Każdy kiedyś będzie musiał znaleźć swoją pierwszą pracę. Zawsze, prędzej czy później przychodzi taki moment w życiu, że trzeba zakasać rękawy i zacząć pracować. Nie wiem jak Wy, ale ja dosyć wcześnie zacząłem budować swoje doświadczenie zawodowe. W okresie szkoły średniej, podczas wakacji sporo pracowałem, żeby zarabiać sobie na swoje wydatki. Uważam, że ten czas był naprawdę dobrze wykorzystany przeze mnie z tej perspektywy. Mało kto wtedy w moim wieku pracował. Może i nigdy nie były to zbyt wymarzone zawody, ale mimo wszystko dawało mi to pewnego rodzaju obycie z pracą. Bardzo wiele młodych osób, które idą do swojej pracy tak naprawdę nie wiedzą za bardzo co robią, a wynika to z tego, że nie uczy się ich tego, aby pracowali, ale tego żeby się uczyli. Raczej wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkoła nie przygotowuje do życia, tylko przygotowuje do szkoły. Chociaż nie uważam, żeby było to jakieś karygodnie złe, to jednak powoduje pewien dysonans u osób, które pierwszy raz idą do pracy.
Podczas mojej pierwszej pracy naprawdę się nauczyłem nieco obycia i tego jak to wszystko wygląda. Dzięki temu, gdy skończyłem szkołę nie miałem problemu, żeby znowu zacząć pracować w wakacje, po czym pójść na studiach. Co jednak powinno się zrobić w sytuacji, kiedy to nie ma się w zasadzie żadnego doświadczenia, a mimo to szuka się jakieś pracy? Szczerze powiedziawszy znalezienie pracy po studiach dla wielu osób może być problematyczne, a to z tego powodu, że pracodawca w głównej mierze skupia się na tym co dany kandydat potrafi oraz jakie ma umiejętności. Jeżeli nie ma doświadczenia zawodowego to bardzo trudno mu zweryfikować to czy dany kandydat się do czegoś nadaje czy też nie. To trochę tak jak z udzielaniem kredytu. Zarabiasz dobre pieniądze i chcesz uzyskać kredyt w banku, ale bank Ci go nie przyznaje, ponieważ nigdy nie brałeś kredytu, a to znaczy, że jesteś dla banku wielką nie wiadomą. Dlatego dopóki nie stworzysz sobie historii kredytowej to będzie Ci trudno wziąć jakikolwiek kredyt w jakimkolwiek banku.
Zacznij do kursów
Jeżeli jesteś jeszcze na studiach to skorzystaj z tej możliwości i odbądź nawet bezpłatny staż, albo praktyki. Wiadomym jest, że mało komu się chce siedzieć i pracować za darmo. Zwłaszcza, że zazwyczaj staże są mało interesujące i po prostu nikogo nie pociąga siedzenie kilku godzin i nudne spędzanie czasu. Warto pamiętać o jednej rzeczy, że jeżeli idziesz na bezpłatny staż to w zasadzie nie musisz mieć za dużo umiejętności. Prawdę powiedziawszy możesz robić co chcesz. Jeżeli np. studiujesz informatykę to możesz zapisać się na staż, który będzie nieco ocierał się o tę tematykę, ale nie musi on ściśle jej dotyczyć. Jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej umiejętności to wymagane będzie tylko mniej więcej znajomość samego tematu i nic więcej. Większość rzeczy zostanie Ci wyjaśniona, a Ty nie będziesz musiał sam wychodzić z inicjatywą. Ponadto jako kursant, stażysta, czy praktykant masz możliwość się cały czas mylić. Nie jesteś stałym pracownikiem, nie pracujesz w tej firmie, więc to co robisz nie jest oceniane jako coś na czym pracodawca ma zarobić. Pracodawca patrzy na Ciebie jako na ucznia, który możliwe, że kiedyś zostanie zatrudniony.
Zainteresuj się ponadto tym co oferuje Twoja uczelnia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że na swojej uczelni znajdziesz dodatkowe kury językowe, komputerowe, treningi motywacyjne, osobowościowe, samorozwojowi oraz wiele innych. Tego typu rzeczy również są bardzo istotne, ponieważ już dają coś co wzbogaca Twoje CV. Nie jesteś tak jak wszyscy osobą, która jedyne co zrobiła to zdała studia. Posiadasz więcej do zaoferowania swojemu pracodawcy.
Bądź kreatywny
Jeśli nie masz doświadczenia w branży to wykaż się chociaż kreatywnością i pokaż, ze potrafisz coś robić. Jeżeli studiujesz np. grafikę komputerową to postaraj się, aby Twoje CV samo w sobie odzwierciedlało Twoje umiejętności. Załóż swoją stronę internetową, na której umieścisz portfolio i postaraj się rozwijać w tym aspekcie. Dzięki temu, że pracodawca zobaczy, że jesteś aktywny i zobaczy, że potrafisz coś robić to możliwe, że da Ci szansę. Na wstępie może zaproponować Ci umowę na okres próbny i będzie Ci płacił najniższą krajową, po czym później, jeżeli się sprawdzisz to będziesz zarabiać o wiele lepsze pieniądze, niż miało to miejsce wcześniej. Pamiętaj również, żeby Twoje CV było schludne, a zdjęcie jak najbardziej profesjonalne. Nie dodawaj zdjęcia z imprez, czy z jakiegoś wypadu grupowego. Dodaj zdjęcie, na którym wyglądasz normalnie. Najlepiej jeżeli wybierzesz zdjęcie np. z dowodu osobistego, albo paszportu. Ponadto pamiętaj o tym, żeby Twoje CV nie było kolejną kopią takich samych szablonów. Jeżeli wydaje Ci się, że tylko Ty wpadłeś na pomysł, aby wpisać w Google frazę „cv szablony” to jesteś w błędzie. Pracodawca dostaje pełno takich samych CV. Jeżeli nie potrafisz obsługiwać programów graficznych to na pewno znajdzie się znajomy, który to potrafi.
Rozmowa kwalifikacyjna
Kiedy okazało się, że po złożeniu aplikacji ktoś w końcu do Ciebie oddzwonił to pamiętaj, aby zachować spokój i się nie stresować. Najlepiej jeżeli byś przećwiczył swoje wystąpienie. Przeanalizuj pytania, które są najczęściej zadawane przez pracodawców, czyli:
- Dlaczego chcesz u nas pracować?
- Ile chciałbyś zarabiać?
- Czego oczekujesz od pracy?
Są to pytania, które pojawiają się w zasadzie w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli nie przygotujesz się do nich odpowiednio to nikłe szanse, że zdobędziesz swoją wymarzoną pracę. Staraj się być również pewny siebie oraz uśmiechnięty. Jeżeli zazwyczaj jesteś cichy i zamknięty to wypij przed spotkaniem mocną kawę, która pobudzi Cię i ożywi. W domu postaraj się wyćwiczyć to jak ma przebiegać rozmowa. Dzięki temu oszczędzisz sobie kłopotów i kompromitacji. Możesz poprosić o zdanie bliską Ci osobę, tak aby oceniła Twoje zachowanie w sposób subiektywny. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna jest najgorsza, później już jest z górki.
Kto szuka ten znajdzie 🙂 Mac KFC sporo tego jest
Ja szukam pracy już 4 miesiące 🙁
Nie ma co się bać tylko próbować :).