Dobry rekruter

Bycie rekrutem nie jest łatwe. Od ludzi na tej pozycji zależy bowiem to, kto zostanie zatrudniony, co przekłada się na późniejszą atmosferę w firmie. Oprócz tego osoba rekrutująca powinna stanowić dobrą wizytówkę firmy, którą reprezentuje. Z tego powodu nie wszyscy nadają się na to stanowisko. Sprawdź, czy posiadasz pożądane cechy i nadajesz się na rekrutera!

Wykaż się powściągliwością emocji i cierpliwością

Może się okazać, że spotkanie rekrutacyjne nie idzie po myśli osób z komisji. Kandydaci mogą okazać się nieprzygotowani, poirytowani losowymi czynnikami, a czasami wykazują nawet postawę lekceważącą. Rekruter powinien tutaj powstrzymać się od osobistych komentarzy cisnących się nieraz na usta i z klasą poprowadzić rozmowę. Wszelkie kpiny ze strony kandydata to zachowanie niedopuszczalne, jednak należy nie dać się sprowokować i asertywnie obronić swoje stanowisko. Cierpliwość to zaś cecha przydatna w procesie weryfikacji nieraz kilkuset podobnych aplikacji i planowaniu spotkań.

Pamiętaj o łatwym nawiązywaniu kontaktów z ludźmi

Nieodłącznym składnikiem pracowania jako rekruter jest ciągły kontakt z ludźmi. Jest to możliwość nawiązania nowych znajomości i doładowania się pozytywną energią, choć nie wszyscy potrafią się z tego cieszyć. Jeśli preferujesz samotność, nie nadasz się najlepiej na to stanowisko. Osoby rekrutujące powinny bowiem być otwarte na innych ludzi i chętne do nawiązywania nowych relacji. To ci, którzy na spotkaniach towarzyskich pierwsi przedstawiają się innym i podtrzymują rozmowę. Trzeba ponadto umieć wczuwać się w nastrój i emocje innych ludzi, a także wykazać się taktem i umiejętnością poprowadzenia konwersacji.

Nie zaniedbuj umiejętności organizacyjnych i pracy w dokumentacji

Wbrew temu, co może się wydawać, praca rekrutera nie polega wyłącznie na przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych. Musi on również przeglądać wiele aplikacji, listów motywacyjnych czy podobnych dokumentów, przez co przydaje się umiejętność szybkiego czytania i przyswajania informacji. Należy także umieć planować działania, ponieważ często to rekruter ustala terminy i zasady, których trzyma się na następnych etapach swojej pracy. Na sam koniec musi zaś wypełnić różnego rodzaju protokoły, które są konieczne w związku z odrzuceniem bądź przyjęciem konkretnych kandydatów. Skrupulatność i dobra organizacja pracy to podstawa w tym zawodzie.

Gdzie szukać rekruterów, którzy będą najlepsi w swojej branży?

Ogłoszenia o pracę to najbardziej klasyczne miejsce, w których można poszukiwać rekruterów. Innym miejscem, gdzie da się znaleźć oferty, są również fora branżowe dla pracowników sektora HR. Najlepsze miejsce to jednak specjalne platformy rekrutacyjne. To tam są zweryfikowane i wiarygodne oferty, wśród których na pewno znajdziesz najlepszych pracowników i pracodawców.

Bycie rekrut erem to wymagająca, ale bardzo interesująca praca. Jeśli rozważasz ten zawód, skorzystaj z platformy rekrutacyjnej i wyszukaj najlepszą dla siebie ofertę!

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here