Jaki jest wiek emerytalny w Australii?
Jaki jest wiek emerytalny w Australii?

Jaki jest wiek emerytalny w Australii?

Jaki jest wiek emerytalny w Australii?

Wiek emerytalny w Australii jest ustalany przez rząd i zależy od daty urodzenia. Obecnie, minimalny wiek emerytalny wynosi 66 lat dla mężczyzn i kobiet. Jednakże, planowane są zmiany, które zwiększą ten wiek w przyszłości.

Obecny wiek emerytalny

Od 1 lipca 2019 roku, minimalny wiek emerytalny w Australii wynosi 66 lat. Oznacza to, że osoby urodzone po 1 lipca 1953 roku muszą czekać na ten wiek, aby móc przejść na emeryturę.

Warto zauważyć, że wiek emerytalny różni się dla kobiet urodzonych przed 1 lipca 1953 roku. Dla nich, minimalny wiek emerytalny wynosi 65 lat i 6 miesięcy.

Planowane zmiany

Rząd australijski planuje stopniowo zwiększać wiek emerytalny w przyszłości. Według obecnych planów, minimalny wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat dla wszystkich osób urodzonych po 1 stycznia 1957 roku.

Warto zauważyć, że te zmiany nie będą miały wpływu na osoby, które już są uprawnione do emerytury lub które osiągnęły wiek emerytalny przed wprowadzeniem tych zmian.

System emerytalny w Australii

W Australii istnieje system emerytalny oparty na trzech filarach: emeryturze państwowej, oszczędnościach prywatnych i dobrowolnym dodatkowym funduszu emerytalnym.

Emerytura państwowa, znana jako Age Pension, jest finansowana przez rząd i jest dostępna dla osób, które osiągnęły minimalny wiek emerytalny i spełniają określone kryteria dochodowe.

Oszczędności prywatne, takie jak Superannuation, są dobrowolnymi składkami, które pracownicy i pracodawcy wpłacają na specjalne konta emerytalne. Te środki są inwestowane i gromadzone do momentu przejścia na emeryturę.

Dobrowolne dodatkowe fundusze emerytalne, takie jak Self-Managed Super Funds (SMSF), pozwalają osobom na samodzielne zarządzanie swoimi oszczędnościami emerytalnymi.

Podsumowanie

Wiek emerytalny w Australii wynosi obecnie 66 lat dla większości osób. Planowane są jednak zmiany, które zwiększą ten wiek do 67 lat. System emerytalny w Australii opiera się na emeryturze państwowej, oszczędnościach prywatnych i dobrowolnych dodatkowych funduszach emerytalnych.

Wiek emerytalny w Australii wynosi 67 lat dla większości osób.

Link tagu HTML: https://cosycottage.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here