Ubezpieczenie kredytu

Każda osoba, która kiedykolwiek ubiegała się o kredyt, z pewnością słyszała o możliwości jego ubezpieczenia. Wiele banków oferuje tego typu zabezpieczenie – szczególnie jeśli w grę wchodzą zobowiązania finansowe na duże sumy. Zobacz, czym tak właściwie jest ubezpieczenie kredytu, czy opłaca się ono kredytobiorcy i kiedy rzeczywiście warto się na nie zdecydować.

Czym jest ubezpieczenie kredytu?

Śmiało można stwierdzić, że ubezpieczenie jest jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia kredytu. Banki bardzo często oferują tego typu produkt osobom, które mają niską zdolność kredytową lub są niestabilne finansowo. W ten sposób zmniejszają ryzyko niespłacenia długu przez klienta. Ubezpieczenie kredytu służy jednak nie tylko instytucjom finansowym, ale także klientom banków. W momencie, gdy w Twoim życiu dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia np. do utraty pracy lub choroby, możesz mieć pewność, że ubezpieczyciel w Twoim imieniu spłaci pozostałą część długu. Oczywiście pod warunkiem, że Twoje ubezpieczenie obejmowało akurat to konkretne zdarzenie, które Cię dotknęło.

Ubezpieczenie kredytu może Ci bardzo pomóc w momencie, gdy z różnych przyczyn nie jesteś w stanie spłacać zobowiązania, które jeszcze przed chwilą nie stanowiło dla Ciebie problemu. Masz szanse uchronić się w ten sposób przed powstaniem długów oraz opóźnień w spłacie comiesięcznych rat.

Ubezpieczenie kredytu – czy jest obowiązkowe?

W przypadku niewielkich kredytów gotówkowych ubezpieczenie kredytu nie jest zazwyczaj obowiązkowe. Pracownik banku może Ci zaproponować różne pakiety ubezpieczeń, ale jeśli nie czujesz takiej potrzeby, to nie musisz się na nie zdecydować. Kredytobiorca nie jest więc zawsze zobligowany do tego, aby zabezpieczyć swój kredyt za pomocą ubezpieczenia.

Istnieje jednak kilka przypadków, w których wykupienie dodatkowego ubezpieczenia mimo, że nie jest obowiązkowe, bez niego bank nie przyzna Ci kredytu. Taki warunek banki stawiają w momencie gdy przedmiotem naszego zainteresowania są kredyty hipoteczne, samochodowe i wszystkie te, które opiewają na wysokie kwoty.

Kosztowne zobowiązanie jest długoletnim obciążeniem dla klienta, a także stanowi większe ryzyko dla banku. Właśnie dlatego instytucje finansowe wolą się zabezpieczyć na wypadek problemów, do których może dojść przez długi okres kredytowania. Ty jako klient, również powinieneś pomyśleć o tym, że biorąc kredyt na kilkadziesiąt lat, w trakcie jego spłaty może dojść do nieprzewidzianych okoliczności. Posiadając dobre ubezpieczenie, nie będziesz musiał przejmować się tym, że nagle popadniesz w tarapaty finansowe.

Rodzaje ubezpieczeń kredytu

Rodzajów ubezpieczeń kredytu jest naprawdę sporo, a tego typu usługi są naprawdę dobrze rozwinięte w naszym kraju. Dzięki temu masz możliwość znaleźć ubezpieczenie, które będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Spośród ubezpieczeń można wymienić kilka najpopularniejszych:

Ubezpieczenie na życie

Ten rodzaj ubezpieczenia zabezpiecza przede wszystkim rodzinę kredytobiorcy. W momencie, gdy dojdzie do zgonu osoby, która obciążona była kredytem, ubezpieczyciel wypłaca pieniądze, które mają posłużyć do spłacenia całości zobowiązania. Dzięki temu najbliżsi takiej osoby nie muszą martwić się tym, że dług przejdzie na nich i że zmarły pozostawi po sobie niespłacone kredyty.

Ubezpieczenie od utraty pracy

W momencie, gdy kredytobiorca utraci pracę nie ze swojej winy, ubezpieczyciel może pokryć kolejne raty zobowiązania. Najczęściej jest to od 6 do 12 rat, a do wypłaty ubezpieczenia niezbędne jest świadectwo pracy. Kluczowy jest tu fakt, że jeśli porzucisz pracę lub zostaniesz zwolniony ze swojej winy, to nie będziesz miał prawa do wypłaty ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na wypadek choroby

To jeden z popularniejszych rodzajów ubezpieczenia i może Ci pomóc w momencie, gdy nagle zachorujesz i nie będziesz w stanie pracować. Aby otrzymać wypłatę środków z ubezpieczenia w takiej sytuacji niezbędne będzie przedstawienie stosownej dokumentacji, która potwierdzi Twój stan zdrowia. W tym celu przydadzą się zaświadczenia lekarskie i dokumentacja związana z leczeniem.

Ubezpieczenie nieruchomości

Ten rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy w momencie, gdy zaciągasz kredyt na zakup lub budowę nieruchomości. Możesz wybrać ubezpieczenie, które oferowane jest przez bank lub takie, które znajdziesz samodzielnie i odpowiada ono wymaganiom oferty kredytowej. Ten rodzaj ubezpieczenia ma chronić Twój dom lub mieszkanie przed nieoczekiwanymi szkodami. Może być to włamanie, zalanie i inne losowe sytuacje, które mogą się przytrafić podczas okresu kredytowania. W przypadku wystąpienia, którejś z okoliczności, którą obejmowało ubezpieczenie, kredytobiorca ma prawo do skorzystania z ubezpieczenia i spłacenia z jego pomocą części, a nawet całości kredytu.

Czy warto decydować się na ubezpieczenie? 

Z pewnością zastanawiasz się na tym, czy jeśli ubezpieczenie nie jest obowiązkowe to, czy warto się na nie decydować. Cóż, pewnie nie zdziwi Cię fakt, jeśli powiemy, że to zależy. To czy warto decydować się na ubezpieczenie, które oferuje Ci bank, zależy od jego parametrów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to możesz poprosić o pomoc specjalistów Habza Finanse. Profesjonalni doradcy pomogą Ci wybrać najlepszy kredyt, a także doradcą Ci czy dane rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne. Przy pomocy https://habzafinanse.com.pl/ masz szanse uzyskać najlepsze finansowanie, które będzie skrojone na miarę Twoich potrzeb. Firma ta od lat pomaga zarówno firmom, jak i prywatnym osobom, dlatego możesz mieć pewność, że powierzając to zadanie jej, podejmiesz najlepszą decyzję kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here