Trudne pytania i odpowiedzi, czyli przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zaczynając karierę zawodową musimy przygotować się na to, że czekają nas liczne rozmowy kwalifikacyjne. Aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy warto wcześniej odpowiednio się przygotować nie tylko w kwestii wyglądu czy wymaganych dokumentów, ale przede wszystkim znaleźć pytania, które padają najczęściej i przygotować sobie właściwe odpowiedzi.

Co wiemy na temat firmy, w której chcemy się zatrudnić?

To pytanie pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, w ten sposób pracodawca chce sprawdzić w jakim stopniu przygotowaliśmy się na to spotkanie i czy naprawdę zależy nam na tym stanowisku.

Warto więc poszukać informacji w internecie na temat danej firmy, czyli dokładną nazwę, rok założenia, czy zaznajomić się dokładnie z zakresem działań przedsiębiorstwa. Dzięki temu z pewnością będziemy czuć się nieco pewniej i spokojniej podczas rozmowy, a pracodawca będzie zadowolony słysząc, że dokładnie wiemy czym zajmuje się jego firma i na jakie stanowisko aplikujemy.

Również bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat stanowiska, chodzi tu o zakres obowiązków, który zazwyczaj podany jest w ogłoszeniu, choć nie zawsze tak bywa. Musimy wiedzieć czym dokładnie będziemy się zajmować by ocenić nasze możliwości – może się przecież okazać, że nie jesteśmy w stanie sprostać danym obowiązkom poprzez brak odpowiednich umiejętności, dobrze więc wiedzieć o tym już na etapie przeglądania ogłoszeń, a nie na rozmowie gdzie marnujemy czas zarówno swój, jak i pracodawcy.

Co możemy powiedzieć o swojej osobie?

Niemal pewne jest, że zostanie zadane nam pytanie „powiedz proszę kilka słów o sobie”. Wbrew pozorom to bardzo łatwe pytanie, często po prostu chcemy powiedzieć zbyt dużo w zbyt krótkim czasie i wychodzą z tego niezrozumiałe dla pracodawcy treści.

Warto więc odpowiednio się przygotować:

  • Wybierzmy kilka informacji, które są najciekawsze na nasz temat, czyli na przykład czym się interesujemy lub zajmujemy w wolnych chwilach, jakie osiągnięcia posiadamy oraz inne oryginalne cechy, które wyróżniają nas na tle innych.
  • Dobrze jest mówić o sobie z uśmiechem na twarzy oraz ze spokojem, wypowiadajmy także niezbyt długie zdania – w ten sposób o wiele bardziej przykujemy uwagę pracodawcy i zainteresujemy go swoją osobą.
  • Rozmowa kwalifikacyjna nie jest etapem, w którym należy mówić wiele prywatnych informacji na swój temat, pamiętajmy, że należy zachować pewien dystans. Niekoniecznie zaciekawi to przyszłego pracodawcę i ukaże nas z niezbyt dobrej strony.
  • Warto powiązać nasze cechy ze stanowiskiem, na które aplikujemy, dzięki czemu przedstawimy się jako osoba, która nadaje się do tej pracy.

Pytanie o mocne i słabe strony

To pytanie jest dla wielu z nas najtrudniejsze, dlaczego? Ponieważ łatwo jest mówić o naszych zaletach, a wymienianie wad sprawia, że czujemy się niepewnie i boimy się zrazić do siebie pracodawcę. Trzeba więc odpowiednio podejść do sprawy i sprytnie wybrnąć z tego pytania.

Owszem, mówienie o swoich zaletach jest proste, choć i w tym przypadku należy wymienić wyłącznie te kwestie, które mogą mieć korzystny wpływ na naszą pracę w danej firmie.  Nie możemy też przesadzać, często bowiem wydaje nam się, że stwierdzenie „uwielbiam pracować” czy „jestem bardzo pracowitą osobą” jest najlepszą rzeczą, jaką możemy  o sobie powiedzieć, w rzeczywistości jest to hasło używane niemal przez każdego kandydata.

Jeśli chodzi o nasze słabe strony musimy odpowiednio poprowadzić rozmowę. Przede wszystkim nie zaczynamy wymieniać od niechcenia nasze wady, należy przedstawić je w taki sposób, by wydawały się one zupełnie nieszkodliwe zwłaszcza, jeśli chodzi o naszą pracę.

Możemy więc zacząć zdanie od słów „Jak każdy człowiek posiadam również nieco słabsze strony, nad którymi stale pracuję” lub „mimo, że cechuje mnie również to czy tamto, staram się każdego dnia pracować nad tym, by nie miało to żadnego wpływu na moje życie prywatne oraz zawodowe”.

Doświadczenie zawodowe i kwalifikacje

Z pewnością będziemy musieli przedstawić nasze dotychczasowe miejsca pracy wraz ze stanowiskiem, dobrze wybrać wtedy jedynie te, które wiążą się z pracą, do której aplikujemy. Pracodawca, który poszukuje pracownika na stanowisko sekretarki nie będzie zainteresowany naszym doświadczeniem w handlu.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, w której brakuje nam doświadczenia zawodowego w danej branży, nie jest to jednak powód do rezygnacji  ze stanowiska. Najlepiej wtedy również ułożyć sobie w głowie odpowiedź, która usatysfakcjonowałaby pracodawcę: mimo, iż nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia to jesteśmy gotowi je zdobyć, uczęszczając na kursy lub szkolenia, dodatkowo dołożymy wszelkich starań, by jak najszybciej nauczyć się swoich obowiązków.

Jeśli pracowaliśmy już na podobnym stanowisku doskonale orientujemy się jakie cechy pracownika są przydatne, a wręcz wymagane i jaki zakres obowiązków będzie do nas należał, co również możemy przekazać pracodawcy. Z pewnością dużym atutem będzie posiadanie tych wszystkich zdolności i umiejętne wykorzystywanie ich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here