbyt ciemne, musisz zadbać o rozjaśnienie planu filmowego. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy studyjne. Najtańsze nie są zbyt drogim wydatkiem, ale możesz też śmiało popytać znajomych, zwłaszcza takich, którzy zajmują się fotografią czy filmem. Może okazać się, że bez problemu pożyczą Ci taki sprzęt. Tło, na którym się znajdujesz nie powinno być nudne. Jasna ściana to oczywiście najbardziej neutralna opcja, jednak jeżeli chcesz, by Twój film zaciekawił odbiorcę, musisz postawić na kreatywność. Jeśli masz na ścianie jakąś pasującą do tematyki nagrania dekorację – wykorzystaj to. Jeśli nie masz pomysłu, pamiętaj – Internet to kopalnia wiedzy, ale trzeba z niej korzystać z rozsądkiem.

Próby

Czas wypróbować to, co udało Ci się do tej pory stworzyć. Musisz koniecznie nauczyć się na pamięć tekstu oraz przećwiczyć go sobie „na sucho” co najmniej kilkanaście razy. Możesz zastanawiać się, dlaczego aż tyle razy masz mówić tekst jeszcze przed samym nagraniem. Chodzi o to, aby stał się on dla Ciebie naturalny, a także pozwala Ci to popracować nad Twoją mimiką i mową ciała. To istotne elementy w autoprezentacji każdego człowieka. Zbyt częsta i gwałtowna gestykulacja odstrasza potencjalnych widzów, podobnie, jak mówca stojący niemal nieruchomo. Warto też zrobić sobie kilka prób przed nagraniem właściwym, aby sprawdzić oświetlenie, tło, wygląd zewnętrzny, to, czy w scenariuszu nie ma bzdur i czy wszystko dobrze prezentuje się na urządzeniu docelowym, czyli komputerze lub smartfonie. Jeśli wszystko masz przetestowane, przystąp do nagrania właściwego.

Nagranie właściwe

To Twój czas! Pamiętaj, nie ma sensu się stresować. Nagranie właściwe powinno być dla Ciebie jak radosne święto, a więc kojarzyć się pozytywnie. Staraj się być zrelaksowany/zrelaksowana, ale oczywiście bez infantylnej przesady czy nieszczerości. Widz od razu wychwyci to, że mówca go oszukuje. Ważne, abyś patrzył/patrzyła w obiektyw kamery, a w momentach kiedy coś pokazujesz, podążaj wzrokiem za wskazywanym obiektem. Najważniejsza sprawa – postaw na naturalność i pamiętaj, że nagranie video montuje się, a więc nie musisz go realizować od początku do końca na jednym take’u.

Edycja nagrania

Edycja filmu na YouTube to jeden z najbardziej nielubianych momentów wśród niemal wszystkich twórców. Nie ma co kryć, wraz z szukaniem pomysłu i pisaniem scenariusza jest bardzo czasochłonny. Musisz wybrać najlepsze ujęcia, a następnie poskładać je, zupełnie jak klocki, w jedną całość. Tu z pomocą przyjdzie Ci program do edycji filmów. W Internecie znajdziesz ich tysiące, zatem trudnością może okazać się znalezienie odpowiedniego narzędzia. Na początku swojej twórczej drogi warto skorzystać z darmowych programów do edycji filmów, których listę znajdziesz pod tym linkiem: https://techpolska.pl/darmowe-programy-do-edycji-wideo-w-2022-roku/, a znacznie ułatwi Ci to podjęcie właściwej decyzji. Kiedy już zakończysz edycję, czas na wspaniałe zakończenie, czyli publikację filmu na YouTube!

Publikacja filmu

Opublikowanie filmu na YouTube nie jest czynnością skomplikowaną, wymaga jednak dość dobrego połączenia z Internetem. Jeśli masz połączenie światłowodowe lub dobry Internet mobilny, to przesłanie pięciominutowego filmu oraz jego przetwarzanie w wersji HD powinno trwać do 20 minut. W przypadku dłuższego nagrania lub gorszego połączenia, cały proces może odpowiednio się wydłużyć. Musisz wpisać tytuł filmu, dodać opis, a także warto dodać tagi, dzięki czemu Twoje nagranie może pokazać się większej ilości internautów szukających produkcji na temat, który wybrałeś/wybrałaś. Obowiązkowe jest również wybranie czy film jest przeznaczony dla dzieci. Jeżeli nie przedstawiasz bajek dla maluchów lub nie opowiadasz o tym, jaki wózek wybrać dla energicznych bliźniąt, lepiej wybrać opcję „Nieprzeznaczony dla dzieci”. Dzięki temu Twoi widzowie po obejrzeniu filmu nie będą musieli oglądać reklam z produktami przeznaczonymi dla najmłodszych.

Wisienka na torcie, czyli świętujemy!

Czas na podsumowanie! Możesz dokonać go w wybrany przez siebie sposób – czy to w postaci wypicia szklanki soku, poczytania książki, czy też zwykłego odpoczynku. Wybór należy do Ciebie! Warto jednak, aby po pewnym czasie od publikacji filmu na YouTube dokonać ewaluacji – wypisz sobie elementy, nad którymi pracowało Ci się najlepiej, nad którymi najgorzej, uzasadnij swoje zdanie oraz zastanów się co wymaga poprawy przy pracy nad następnym nagraniem.

Podsumowanie

Choć praca nad filmem na YouTube nie należy do najprostszych, to warto pamiętać, że po jej zakończeniu zawsze czeka nas nagroda – mogą to być kolejne subskrypcje i wyświetlenia, kolejne doświadczenie życiowe, ale – przede wszystkim – dobra zabawa i satysfakcja z uczynienia czegoś własnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here