Kredyt mieszkaniowy dla singla – czy łatwo go dostać?

Osoby młode mogą mieć nieco utrudnioną możliwość zaciągnięcia kredytu.

Najczęściej borykają się one z problemem braku stałej formy zatrudnienia oraz brakiem historii w BIK. Nie jest to jednak jedyna grupa kredytobiorców o utrudnionej drodze po kredyt. Single również w niektórych bankach są grupą kredytobiorców darzoną mniejszym zaufaniem. Jednak jest to trend, od którego coraz częściej się odchodzi.

Dlaczego singlowi ciężej o kredyt?

Weźmy pod uwagę sytuację, w której zamężna osoba weźmie kredyt i przed terminem jego spłaty straci pracę i zostanie pozbawiona źródła stałego dochodu. Wciąż jednak jest zarabiający małżonek, którego dochód wchodzi w skład domowego budżetu. Kiedy taka sama sytuacja tyczy się singla, to dla niego utrata pracy jest równa niemożności spłaty kredytu i prowadzi do utraty środków do życia. Jest to główny powód, dla którego single są mniej preferowaną grupą kredytobiorców. Jednak banki zauważając lukę w ofercie zaczęły proponować kredyt dla singla.

Rodzaje kredytów dla singli

W ostatnim czasie stan cywilny czy sytuacja zawodowa nie determinują możliwości otrzymania kredytu, czy też jego wysokości. Wciąż bardzo wiele zależy od dochodu kredytobiorcy i od rodzaju kredytu, o jaki zamierza się starać. Nie jest tajemnicą, że kredyt mieszkaniowy dla singli może opiewać na znacznie większą kwotę niż kredyt gotówkowy. Wynika to z faktu, że hipoteka jest bardzo dobrą i pewną formą zabezpieczenia dla banku. Wciąż bardzo ważny pozostaje wskaźnik DTI. Jest to wskaźnik procentowy ustalony przez Komisję Nadzoru Finansowego i określa on stosunek dochodów do zobowiązań potencjalnego kredytobiorcy, nie tylko przy kredycie dla singla. Każdorazowo jednak, w razie chęci otrzymania kredytu, najlepiej jest zgłosić się do przedstawiciela banku, aby otrzymać indywidualnie dopasowaną ofertę.

Kalkulator kredytu dla singli

W Internecie dostępne są również kalkulatory kredytu dla singli, które pozwalają samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową osoby niezależnej. Kalkulator kredytu dla singli pomoże także obliczyć wskaźnik DTI i da wstępny pogląd na sumę kredytu, na jaką może liczyć singiel. Aby mieć co do tej kwestii pewność, konieczne jest udanie się do oddziału banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here