Są dwa rodzaje ludzi na świecie. Tacy, którzy kupują jak najwięcej i magazynują wszystko jak leci oraz tacy, którzy tego nie robią, ponieważ zamiast kupować niepotrzebne rzeczy, kupują tylko te najpotrzebniejsze, a odłożone pieniądze inwestują. W Stanach Zjednoczonych taka różnica jest widoczna pomiędzy ludźmi bogatymi, a ludźmi ubogimi. Ci najubożsi zbierają jak najwięcej rzeczy, chomikują je i trzymają nie wiadomo w sumie po co. Nie wiem jak Wy, ale ja czasem dostrzegam również takie zjawisko w Polsce, a nawet w zasadzie bardzo często. Najczęściej kiedy mam kontakt ze starszymi ludźmi, z innego pokolenia. Wtedy takie coś bardzo łatwo zauważyć. Kiedyś zastanawiałem się nad tą kwestią i doszedłem w zasadzie do jednej rzeczy. Zrozumiałem, że tego typu ludzie postępują w taki sposób, głównie ze strachu. Wydaje mi się, że to ma swoje odzwierciedlenie jeszcze w czasach późnego PRL’u, ponieważ starsze pokolenia jeszcze pamiętają jak to było, kiedy czekało się w długich kolejkach, mając ochotę kupić cokolwiek na kartki.

Wtedy chomikowanie rzeczy było czymś normalnym, ponieważ to produkt stawał się rzeczą najbardziej istotną i najbardziej cenioną, a papierowy świstek, zwany pieniądzem fiducjarnym odchodził w niebyt, nikt nie miał szacunku do czegoś co było bezwartościowe, zwłaszcza że galopująca inflacja wcale nie pomagała tutaj nabrać do niego jakiegokolwiek respektu. Na szczęście żyjemy teraz w innych czasach, dzięki czemu wiele się zmieniło. Zasady gry ekonomicznej również uległy zmianie, a wymiana towarowa odeszła ponownie do lamusa i znów pieniądz zyskał swoją wartość, zaś produkty, zwłaszcza technologiczne tracą ją z zatrważającym tempie.

Dlaczego warto sprzedać wszystkie niepotrzebne rzeczy?

Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, że mimo tego, że np. zaglądasz do swojej szafy, która jest pełna to nie potrafisz nic w niej znaleźć, żeby się ubrać to pomyśl nad tym, aby posprzedawać te ubrania. Raz na jakiś czas trzeba wziąć się w garść i zebrać wszystkie niepotrzebne ubrania, tylko po to, aby mógł nadejść czas na porządki. Niektórym ludziom sprzątanie przyjdzie bez problemu, a inni będą odczuwać ból, podczas wyrzucania starych ubrań. Nostalgia oraz wspomnienia, które będą się z tym wiązały mogą być dla niektórych zbyt silne. Trzeba jednak sobie uświadomić, ze są to tylko ubrania, które nie mają uczuć i jeżeli nie możesz ich nosić bo np. już Ci się nie podobają, albo są za małe to pozbądź się ich jak najszybciej się tylko da. Postaraj się dać szansę nowym rzeczom, odetnij się od starego, pozbywając się ich raz na zawsze. Najlepiej jeżeli zrobisz to w taki sposób, że jeszcze zdołasz na tym zarobić nieco pieniędzy. W takim przypadku poza tym, że wreszcie pozbędziesz się bałaganu to ponadto zarobisz nieco pieniędzy, których przecież nigdy nie jest za wiele.

Przestań chomikować

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że według statystyk, które przygotowało TNS Polska to, aż 51% Polaków trzyma przedmioty, których nie używa? Wystarczy pozwiedzać piwnice, strychy, albo zajrzeć do szaf, aby zobaczyć, że znajdzie się tam naprawdę wiele rzeczy, których nie potrzebują. Trzymanie wartościowych rzeczy, czy też takich, które naprawdę mogą się przydać, albo jakichś pamiątek ma sens, to jednak przetrzymywanie niepotrzebnych bibelotów czy innych rzeczy tego sensu nie ma. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma sensu trzymać czegoś czego w ogóle nie potrzebujecie. Jeżeli zdecydujecie się na zrobienie porządków to postarajcie się oddzielić kompletne śmieci od tych rzeczy, które jednak mogą się jeszcze komuś przydać. Jeżeli macie ubrania, które na Was są za małe to istnieje szansa, że jednak komuś będą się one podobać.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie trzymanie ubrań jeszcze można było jakoś wytłumaczyć, ponieważ odzieży w tamtym okresie za dużo nie było, jednak w dzisiejszych czasach, kiedy w zasadzie nikt nie ma problemu, aby kupić nowe ubrania to w zasadzie jest to pozbawione jakiegokolwiek sensu. Jeżeli nie przekonują Was argumenty o tym, że takowe trzymanie przedmiotów jedynie jest w stanie zagracić Wasze mieszkanie, a przy tym zabiera miejsce, które można lepiej wykorzystać to może pomyślcie o tym jako o zamrożonym kapitale.

Bądź minimalistą

Potraktuj ten moment jako zamknięcie rozdziału w swoim życiu. Zacznij oszczędzać pieniądze, a zobaczysz, że wszystko w niedługim czasie się zmieni. Odrzuć stare rzeczy, sprzedaj je. Staraj się minimalizować wydatki, a przy tym ograniczaj zużytą powierzchnie. Bądź minimalistą we wszystkim co robisz, a zobaczysz, że Twoje życie będzie wyglądało o wiele schludniej i zgromadzisz dodatkowo większe środki finansowe. Wyobraź sobie sytuację, że masz w domu np. 20 talerzy, człowiek ma to do siebie, że jest z natury leniwy i jeżeli nie musi sprzątać to mu się nie chce i tego nie robi. Jeżeli będziesz posiadał u siebie tyle talerzy to istnieje większe prawdopodobieństwo, że bardzo często będziesz miał bałagan w zlewie. Jeżeli zaś ograniczysz ich liczbę to nawet jak bardzo się postarasz to nie będziesz tego w stanie zrobić, dlatego od razu w nawyk wejdzie Ci to, żeby myć po sobie i sprzątać po sobie. To wszystko jest kwestią środowiska, jeżeli otoczysz się rzeczami, które będą propagować w Tobie dany styl życia to będziesz się temu poddawał. Dlatego im mniej będziesz posiadał rzeczy, tym bardziej minimalistyczny we wszystkim będziesz, a im więcej gratów będziesz mieć tym więcej gratów będziesz kupować. Zmień swoje otoczenie, żeby zmienić swoje nawyki.

9 KOMENTARZE

  1. W pełni się zgadzam – chomikowanie nieużywanych rzeczy jest bez sensu. Według mnie lepiej je wyrzucić – zyska się miejsce, łatwiej będzie dbać o porządek. Natomiast jeżeli można je sprzedać i na tym zarobić to o wiele lepiej 😉

  2. Minimalizm jest najlepszy. Ja sprzedałam dużo swoich rzeczy, kasę z tego wykorzystałam na wycieczkę życia, a teraz kiedy przenoszę się z miejsca na miejsce pakuję się do jednego kartonu i jednej walizki.

  3. Również jestem za tym, że nie warto chomikować niepotrzebnie stary rzeczy, sam ostatnio zrobiłem mały przegląd i znalazłem gry nie używane od jakiś 10 lat! Oczywiście zaraz poszły na sprzedaż, część się sprzedała, część nie, a gdybym je wystawił na sprzedaż z 5 lat temu to pozbyłbym się wszystkich 🙂

  4. wydaje mi się, że ludzie przywiązują się do rzeczy i przez to ciężko im sprzedać graty. Trzeb rozgraniczać co na prawdę warto zachować, a czego lepiej się pozbyć.

  5. Dobry artykuł, ja ostatnio również zrobiłem taki przegląd – wszystkie stare płyty, kilka długo nie słuchanych płyta czy nie używany sprzęt od komputera. To jednak nie wszystko, ponieważ zdecydowałem się również zoptymalizować swoje miesięczne wydatki, w tym celu spisując je na jednej kartce. Później trzeba było jeszcze poświęcić chwilę w którym miejscu warto coś przyciąć, by wyciągnąć dodatkowe oszczędności. Ale jest z czego, warto w tym celu przejrzeć swoje rachunki za telefon, internet czy tv..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here