Blog porusza głównie finanse studenta pod kątem zarabiania, ale czymże są finanse bez oszczędzania pieniędzy? Dziś postaram się przedstawić Wam kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy podczas pobytu na uczelni. Kiedyś wydawałem pieniądze dosłownie na pierdoły, ale postanowiłem to zmienić i oszczędzać niewielkie kwoty pieniężne.

Mówi się, że nie ważne, ile zarabiasz – ważne, ile jesteś w stanie zaoszczędzić. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, dlatego też postaram się przedstawić mój sposób na odłożenie pieniędzy. Od pewnego czasu wykonuję zdefiniowane przelewy automatycznie na początku miesiąca i dzięki temu nie muszę się martwić o to, że nic nie odłożyłem.

Jak oszczędzać na studiach?

 1. Jedzenie
  1. gotowanie po studencku – staram się jeść zdrowo i nie kupować fast foodów na mieście; tuczy to niesamowicie…
  2. wspólne gotowanie – jeśli mieszkasz w akademiku lub mieszkaniu studenckim ze współlokatorami to możecie się umówić, że będziecie razem gotować ciepłe posiłki. Większy gar = więcej osób się naje, a i oszczędność przy tym gwarantowana.
  3. Więcej informacji o oszczędzaniu na jedzeniu polecam przeczytać na blogu u Agnieszki.
 2. Książki
  1. wymiana notatkami – jeśli mieszkasz z kimś i studiujecie razem na jednym kierunku to możecie się wymieniać notatkami.
  2. znajdź tanie ksero – na mieście blisko uczelni znajdziesz z całą pewnością tanie ksero, które pozwoli Ci zaoszczędzić nawet 1-2 grosze na jednej kartce.
  3. Biblioteka – jeśli masz możliwość to nie kupuj, tylko wypożyczaj książki z miejskiej lub uczelnianej biblioteki
 3. Życie studenckie
  1. Szukaj ofert promocyjnych w pubach/lokalach. Często jest tak, że po pokazaniu legitymacji studenckiej otrzymuje się drinka gratis lub drugie piwo za pół ceny. W sieci są strony (na Facebooku głównie), które pokazują ciekawe oferty.
  2. Alkohol przez imprezą – jeśli już masz ochotę się napić, to zrób to przed wyjściem do klubu. Piwo za 3 zł z osiedlowego sklepu mniej zaboli Twój portfel niżeli te za 10 złotych w nocnym klubie.

To są moje sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na konsumpcji.

Student zarabia, ale i oszczędza!

Około 10 miesięcy temu szukałem sposobów na zaoszczędzanie pieniędzy. Trafiałem na różne artykuły na ten temat i okazało się, że żaden z nich nie okazał się być idealny dla mnie. Nawet ostatnio trafiłem na ciekawy artykuł o tym, że nasi rodacy nie oszczędzają. Zgadzam się z tym całkowicie i uważam, że każdy powinien zacząć dbać o swoje finanse osobiste. Padło też na mnie i od stycznia 2014 roku regularnie oszczędzam pieniądze. Są to niewielkie kwoty, ale przez ten czas zdążyłem w sobie wyrobić nawyk regularnego oszczędzania. 

Miesięcznie odkładam około 200-250 złotych. Nie jest to dużo, ale lepsze to niż nic. Wychodzi więc średnio od 6,66 zł do 8,33 zł dziennie. Przyznam szczerze, że nie odczuwam braku tej kwoty. Bardzo się cieszę, że posiadam odłożone jakieś pieniądze, które być może kiedyś mi się przydadzą, np. na otwarcie własnej firmy? Kto wie!

A czy Wy oszczędzacie pieniądze? Robicie to regularnie? Jeśli masz ciekawy pomysł na zaoszczędzenie kilku złotych to koniecznie daj znać w komentarzu pod tym wpisem!

Do usłyszenia.

3 KOMENTARZE

 1. Dziękuję za podlinkowanie!
  Student potrafi oszczędzać – znałam kilka osób, które nie korzystały z komunikacji miejskiej, a żeby oszczędzić, chodziły piechotą 🙂 Jak się ma blisko na uczelnię, to kilkadziesiąt złotych w portfelu zostanie. Ewentualnie można zamienić autobus na rower, to też będzie za darmo, ale nieco szybciej niż piechotą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here