Jak wiadomo każdy chciałby zarabiać na tym co lubi, a wiem, że wiele osób lubi pisać i ma na tyle ciekawe zainteresowania, że potrafi o nich pisać bez przerwy. Jednak nie wiedzą do końca jak zarabiać tak naprawdę na tym co robią na co dzień. Jeżeli masz ciekawą osobowość, robisz przeróżne rzeczy, które Cię pasjonują i zwyczajnie masz ochotę się podzielić z tym innymi, to wal śmiało. Jesteś osobą, która zaczyna się czymś interesować to pisz to z perspektywy laika. Istotną rzeczą w prowadzeniu bloga jest jego autentyczność, żeby czytelnicy wiedzieli, że to co piszesz jest prawdziwe i szczere i nie robisz tego w głównej mierze dla pieniędzy, a nawet jeżeli robisz, to traktuj to jako pracę, do której się przykładasz. Tak samo jak pani kasjerka w sklepie, która się uśmiecha mimo tego, że może Cię nawet nie lubić, to i tak zachowa się miło i grzecznie, bo taka jest jej praca i tego od niej wymagają. Tylko, że od Ciebie tutaj nikt nie będzie niczego wymagał, dlatego musisz sam, albo sama musisz stać nad sobą z biczem i motywować się do działania, żeby pisać, pisać i pisać i to merytorycznie i dbale. Szanuj swoich czytelników, a oni będą szanować Ciebie.
Skąd wziąć czytelników bloga?
Jest kilka sposobów na to, żeby rozsławić swojego bloga i zebrać pewną społeczność, w okół niego. Podstawowym aspektem jest chociażby wysyłanie i polecanie swojego bloga ludziom, których masz chociażby w znajomych na facebooku. Tak zwana poczta pantoflowa to najprostszy sposób, żeby zdobyć czytelników, którzy z chęcią będą czytać Twojego bloga. Zwłaszcza jeżeli piszesz o czymś interesującym i o czymś czym się pasjonujesz.
Dzięki temu będą w stanie mogli Cię lepiej poznać i zobaczyć to czym się pasjonujesz. Przykładowo lubisz rysować i często to robisz, tworzysz bloga o tym, zbierasz społeczność na facebooku, twoi znajomi wchodzą patrzą na to Twoje rysunki, czytają Twoje wpisy i generują ruch. Dodatkowo udzielasz się na jakimś forum z tym związanym, dodajesz na nim linki i ludzie tam wchodzą z nadzieją na zobaczenie Twoich prac. Jednak poza tymi, prostymi metodami, istnieją jeszcze inne, nieco mniej naturalne.
Wymiana linków na blogu
Jeżeli zbudujesz swoimi tekstami zaufanie i Twoi czytelnicy będą Cię postrzegać jako pewnego rodzaju autorytet, dzięki czemu Twoje artykuły będą poczytne i szanowane przez czytelników. Możesz zacząć poszukiwać reklamodawców, albo osób, które zajmują się podobną tematyką co Ty. W tym pierwszym przypadku, warto zainteresować się chociażby takim systemem jak LinkLift. Dzięki temu reklamodawca będzie w stanie Cię odnaleźć i zapłacić Ci za reklamę na Twoim blogu. Zaś w przypadku wymiany linków pomiędzy serwisami istnieje możliwość na generowanie większego ruchu wśród czytelników. Powiedzmy, ze posiadasz już jakąś bazę stałych czytelników, którzy regularnie śledzą Twoje wpisy i znajdujesz podobny serwis, o podobnej tematyce.
Zauważasz, że jest interesujący to odzywasz się do autora, czy autorki i przykładowo piszecie blog, w którym umieszczacie link do tego bloga i druga osoba robi to samo. Dzięki takiemu zagraniu oboje możecie zyskać większa bazę czytelników, oczywiście jeżeli Wasze teksty są unikalne.
Generowanie ruchu i pozycjonowanie przez roboty na blogu
Ponadto w przypadku umieszczania tekstu pomiędzy tzw. anchorami, czyli znacznikami <a> i </a>, wyszukiwarka rozumie tekst pomiędzy tymi znacznikami jako określenie zawartości tejże strony. Jednak powinno się to robić w sposób naturalny. Nie wpisujmy kluczowych fraz, które wiemy, że mogą mieć dużo odsłon, dając odnośniki do jakiś innych, bzdurnych stron. Przez takie coś możemy stracić zaufanie czytelników, co jest bardzo ważne, bo ktoś musi klikać na te linki.
System wymiany linków na blogu
Bardziej rozbudowaną formą wymiany linków jest tzw. system wymiany linków, który pomoże nam wymieniać się przeróżnymi linkami, z różnymi serwisami. Jeżeli sami będziemy dodawać odsyłacze do różnych stron z systemu wymiany linków, w którym jesteśmy zapisani np. LinkMe czy Link Vault. Korzystanie z tego typu serwisów jest bardzo proste i dosyć intuicyjne. Wystarczy, że dodasz stronę do systemu, określisz kategorię tej strony, wybierzesz ilość linków lub boksów linkowych, umieścisz kod odpowiedzialny za umieszczenia linków. Potem czekasz, aż administrator to zaakceptuje i zaczynasz zbierać punkty.
Programy partnerskie na blogu
Wiele firm oferuje program partnerski, który w głównej mierze polega na pozyskiwaniu klientów. Przykładowo jeżeli piszemy blog o książkach i polecamy jakiś sklep z książkami, to dzięki temu dany sklep może zyskać klientów, a my dostaniemy prowizję od danego zakupu. Istnieje wiele programów partnerskich. Jednymi z najpopularniejszych to Złote Myśli, Allegro i Gunfire.
Reklama kontekstowa na blogu
Reklama kontekstowa polega na umieszczeniu na swoim blogu reklam, które zazwyczaj są dobierane przez pryzmat zawartości bloga. Przykładowo piszemy blog o dietetyce to w boxach reklamowych będą umieszczone linki do stron o suplementach diety, czy portali o zdrowiu. Za każde kliknięcie w reklamę będziemy dostawać pieniądze. Zebrana kwota jest zależna od tego jak dużo osób będzie w nie klikać. Klikanie z jednego ip, może wzbudzić podejrzenia, dlatego trzeba uważać i nie klikać sobie samemu w tego typu reklamy, ponieważ system wykryje to jako coś nienaturalnego i bardzo prawdopodobne, że zostaniemy zbanowani. Najpopularniejsze systemy reklamy kontekstowej to Google Adsense, AdKontekst, OnetKontekst, SmartContext.
Jak zarabiać na blogu?
Zarabianie na blogu to nie jest tak prosta sprawa jakby mogło się wielu osobom wydawać, ale nie jest to aż tak problematyczne. Jeżeli potrafimy pisać merytoryczne wpisy i dbamy o swoją społeczność czytelników, mamy swoją niszę, w której możemy prezentować przeróżne porady to dzięki wskazówkom, które Wam zaprezentowałem, systematyczności i pracy nad sobą o raz swoim blogiem, będziecie w stanie zarabiać na blogu, w krótszym, czy dłuższym czasie. Wiadomym jest, że raczej nie osiągnięcie tego z dnia na dzień. Dlatego każdy kto chce zarobić na blogu.
Powiedz ilu czytelników trzeba mieć żeby zacząć zarabiać realne pieniądze np. 1000 zł miesięcznie i w jakim czasie można to osiągnąć?
Wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób chcesz zarabiać. Ale orientacyjnie będzie to ~3000 unikalnych użytkowników miesięcznie.
Takie grono czytelników można realnie osiągnąć w pół roku pisania bloga.
Witam Cię! Właśnie ruszam ze swoim blogiem, na którym wraz z internautami chcę pisać książkę, ale przy okazji chciałbym to potraktować jako źródło zarobku.
Napisałeś, że 1000 zł to około 3000 użytkowników. Ale skąd bierze się ta kasa? Czy jest to np. wyłącznie dzięki reklamom z Google Adsense?
Napisałem średnio, bo jest to zależne od kilku czynników. Brałem pod uwagę Google AdSense oraz dodatki w postaci kilku innych programów (nextclick.pl czy contentstream), które fajnie razem zarabiają. Oczywiście wiadomo, że są pewne restrykcje jeśli chodzi o łączenie reklam na jednej podstronie, ale można to obejść 🙂
Z tego co słyszałem to ponoć systemy wymiany linków są często banowane przez Google i nie warto z tego korzystać bo istnieje duże ryzyko, że zostaniemy usunięci z wyników wyszukiwania. Czy to prawda?
Witam. Mój blog zarabia właśnie dzięki współpracy z NextClik.pl. Owszem musiałem faktycznie poświecić czas na to,żeby blog był fajny, aby ludzie go odwiedzali. Ale dla mnie była to sama przyjemność szczerze mówiąc. A że udało się po paru miesiącach zarabiać na tym to jeszcze bardziej mnie cieszyła ta sytuacja.