Sprzęty niezbędne, by kręcić dobre filmiki na Youtube

Od kiedy kilka lat temu na festiwalu w Sundance pokazano film Tangerine nakręcony iPhonem wiadomo już, że świat filmowy jest otwarty dla każdego. Poniższe sprzęty pomogą profesjonalnie podejść do kręcenia, by uzyskać perfekcyjny efekt.

Choć może wydawać się, że znani Youtuberzy kręcą filmy komórką, to w rzeczywistości większość z nich w studio korzysta z profesjonalnego sprzętu. Do kręcenia filmów część filmowców używa mikrofonu kierunkowego na specjalnym wysięgniku. Można też wybrać dyskretne mikrofony przytwierdzane do ubrania, które sprawdzą się przy programach z jednym prowadzącym czy wywiadach. Istnieją również wersje bezprzewodowe, które są o wiele bardziej poręczne. Jeśli kamera cyfrowa nie ma wejścia na słuchawki, do nagrywania i odsłuchu materiału dźwiękowego przyda się też dyktafon.

Akcesoria niezbędne do kręcenia tutoriali

Akcesoria niezbędne do kręcenia tutoriali

Youtuberki robiące tutoriale makijażowe przyznają często, że wykorzystują do kręcenia dodatkowe oświetlenie. Bez niego nie byłoby dobrze widać ich twarzy i trudno byłoby kręcić gdziekolwiek poza plenerem w ciągu dnia. Początkujący filmowcy kupują zwykle uniwersalny reflektor lub prostą lampę studyjną. Dla lepszego rozproszenia światła przydaje się blenda fotograficzna. To tani kawałek sztywnego materiału w jasnym kolorze, który odbija światło, rozpraszając je. To przydatne nie tylko przy tutorialach, ale też przy wywiadach czy poradnikach kręconych w ciemnym warsztacie.

Kamera cyfrowa dla profesjonalisty i amatora

Najważniejszym elementem ekwipunku filmowca powinna być kamera. Sprzęt amatorski staje się coraz lepszy, a do tego lekki i poręczny. To sprawia, że zwykła kamera cyfrowa może wystarczyć, by nakręcić dobry film.

Osobom aktywnym i publikującym filmy ze sportowych wypraw spodobają się kamery cyfrowe wodoodporne i bezprzewodowe z WI-FI. Te drugie pozwalają przesłać film od razu na komputer bez konieczności podłączania go do kamery cyfrowej kablem.

Kamera cyfrowa dla profesjonalisty i amatora

Co poza kamerą cyfrową przyda się do filmu

Alternatywnie jako kamerę można wykorzystać swój telefon. Nowsze modele mają całkiem dobry aparat i wiele efektów czy programów, pozwalających szybko edytować filmy. Aby video było jeszcze lepsze, można dokupić zewnętrzne obiektywy do telefonów. Warto kręcić filmy na statywie, bo telefon trudno utrzymać nieruchomo w ręku, a tylko to gwarantuje naprawdę płynną pracę kamery. Również do kamery warto mieć specjalny statyw. Nie musi być oryginalny, ale ważne, by był dopasowany rodzajem do modelu wykorzystywanego sprzętu.

Jedna kamera lub telefon wystarczą, by nakręcić film w domowym studio. Przy większej fabule czasem nie obejdzie się bez dwóch kamer, bo pozwalają one robić dynamiczne ujęcia z różnych perspektyw, które urozmaicają obraz. To już jednak coś dla większej, kilkuosobowej ekipy. Na początek w zupełności powinna wystarczyć jedna kamera cyfrowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here