Kolejne odkrycia naukowe dokonywane na przestrzeni stuleci napędzały rozwój technologii, której głównym celem było stworzenie człowiekowi jak najbardziej komfortowych warunków do życia. Z biegiem czasu jednak zorientowano się, że nagły skok technologiczny, który nie oglądał się na efekty uboczne kolejnych osiągnięć, ma zgubny wpływ na środowisko.
Technologia w służbie planety
Rozpoczęta lata temu ogólnoświatowa debata na temat gwałtownie pogarszającego się stanu środowiska naturalnego zdeterminowała naukowców i inżynierów do poszukiwania rozwiązania, które zapewni dalsze funkcjonowanie człowieka bez zgubnego wpływu na planetę.
Główne dążenia opierały się na powstrzymaniu zjawiska zwanego globalnym ociepleniem, wynikającym z ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, które sukcesywnie niszczą warstwę ochronną planety, jaką jest płaszcz ozonowy. Następną istotną kwestię stanowiły źródła energii niezbędnej do funkcjonowania społeczeństwa. Wiadomym było już od dawna, że naturalne złoża węgla i innych surowców w końcu się wyczerpią. Wtedy pojawiły się pomysły oparte o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii a wśród nich promieniowania słonecznego.
Fizyka i technologia
Panele PV, dzięki odpowiedniej konstrukcji, mają zdolność przekształcania odbieranego promieniowania słonecznego w prąd stały w wyniku zjawiska zwanego efektem fotowoltaicznym, polegającym na zderzeniu cząstki światła z ogniwem krzemowym wewnątrz panelu, prowadzącym w efekcie to wprawieniu w ruch elektronu fotonu.
Trzeba jednak pamiętać, że prąd wytworzony wewnątrz panelu PV nie od razu nadaje się do wykorzystania. Jak wiadomo sieci elektryczne w domach, jak i stosowane w nich urządzenia, mogą być bezpiecznie napędzane siłą prądu o zmiennym napięciu. W tym celu konstrukcja PV została wyposażona w inwerter, którego zadaniem jest zmiana rodzaju napięcia pozyskanego z promieniowania słonecznego prądu elektrycznego ze stałego w zmienny.
Ekonomiczna technologia
Początkowe plany uwzględniały tworzenie elektrowni wodnych, wiatrowych, mających za zadanie zasilić w prąd większe obszary zamieszkiwane przez ludzi. Z biegiem czasu jednak dokonano przełomu, oferując prywatne małe elektrownie każdemu gospodarstwu czy przedsiębiorstwu.
Panele PV to ekologiczne rozwiązanie, którego zastosowanie nie tylko wpływa korzystnie na otaczający nas świat, ale też ma zbawienny wpływ na nasz domowy budżet. Mogąc samodzielnie wytwarzać prąd elektryczny, który pokrywa całkowite zużycie energii w naszym domu, stajemy się w pełni niezależni od zewnętrznych dostawców, a co za tym idzie, także od przeznaczanych dla nich każdego miesiąca opłat.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.