Raz na jakiś czas przychodzi taki moment w życiu części studentów, że szukają tanich pokoi. Ci, którzy mieszkają z rodzicami nie mają tego problemu, ale reszta, która wyjechała do innego miasta po to, aby studiować stara się znajdować takie ogłoszenia. Pamiętajcie jednak, że znalezienie taniej i dobrej stancji często wygląda niczym szukanie igły w stogu siana. Jest to kwestia, która bywa naprawdę bardzo problematyczna i większość osób odstrasza się już na samą myśl, gdy zaczyna przeglądać oferty. Większość tanich ofert to kompletne rudery, zaś mieszkania, które ładnie się prezentują kosztują niebotyczne sumy pieniędzy. W takiej sytuacji człowiek sam nie wie co ma ze sobą zrobić. Na szczęście istnieje kilka prostych porad, dzięki którym każdy student będzie mógł znaleźć takie mieszkanie jakie mu się wymarzy.

Od czego zacząć?

Na samym początku zastanów się nad tym czego tak naprawdę oczekujesz oraz jakie posiadasz możliwości finansowe oraz ile czasu Ci jeszcze zostało za nim rozpocznie się rok akademiki. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby znaleźć mieszkanie jak najtaniej to pamiętaj o tym, aby nie korzystać z usług pośredników. Wiadomym jest to, że będzie Cię to kosztowało o wiele więcej pracy, ale mimo wszystko będziesz w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

Jak znaleźć mieszkanie?

Jeżeli nie pośrednik to w takim razie co? Korzystaj z gazet, serwisów ogłoszeniowych itd. Ofert naprawdę jest bardzo dużo. Korzystaj z serwisów nieruchomościowych, portalów studenckie, czy grup na Facebooku. Na stronach studenckich znajdziesz bez problemu zakładki typu „wynajmę”, tak samo na Facebooku znajdziesz grupy poświęcone studentom z danego miasta, albo osobom, które poszukują, albo chcą wynająć mieszkania. Najlepiej jednak jeżeli postawiłbyś na szukanie stancji wśród znajomych. Jeżeli masz taką możliwość to popytaj się bliskich, rodziny, znajomych, albo Twoich przyszłych kolegów ze studiów czy nie mają jakiegoś ciekawego mieszkania. W większości sytuacji powinieneś coś znaleźć i do tego o wiele lepszych warunkach, niż w przypadku, gdybyś szukał za pośrednictwem internetu. Tak już jest ze wszystkim, że na początku proponuje się ofertę wśród znajomych i jest się bardziej skłonnym zejść im z ceny, niż wynajmując obcym osobom.

Czasem w poszukiwaniu będzie wystarczyło, że napiszesz np. na swojej tablicy na Facebooku, że poszukujesz mieszkania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jakiś Twój znajomy Ci coś zaproponuje.

Zamiast stancji całe mieszkanie

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że większość właścicieli mieszkania stara się wynająć mieszkanie jak najdrożej się tylko da? Bardzo często bywa tak, że właściciele kupują mieszkania tylko po to, aby wynająć je studentom. Im mieszkanie jest stworzone bardziej pod studentów i więcej osób tam zamieszka tym więcej pieniędzy właściciel zgarnia do swojej kieszeni, niżeli jakby wynajął je w całości. Często taki zysk dla właściciela może wynieść nawet kilkadziesiąt procent. W takiej sytuacji jeżeli zamierzasz wynająć stancje to poszukaj osób, które również chciałyby to zrobić i wynajmij stancję z nimi. Dzięki takiemu zgraniu będziecie w stanie zaoszczędzić naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Pamiętajcie, że o wiele łatwiej jest każdemu lokatorowi podnieść czynsz o 50 złotych, niż jednej osobie o 200 złotych.

Przygotuj się do rozmowy

Jeżeli zależy Ci na tym aby wynająć mieszkanie to postaraj się wzbudzić zaufanie u właściciela. Pamiętaj, że chętnych na mieszkanie może być bardzo dużo, zwłaszcza jeżeli jest to dobra oferta. Postaraj się być przygotowanym pod kątem merytorycznym. Zbadaj ceny mieszkań i wynajmów w tej okolicy. Dzięki temu będziesz świadom ile wynoszą skonkretyzowane opłaty i będziesz miał pewne dane, które pozwolą Ci negocjować cenę. Staraj się negocjować na różne sposoby, nie tylko zbijając cenę w dół. Jeżeli właściciel mieszkania nie chce zejść z ceną w dół to powiedz, że możesz wynająć je od zaraz, ale np. pod warunkiem, że zaoferuje za darmo szybki internet bezprzewodowy. Taki koszt internetu będzie zapewne oscylował w okolicach 70 złotych, dlatego jest to zawsze kilkadziesiąt złotych w kieszeni, których nie będziesz musiał wydawać.

Zanim jednak pójdziesz na rozmowę to postaraj się dobrze ubrać. Pamiętaj o tym, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Oczywiście pamiętaj o tym, że każdy właściciel nienawidzi palaczy, dlatego jeżeli palisz papierosy to bądź szczery, ale zobowiąż się do tego, że nie będziesz palił w domu, a jedynie na balkonie. Pozwól sprawdzać od czasu do czasu właścicielowi na to jak wygląda stan mieszkania, tak aby poczuł się pewnie i żeby mógł Ci zaufać. Jeżeli Ty mu na to sam pozwolisz to istnieje duże prawdopodobieństwo, że on tego robić nie będzie. Warto, abyś pamiętał również o kwestii wakacji, ponieważ nie ma sensu, żebyś opłacał puste mieszkanie. Dużo właścicieli może się na to zgodzić, jeżeli będą świadomi, że po wakacjach wrócisz. Ta sama sytuacja ma się co do zwierząt. Nie staraj się ukrywać czegoś przed właścicielem, niech on zdaje sobie sprawę z tego jaki jesteś, dzięki temu unikniecie niepotrzebnych nieporozumień.

3 KOMENTARZE

  1. Ja zawsze stosuję zasadę „im wcześniej tym lepiej” 🙂 Za mieszkaniem rozglądam się już w maju wtedy mam duży wybór i nawet można się dogadać lepiej z właścicielami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here