Student w pracy za granicą – sprawdź, jak się przygotować

Kończysz studia i rozważasz wyjazd do pracy za granicę? A może już jesteś po studiach i próbowałeś wykonywać swój zawód w Polsce, jednak efekty Cię nie satysfakcjonują? Wyjazd do obcego kraju to dobra sposobność do nauki lub ćwiczenia języka, poznania innej kultury oraz nawiązania przyjaźni na całe życie. Zobacz, jak przygotować się do podróży i szybko znaleźć pracę za granicą.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Pracy za granicą zacznij szukać jeszcze podczas pobytu w Polsce. Byłoby dobrze, gdybyś poszukiwania zatrudnienia pogodził z codzienną pracą. To pozwoli Ci zaoszczędzić środki na pierwsze tygodnie czy miesiące przebywania w obcym kraju.

Przygotuj CV w obcym języku. Jeżeli jedziesz do kraju posługującego się angielskim, to po angielsku. Koniecznie jednak sprawdź, czy w danym państwie wzór CV odpowiada polskiemu. Może się okazać, że wytyczne są inne. Polecamy stworzyć dokument od nowa, a nie tylko tłumaczyć.

Następnie swój list motywacyjny. Nawet jeśli aplikujesz do kilku firm na podobne stanowisko, zrezygnuj z pomysłu wysyłania wszystkim tego samego pliku. To ważne, byś wykazał, że interesuje Cię właśnie ten pracodawca. Powołaj się na jego unikalne cechy i wykaż, że zyska, zatrudniając na stanowisko właśnie Ciebie.

Jeżeli masz możliwość uzyskać referencje od firm, dla których pracowałeś w czasie studiów lub w których odbywałeś praktyki, skorzystaj z tego. Im więcej dobrych rzeczy na Twój temat przeczyta potencjalny pracodawca, tym chętniej da Ci szansę. Pamiętaj jednak, że referencje muszą być przygotowane w obcym języku.

Jak znaleźć pracę za granicą

O te kwestie zadbaj przed podjęciem pracy za granicą

Dobre ubezpieczenie do pracy za granicą będzie Ci gwarantować w pakiecie, jednak najrozsądniej jest zakupić indywidualne, jeszcze będąc w Polsce. W razie gdyby nie przedłużono z Tobą kontraktu, przez pewien czas byłbyś pozbawiony ochrony. Jeśli opłacasz ją samodzielnie, jesteś niezależny od czynników zewnętrznych i decyzji pracodawcy.

Zamierasz podjąć pracę za granicą na terenie Europy? Koniecznie wyrób sobie kartę EKUZ, dzięki której w przypadku choroby czy wypadku skorzystasz z bezpłatnej opieki NFZ w danym kraju. Oczywiście pamiętaj, że ta ochrona nie jest wystarczająca, a większą zapewnia Ci ubezpieczenie na wyjazd do pracy.

Za granicę zabierz paszport – jeśli jest wymagany, a także dowód – obowiązkowo. Jeśli jedziesz własnym samochodem, upewnij się, czy w danym kraju jest honorowane OC. Sprawdź też w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czy Twoje autocasco lub NNW mają zakres terytorialny rozciągnięty na zagranicę. Jeśli nie, rozszerz je.

Praca za granicą a znajomość i poszanowanie kultury

Praca za granicą a znajomość i poszanowanie kultury

Bez wątpienia ludzie w kraju, do którego się wybierasz, są w pewnym stopniu inni niż Ty. Ponieważ to ich terytorium, musisz zachować szacunek i dostosować się do panujących obyczajów. Poznaj je, zanim opuścisz Polskę. Zapoznaj się też z prawem, z racji iż zamierzasz mieszkać w nowym kraju długo i będzie Ci to przydatne na co dzień.

Jeśli masz czas, podszkol się z języka już teraz. Na miejscu nie wahaj się rozmawiać z rodzimymi mieszkańcami. Podniesienie kwalifikacji lingwistycznych docenisz po powrocie do Polski, gdy będziesz mógł zabłysnąć nimi przed nowym pracodawcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here