Nie wiem jak Wy, ale moi znajomi w większości jak chcą się nauczyć jakiegoś języka obcego to zapisują się na kurs i płacą spore sumy pieniędzy. Osobiście jestem zdania, że nie jest to zbyt dobre podejście i to głównie ze względów finansowych. Preferuję podejście bardziej oszczędnościowe, dzięki któremu mogę uczyć się języków obcych całkowicie za darmo.

Kursy z jednej strony mogą przyciągać ludzi przez to, że wyglądają na bardzo profesjonalne. Część osób będzie wolała dołożyć nieco pieniędzy, zapisując się przy tym na kurs indywidualny z języka. Według mnie jest to normalne, ponieważ większość osób podchodzi do nauki jako do czegoś czego nie są w stanie zrobić sami, a potrzebują osoby, która by im to wyjaśniła, dlatego też normalna rzeczą jest to, że za takie kursy się płaci i to bardzo spore sumy pieniędzy. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że takie wydatki mogą kosztować Was nie rzadko nawet kilka tysięcy w ciągu roku. Kilka tysięcy, które można by było zainwestować o wiele lepiej.

W jaki sposób bezpłatnie nauczyć się języka?

Bardzo dużo osób kiedy słyszą, że ktoś uczy się język przez internet to patrzą na to wręcz z niedowierzaniem, albo lekką nutką niepewności, albo ewentualnie przytakują głową zdając sobie sprawę z tego, że nie jest to tak naprawdę żadna specjalna nauka, a jedynie jakieś szlifowanie języka. Prawda jest zupełnie inna, ponieważ władać językiem obcym można się nauczyć perfekcyjnie przez internet. Szczerze powiedziawszy żaden kurs nie przygotuje Was tak dobrze do nauki języka obcego tak jak i internet i Wy sami.

Niedowierzanie w tej kwestii jest rzeczą normalną, ponieważ większości osobom wydaje się, że jak coś jest drogie to musi być dobre. Prawda jest jednak taka, że wcale tak nie jest. Można by powiedzieć, ze w przypadku nauki języków obcych jest całkowicie odwrotnie. Drogie kursy językowe nie będą spełnić oczekiwanych wymagań. Jeżeli nauka języka obcego sprowadza się tylko i wyłącznie do zadań domowych oraz kurów raz, albo dwa razy w tygodniu to nie jest możliwe, aby nauczyć się tego języka. Języka musicie uczyć się systematycznie, codziennie i w sposób odpowiedni. Tego nie zapewni Wam żaden kurs, a jedyną osobą, którą może Wam pomóc jesteście Wy sami.

Jak nauczyć się języka obcego za darmo?

Żeby nauczyć się języka obcego powinniście zapoznać się z kilkoma sposobami, które Wam w tym pomogą. Osobiście uważam, że są one naprawdę godne uwagi i myślę, że takie sposoby przydadzą się każdemu:

Oprzyj swoją naukę na podstawowych zwrotach – Jeżeli zaczniesz swoją naukę języka od tysiąca najbardziej popularnych słów w konkretnym języku i obojętnie jaki to będzie język to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dogadasz się w większości sytuacji. Oczywistym jest, że nie znajdziesz w tym słowniku słowa „pulsar”, albo „fotosynteza”, jednak nie oznacza to, że nie będziesz w stanie się z kimś porozumieć. Stosując metodę statystyczną wyodrębniono ze słownika 1000 najpopularniejszych słów i dowiedziono, że w zupełności wystarczą, aby prowadzić swobodną rozmowę w konkretnym języku. Jeżeli opanujesz te słowa oraz będziesz bez większych problemów ich używać i nie będziesz się obawiał rozmawiać z obcokrajowcami to w bardzo szybki sposób będziesz w stanie podbić dany poziom do góry.

Otocz się językiem obcym – Postaraj się osiągnąć taki stan, aby najwięcej rzeczy jakie Cię otaczały były w języku obcym. Masz tym językiem wręcz przesiąkać i ma Cię on otaczać tam gdzie się da. Oglądasz film? Oglądaj w języku obcym? Czytasz gazetę? Czytaj w języku obcym? Cokolwiek robisz to rób to w języku obcym, dzięki temu znacznie przyśpieszysz naukę i przyswajanie danego języka. Im więcej bodźców z języka obcego, którego się uczysz tym lepiej.

Wykorzystaj każdą wolną chwilę na naukę języka obcego – Jeżeli spędzasz całe dnie na studiach, potem uczysz się jeszcze w domu to staraj się każdą wolną chwilę spędzać na nauce języka obcego. Jedziesz w tramwaju, idziesz do sklepu, albo gdziekolwiek to nie marnuj takich sytuacji tylko po prostu staraj się maksymalnie wykorzystać wolny czas. Świetnie w takich warunkach będą się spisywać audiobooki. Jeżeli nie masz czasu, aby ćwiczyć mowę to słuchanie języka będzie i tak o wiele lepsze. Nabierzesz dzięki temu umiejętności pasywnej, która jest bardzo istotna, ale nie zapominaj, że mowa jest również bardzo ważna co słuchanie. Słuchając Twój mózg będzie wyłapywał kilka słów i je zapamiętywał, a dzięki temu po czasie będziesz mógł się pochwalić większym zasobem wiedzy.

Postaraj się rozmawiać dużo w języku obcym – Jeśli posiadasz znajomych, którzy również się uczą tego języka to poproś ich o to, aby mogli z Tobą rozmawiać w tym języku. Jeżeli zaś nie masz takich możliwości to staraj się prowadzić dialogi sam ze sobą. To również jest bardzo pomocne. Stawaj przed lustrem i rozmawiaj ze sobą na dany wybrany temat, z którym wcześniej się zapoznałeś. W taki sposób będziesz wyrabiał sobie umiejętność mowy w obcym języku, której wielu osobom brakuje.

Korzystaj z serwisów zrzeszających obcokrajowców – w Internecie znajdziesz mnóstwo portali internetowych, na których będziesz mógł poznać osoby z innych krajów, które chętnie pomogą Ci doszkalać Twój język obcy. Ponadto na takich portalach będziesz mógł poznać wiele osób, które będą chciały się również nauczyć polskiego. Jednym z takich portali jest chociażby Interpals. http://www.interpals.net/ Jest to świetny portal, dzięki któremu można w bardzo prosty sposób poprawić znajomość swojego języka obcego.

6 KOMENTARZE

  1. Ja osobiście uczę się z etutor – tani kurs online. Natomiast wcześniej uczyłem się za pomocą darmowych metod. Jeżeli chodzi o mnie, to robiłem bardzo prosto – czytałem po angielsku, a słówka, których nie wiedziałem tłumaczyłem i uczyłem się ich. Z każdym kolejnym artykułem znałem coraz więcej słówek i sprawdzałem coraz mniej 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here