Kto nie chciałby pracować i nie mieć nad sobą stojącego szefa, który kontroluje każdy nasz ruch. Zarabianie więcej i wykonywanie zadań, które wykonuje zwykły etatowy pracownik jest możliwe. Solopreneur może kojarzyć się wielu osobom z kimś, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy tymi dwoma formami. Jakie są cechu charakterystyczne dla solopreneur’a i kim on właściwe jest? Jakie są jego zalety i wady? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/solopreneur-czy-warto-isc-w-ten-model-biznesowy/
Kim jest solopreneur?
Jest to osoba, która prowadzi samodzielnie biznes. Nie zatrudnia ona pracowników, a ewentualnie zleca niektóre zadania innym. Może się wydawać, że nie ma w tym żadnej nowości, przecież są osoby, które pracują na samozatrudnieniu lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Istnieje jednak różnica, która to wyjaśnia.
Czym różni się solopreneur od samozatrudnionego?
W naszym kraju osoba, która pracuje na samozatrudnieniu bardzo często ma niewiele wspólnego z przedsiębiorcą. Jest to zazwyczaj pracownik firmy, który dostał od szefa propozycję polegającą na tym, że będzie nadal zatrudniony w firmie, ale już nie na etacie, a zamiast tego musi przejść na działalność gospodarczą. Dzięki temu etatowiec będzie mógł znaleźć się na swoim, a do jego pracy nadal należy wykonywanie tych samych działań. Nie szuka też nowych zleceń czy kontrahentów dlatego ciężko jest mówić o nim, że jest przedsiębiorcą.
Spora ilość „solo” przedsiębiorców nie lubi porównywania ich bądź ich działań do freelancerów. Freelancerzy często kojarzą się z ludźmi, którzy pracują dorywczo, łapiąc się najróżniejszych zleceń, mniej lub lepiej płatnych, żeby związać koniec z końcem i utrzymać się w życiu codziennym. Wolni strzelcy bardzo często toż działają na zasadzie dorobienia sobie do etatu, który mają w firmie. Solopreneur jest to więc poniekąd taki freelancer, tyle, że na innych zasadach.
Wady i zalety przedsiębiorców ,,solo’’
Wśród solopreneur’ów znajdziemy przede wszystkim specjalistów z branż takich jak: marketing, informatyka czy programowanie. Korzystnie sprzyja temu rozwój technologi i możliwość pracy zdalnej z domu. No, ale pora przejść do konkretów, a szczegółowej mówiąc do zalet i minusów działania w takiej formie. Zaletami i wadami są więc:
Zalety:
- elastyczny czas pracy,
- możliwość wybierania ofert,
- brak odpowiedzialności za pracowników,
- niższe koszty prowadzenia biznesu.
Wady:
- niepewność otrzymywania zleceń,
- niestałe dochody,
- konieczność posiadania poduszki finansowej na wypadek „suchych” miesięcy,
- ograniczone możliwości – ponieważ nie zatrudniasz pracowników, nie masz komu delegować zadań
Zobacz też: http://finansepolaka.pl/wady-i-zalety-prowadzenia-spolki-cywilnej/