Wszyscy kupujemy i nie sposób tego uniknąć. Z resztą w końcu w życiu nie chodzi o to, aby tylko odkładać pieniądze i nie sprawiać sobie żadnych drobnych przyjemności. Kupujmy, tylko róbmy to z głową, a nasz budżet natychmiast to odczuje. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was 11 praktycznych porad na to, jak oszczędzać na co dzień.
Porównuj ceny
Płacisz za Internet? Naucz się z niego korzystać i zanim coś kupisz, po prostu skorzystaj z popularnej porównywarki i sprawdź, jaka jest cena u konkurencji. Nie ma się co oszukiwać, sklepy stacjonarne zawsze przegrają konkurencję z tymi, które pracują w sieci i jeśli faktycznie znasz towar, nie masz potrzeby przymierzania czy oglądani na żywo, korzystaj z takich zakupów.
Odróżniaj inwestycję od wydatku
Dobry wydatek to taki, który po czasie przyniesie nam zysk. Głównie z taką ideą kojarzą nam się deweloperzy, którzy kupują ziemię, budują mieszkania, a następnie sprzedają je z korzyścią dla siebie. Wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek czy nawet wzięcie kredytu na takie przedsięwzięcie. Warto jednak podkreślić, że inwestycja może być o wiele mniejsza. Jednym z dobrych przykładów inwestycji w tych czasach jest zakup lajków na Instagramie. Popularne konto na tym serwisie sprawi, że zdobędziemy dużo obserwujących, a co za tym idzie płatne współprace.
Korzystaj ze stron z promocjami i kodów rabatowych
W sieci wprost roi się od kodów i informacji o promocjach. Absolutnie nie chodzi o to, abyś za każdym razem skorzystał z oferty, bo to po prostu łapanie się na reklamę. Tylko, jeśli faktycznie planujesz coś kupić, poszukaj kodu lub zniżki. Teraz bardzo często oferują je także banki, pod warunkiem zapłacenia konkretną kartą.
Planuj jadłospis i rób listę zakupów
To ważne, abyś dobrze rozplanował swój jadłospis np. tygodniowy, bo to pozwoli ci na opracowanie listy zakupów. Nawet nie wesz, jakie to ważne nie tylko dla twojego portfela, ale zdrowi i planety. Robiąc zaplanowane zakupy, nie marnujesz żywności, nie zanieczyszczasz planety, wiesz, że racjonalnie się odżywiasz, a więc dbasz o swoje zdrowie. Nie dość na tym, zastanów się, ile czasu oszczędzasz, jeśli nie szwendasz się bezmyślnie pomiędzy pólkami, tylko spokojnie odhaczasz z listy, punkt po punkcie.
Rób zakupy po sezonie
Jest grupa przedmiotów, których ceny dyktuje sezon, a po jego zakończeniu są zdecydowanie tańsze. Tak jest choćby z oponami, sprzętem narciarskim, klimatyzatorami czy odzieżą. Nie ma nic prostszego od kupowania wszystkich tych rzeczy dokładnie wtedy, gdy wysoki sezon się kończy. Sprzedawcy bardzo chętnie schodzą z cen, bo po prostu magazynowanie jest zbyt drogie, a dla ciebie taki zakup to okazja na zaoszczędzenie paru złotych.
Kupuj z wyprzedzeniem
To ciekawe, że choć wszyscy wiemy, że wigilia jest 24 grudnia, tak wielu z nas biega tego dnia po galerii handlowej i nerwowo kupuje i to za dowolną cenę, byle mieć co położyć pod choinką. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest zaplanować zakupy i po prostu wcześniej się przygotować, choćby na wizytę u cioci.
Kupuj rzeczy używane
Naprawdę nie ma sensu przepłacać, tylko dlatego, że coś jest zupełnie nowe, jeśli ktoś ma ochotę odsprzedać nam tę samą rzecz w bardzo dobrym stanie. Drugie życie rzeczy to oszczędność w portfelu i czystsza planeta.
Dowiedz się, czy możesz wejść w spółki
To taka specyficzna forma zakupów, wymyślona przez tych, którzy dbają o środowisko naturalne i dążą do minimalizmu w życiu. Faktycznie, bardzo się przydaje i ma pozytywny wpływ także na stan portfela. To proste, choćby w przypadku sąsiadów. Przydałby ci się odkurzacz piorący i myjka do okien? Tylko jak często używasz tych sprzętów, dwa, trzy razy w roku? Dogadaj się z sąsiadką, niech ona kupi myjkę, a ty kup odkurzacz i po prostu pożyczajcie sobie sprzętu.
Pożyczaj, nie kupuj
W tym przypadku, nawet niepotrzebna ci spółka. Kiedyś wypożyczano głównej sprzęt budowlany i taki do profesjonalnej pielęgnacji ogrodu. Dziś wypożyczyć można wszystko, łącznie z ubraniami. Po co ci sukienka wieczorowa w szafie, jeśli założysz ją tylko na wesele kuzyna? Nie kupuj, wypożycz.Nie oszczędzaj na jakości
Mówi się, że biednych nie stać na rzeczy słabej jakości i to wielka prawda. Kupując rzeczy kiepskie, płacisz zdecydowanie częściej, bo po prostu się niszczą i musisz kupić kolejne.
Kupuj za swoje
Trzymaj się w życiu zasady, że nie kupujesz na kredyt. Po pierwsze, unikniesz wpadnięcia w długi i rozciągniętego w czasie spłacania rat za rzeczy, które już przestały ci być potrzebne. Po drugie, jeśli kupujesz za odłożone pieniądze, które z trudem gromadziłaś, wiesz, że kupujesz to, co naprawdę ci się przyda i na czym ci zależy.