Nieważne, czy planujesz zdobyć doświadczenie podczas praktyk, zarobić nieco pieniędzy w trakcie wakacji, czy też wyjechać na wolontariat — każdy zagraniczny wyjazd to pewne ryzyko, przed którym warto się zabezpieczyć. Oferta firm ubezpieczeniowych jest obecnie na tyle szeroka, że bez problemu znajdziesz polisę dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Ubezpieczenie turystyczne? Wykup rozszerzenie!
Na początku warto zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię. Dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia, czy pracujesz na czarno, legalnie, czy też jesteś na wolontariacie i nie otrzymujesz za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Każda praca, w szczególności fizyczna, wiąże się z podwyższonym ryzykiem urazu czy choroby.
Dlatego jeśli ubezpieczyciel będzie w stanie udowodnić, że do wypadku doszło podczas pracy, może odmówić wypłacenia odszkodowania — większość „zwykłych” ubezpieczeń turystycznych nie obejmuje ochroną takich sytuacji. Znajdują się one w tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. Dlatego kupując polisę turystyczną, musisz wykupić dodatkowo rozszerzenie, dzięki któremu będziesz chroniony podczas wykonywania pracy (dowiedz się więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-do-pracy/).
Możesz też zdecydować się na wykupienie specjalnego ubezpieczenia stworzonego z myślą o osobach wyjeżdżających do pracy za granicę. Jego cena będzie zależeć m.in. od długości wyjazdu, konkretnego kraju docelowego, czy też charakteru wykonywanej przez Ciebie pracy.
Karta EKUZ — dlaczego może okazać się niewystarczająca?
To właśnie kraje Unii Europejskiej najczęściej stają się miejscem docelowym dla młodych osób poszukujących pracy oraz doświadczenia zawodowego. Na ich terenie możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli karty EKUZ. Po co więc jest potrzebne dodatkowe ubezpieczenie?
Po pierwsze, karta EKUZ obejmuje podstawowe usługi, do tego tylko te świadczone w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Jeśli będziesz potrzebować specjalistycznej opieki, czy też transportu medycznego, musisz liczyć się z ryzykiem poniesienia wysokich kosztów.
Po drugie, z opieki medycznej możesz korzystać na zasadach obowiązujących w kraju, w którym aktualnie się znajdujesz. Często są one odmienne od tych panujących w Polsce i mogą okazać się nie tylko trudne do zrozumienia, ale też mało korzystne.
Kupując polisę, pamiętaj o odpowiednio wysokiej sumie gwarantowanej ubezpieczenia kosztów leczenia. Przyjmuje się, że na terenie Europy powinna wynosić minimum 20-30 000 euro.
Ubezpieczenie OC ochroni Twoje finanse
Wśród wartych rozważenia polis znajduje się z pewnością ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dobrze jest uświadomić sobie, że każdy z nas może stać się sprawcą wypadku bądź zniszczyć czyjeś mienie. Dotyczy to także Ciebie — jeżeli podczas pracy spowodujesz szkodę osoby trzeciej, konieczne będzie zapłacenie jej odszkodowania. Często są to niezwykle wysokie kwoty, nieosiągalne dla przeciętnego studenta. Jeśli masz ubezpieczenie OC, wypłatę odszkodowania bierze na siebie ubezpieczyciel.