Sposób na systematyczne oszczędzanie – konto oszczędnościowe

Oszczędzanie pieniędzy nie jest wbrew pozorom ani bardzo trudne, ani zarezerwowane wyłącznie dla osób, które bardzo dobrze zarabiają i „mają z czego odkładać”. Kilka prostych i dostępnych dla każdego kroków pozwala wymiernie obniżyć koszty związane z rachunkami, prowadzeniem domu i po prostu codziennymi wydatkami. Jedną z opcji, którymi warto się zainteresować, jest konto oszczędnościowe. Niemal każdy z popularnych banków ma w swojej ofercie taki produkt. Sprawdź, czym różni się on od tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i dowiedz się, w jaki sposób konto oszczędnościowe sprzyja systematycznemu gromadzeniu gotówki.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz lokaty terminowej. Z tą różnicą, że każda wpłacona kwota na konto oszczędnościowe natychmiast zaczyna na siebie pracować, generując przychody związane z oprocentowaniem. Zysk na lokacie wymaga wpłaty konkretnej kwoty (zwykle w zależności od banku będzie to minimum 500 lub 1000 zł) i tzw. zamrożenia jej na kilka lub kilkanaście miesięcy. Rachunek oszczędnościowy jest więc znacznie bardziej elastyczny, umożliwiając oszczędzania z zaspokajaniem codziennych potrzeb finansowych.

Dla kogo jest konto oszczędnościowe?

Z całą pewnością o założeniu konta oszczędnościowego powinny pomyśleć te osoby, które chciałyby skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanego rachunku, ale nie mają wystarczających oszczędności, by móc wpłacić je na lokatę terminową. Brak konieczności zamrażania swoich środków oraz określonej wysokości wpłaty minimalnej sprawiają, że konto oszczędnościowe jest produktem dostępnym praktycznie dla każdego – od studenta, poprzez osobę pracującą na etacie, aż po osoby wykonujące wolny zawód, czy prowadzące działalność gospodarczą.

Konto oszczędnościowe a lokata

Podstawowa różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą polega na swobodzie dysponowania zgromadzonymi środkami finansowymi. Wpłaty i wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być wykonywane w dowolnym momencie, natomiast w przypadku lokaty decydujemy się na zamrożenie swojego kapitału na określony czas. Przedwczesna wypłata środków z lokaty wiązać się będzie z utratą wypracowanego zysku, natomiast wypłata pieniędzy z konta nie spowoduje potrącenia odsetek. Konta oszczędnościowe zazwyczaj są minimalnie niżej oprocentowane niż lokaty, ze względu na możliwość swobodnego obrotu kapitałem, jednak w dalszym ciągu stanowią one atrakcyjną alternatywę dla produktów długoterminowych, jak lokaty 12-, 18- czy nawet 36-miesięczne.

Korzyści i zalety konta oszczędnościowego

  1. Nieograniczony dostęp do środków zgromadzonych na koncie – nie musisz zamrażać swoich pieniędzy – na koncie oszczędnościowym oszczędzasz nawet mimo częstych wpłat i wypłat, środki pozostałe na rachunku cały czas pracują na Twój zysk.
  2. Promocyjne oprocentowanie – w większości banków możesz skorzystać z promocyjnego, wyższego oprocentowania przez konkretny okres. Im szybciej zdecydujesz się założyć konto oszczędnościowe, tym więcej możesz zyskać.
  3. Zysk już od pierwszej złotówki na koncie – bez względu na to, czy na konto wpłynie 1 zł, 1000 zł czy dowolna kwota, Twoje pieniądze natychmiast zaczynają pracować.
  4. Swoboda w dokonywaniu wpłat – w każdej chwili możesz podnieść wartość swojego kapitału, wpłacając dodatkowe pieniądze na konto. W ten sposób zwiększysz kwotę podlegającą oprocentowaniu.

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym

Konta oszczędnościowe z reguły mają minimalnie niższe oprocentowanie w stosunku do lokat terminowych, choć nie jest to regułą. Niektóre banki oferują rachunki oszczędnościowe oprocentowane równie wysoko, jak lokaty. Przykładem jest Santander oferujący oprocentowanie 2,7% w skali roku na Koncie Systematycznym, z darmowym prowadzeniem i premią do 380 zł na start. Z wypracowanych odsetek można zacząć korzystać już po upływie 1 miesiąca lub dopisać je do kapitału rachunku, zwiększając w ten sposób kwotę do oprocentowania.

Konto oszczędnościowe – czy warto?

Osoby, które poszukują dodatkowych sposobów na systematyczne oszczędzanie, z całą pewnością powinny zainteresować się kontem oszczędnościowym, tym bardziej że jest to opcja dostępna zarówno dla klientów posiadających już tradycyjny ROR, jak i dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bankowością. Oszczędzanie na takim rachunku nie generuje żadnych dodatkowych kosztów i nie jest związane z ograniczeniami w dysponowaniu zgromadzonym kapitałem. Dlatego, jeśli chcesz zacząć oszczędzać bez zbytniego zaciskania pasa, rachunek oszczędnościowy będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here