W ostatnich latach studia za granicą zyskują popularność wśród polskich licealistów. Są świetną alternatywą dla studiów w Polsce, a także znakomicie przygotowują kandydatów do wejścia na przyszły rynek pracy. Studia za granicą są też gwarancją dla przyszłych pracodawców, że kandydat został przygotowany nie tylko zakresie teoretycznym, ale też praktycznym, co jest ogromnym atutem dla kandydata. Jakie kierunki są najbardziej oblegane przez kandydatów? Sprawdźmy!
Najpopularniejsze kierunki
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego najczęściej wybierane kierunki w 2020 roku w Polsce to:
- Informatyka (liczba kandydatów 33 687)
- Psychologia (liczba kandydatów 29329)
- Zarządzanie (liczba kandydatów 25369)
- Prawo (liczba kandydatów 19189)
- Medycyna (liczba kandydatów 17660)
- Ekonomia (liczba kandydatów 16708)
- Finanse i rachunkowość (liczba kandydatów 13610)
- Filologia angielska (liczba kandydatów 12476)
- Inżynieria budowlana (liczba kandydatów 11867)
- Logistyka (liczba kandydatów 9835)
Kierunki te są wykładane na licznych polskich uczelniach i jednocześnie bardzo mocno oblegane przez co, aby dostać się na najlepsze uczelnie, należy mieć bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym. Konkurencja jest ogromna, dlatego warto szukać alternatyw. Jedną z nich mogą być studia za granicą, gdzie możemy znaleźć równie dobrze, a nawet lepsze uczelnie niż w Polsce z zupełnie innymi wymaganiami.
Studia za granicą – wymagania
Wymagania na uczelniach zagranicznych zależą w dużej mierze od kraju, który wybierzesz. W Wielkiej Brytanii uczelnie poproszą Cię o przygotowanie listu motywacyjnego (dlaczego to właśnie Ciebie mają przyjąć jako studenta?) oraz referencji od nauczyciela, w której zawarte będą Twoje przewidywane wyniki na maturze. W Holandii i w Danii uczelni z kolei zwrócą uwagę na Twoje oceny, ale też na Twoje doświadczenie opisane w CV lub w liście motywacyjnym. Uczelnie w Irlandii natomiast przyjmą Cię na podstawie Twoich wyników maturalnych.
Bardzo ważna dla uczelni zagranicznych jest Twoja motywacja – dlaczego chcesz studiować właśnie ten kierunek? To okazja, żeby wspomnieć o swoich działalnościach szkolnych i pozaszkolnych, pochwalić się osiągnięciami w różnych konkursach, czy pochwalić rozwijaną przez lata pasją, którą będziesz kontynuować na studiach.
Studia za granicą – jak zacząć?
Polscy uczniowie mają coraz większą świadomość, że świat stoi przed nimi otworem, a studia na zagranicznych uczelniach są wspaniałą alternatywą dla studiów w Polsce. Kończąc studia z zagranicznym dyplomem, jesteśmy cennymi dla pracodawców kandydatami, mamy już zdobyte międzynarodowe doświadczenie, co także jest ogromnym plusem, a także jesteśmy nauczeni skutecznej i sprawnej pracy w grupie.
Aplikacja na studia za granicą odbywa się znacznie wcześniej niż na studia w Polsce. Na przykład na medycynę w Wielkiej Brytanii należy składać dokumentu już na rok przed rozpoczęciem studiów. Jest to spowodowane skomplikowaną procedurą aplikacyjną, która wymaga napisania egzaminu, a także wzięcia udziału w rozmowach rekrutacyjnych na każdej z zaaplikowanych uczelni (oczywiście, jeśli zostanie się zaproszonym na takie spotkanie). Na większość uczelni termin aplikacji jest jednak w styczniu (np. najlepsze uczelnie w Holandii, uczelnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii). W Danii termin składania dokumentów to 15 marca. W Niemczech natomiast zależy to w dużej mierze od uczelni, na którą chcemy zaaplikować.
Studia za granicą – gdzie szukać pomocy?
Jeśli chcesz aplikować na studia za granicą, odwiedź Platformę EduCat. Znajdziesz tam wiedzę na temat studiów za granicą, a także pomoc w wyborze odpowiedniego kierunku studiów oraz będziesz mieć możliwość spotkania się ze studentami z różnych kierunków, aby porozmawiać z nimi o ich doświadczeniach wyjazdu za granicę. Mentorzy z chęcią pomogą Ci w sprawdzeniu terminów aplikacyjnych, pomogą Ci przygotować dokumenty, sprawdzą poprawność aplikacji, a także podpowiedzą, jak się przygotować do wyjazdu. Sami przeszli już przez cały proces aplikacji, poradzili sobie z szokiem kulturowym i są niesamowicie zadowoleni ze swoich wyborów. Wykorzystaj okazję, żeby się z nimi spotkać.