Zmotywujmy się do życia

Wiele osób z biegiem czasu traci motywację i chęci do życia – dlaczego? Ponieważ przytłaczają nas problemy dnia codziennego i wydaje nam się, że do niczego się nie nadajemy. Robimy zatem krok w tył zamiast w przód. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż motywacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi sukcesu, którzy tętnią życiem i mają mnóstwo pieniędzy. W rzeczywistości każdy z nas może osiągnąć stan pełnego szczęścia i każdego dnia motywować również inne osoby do działania.

Skończmy marzyć, zacznijmy działać!

Każdy z nas zakłada sobie wiele celów zwłaszcza, gdy nadchodzi nowy rok. Od stycznia planujemy zacząć ćwiczyć, szukać nowej pracy, dbać o swoje zdrowie, rzucać palenie i wiele innych. W praktyce jednak nic się nie zmienia, ponieważ brakuje nam motywacji, by podjąć wyzwanie.

Łatwo patrzy nam się na zdjęcia pięknych sylwetek, myślimy wtedy „też tak będę wyglądać!” . Po  paru dniach jednak nasze myślenie wraca na stare ścieżki i cele stają się ponownie jedynie marzeniami. Nie wierzymy w siebie, a co za tym idzie – wydaje nam się niemożliwym, aby spełnić swoje pragnienia.

Prawdę mówiąc każdy z nas może być właśnie takim człowiekiem sukcesu, a Ci, których podziwiamy, osiągnęli to właśnie dzięki odpowiedniej motywacji. Nie liczy się bowiem planowanie i rozmyślanie, lecz wyłącznie działanie – nic nie wydarzy się samo z siebie.

Żyjmy własnym życiem

W dzisiejszych czasach zauważa się tendencję do zajmowania się głównie życiem innych ludzi – podziwiamy ich za ich sukcesy, zazdrościmy, mówimy sobie, że są wyjątkowi skoro potrafili spełnić swoje marzenia i że nam by z pewnością się to nie udało. Przecież nie jesteśmy tak optymistycznie nastawieni i zmotywowani, aby móc ruszyć do przodu. Wolimy własną strefę komfortu, w której czujemy się pewnie i bezpiecznie.

Jeśli jednak chcemy coś w życiu osiągnąć, trzeba wielokrotnie postawić wszystko na jedną kartę i nie bać się przeciwności czy wyzwań. Wkrótce to my staniemy się osobami godnymi podziwu, a inni ludzie będą traktować nas jako wzorzec i prosić nas o radę.

Najważniejsze, aby dokładnie poczuć swój cel. Przykładowo: gdy pragniemy zrzucić zbędne kilogramy nie wystarczy, że powiemy sobie w głowie „schudnę!”. Musimy dokładnie zaplanować naszą ścieżkę do celu i poczuć, że cel jest nasz. Nie możemy też doprowadzić do sytuacji, w której ktoś wywiera na nas presję, abyśmy coś zrobili. Musi to być nasza świadoma decyzja, a droga do celu powinna być motywującym wyzwaniem, a nie ścieżką przez mękę.

Nigdy nie nastąpi „lepszy czas”

Znamy dobrze to uczucie, kiedy mówimy sobie, że jeszcze nie jesteśmy na coś gotowi. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie będziemy, a odpowiedni moment by zacząć działać nigdy nie nastąpi. Odkładanie wiecznie czegoś na później, czyli „zacznę od poniedziałku”, „zacznę od przyszłego miesiąca” to jedynie wymówki, by nie musieć podejmować już wyzwania.  Zastanówmy się wtedy czy my naprawdę tego chcemy, skoro nie chce nam się nawet zacząć?

Podejmijmy zatem następujące działania:

  • Co masz zrobić dziś zrób…dziś. Jeśli startujemy z rzucaniem palenia, ćwiczeniami czy oszczędzaniem pieniędzy zróbmy to już tego dnia, spontanicznie – szybko okaże się, że nie było to aż tak bolesne, a nasze pragnienie osiągnięcia celu będzie nas skutecznie motywowało.
  • Zwlekanie z czymś nie spowoduje, że staniemy się bardziej zmotywowani. Jeśli chcemy osiągnąć sukces wyrzućmy ze swojego słownika takie zwroty, jak: „nie teraz”, „nie chce mi się”, „nie mam siły”, „brakuje mi czasu”.
  • Pamiętajmy, że każdy moment będzie nam się wydawał nieodpowiedni, jednak ten właściwy nigdy nie nadejdzie. Zawsze znajdziemy sobie pewne przeciwności, które będą nas odsuwać od naszego celu, pytanie tylko czy wystarczająco się zmotywujemy i je pokonamy, czy wolimy się poddać i nie osiągnąć sukcesu.

Myślmy przede wszystkim o sobie

Często naszą wymówką jest troska o naszych bliskich. A to dziecko jest chore, a to mąż ma teraz ciężki czas w pracy, a to muszę skończyć jeszcze studia lub zmienić pracę i dopiero wtedy wezmę się za siebie.

Pomyślmy jednak, że nikt o nas nie zadba tak dobrze, jak my sami i jeśli tego nie uczynimy, wyrządzimy sobie wielką krzywdę. Co z tego, że wszyscy dookoła będą spełnieni i szczęśliwi skoro w naszej duszy nic nie będzie grało? Nie możemy pod żadnym pozorem rozpatrywać siebie w kategorii „mniej ważnej”, jeśli tak postępujemy to jak niby mamy osiągać sukcesy i spełniać marzenia?

Warto również wiedzieć, że:

  • Motywacja nigdy sama się nie pojawi i jeśli na nią czekamy to możemy od razu sobie odpuścić. Kiedy poczujemy się zmotywowani? Wtedy, gdy zauważymy pierwsze rezultaty naszych starań: kilka kilogramów mniej, tydzień bez papierosa czy dwieście złotych na koncie oszczędnościowym – to nasze małe sukcesy, które pobudzą nas do dalszego działania, jednak by je osiągnąć musimy się ruszyć.
  • Nie wolno podchodzić do tego sceptycznie – ile razy każdy z nas pomyślał sobie „łatwo Wam mówić, to wcale nie jest takie proste” ? To naprawdę jest proste! Decyzja należy wyłącznie do nas – jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć, musimy się ruszyć, tu i teraz. Jeśli nie zależy nam na spełnianiu marzeń pozostańmy w miejscu, w którym jesteśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here