Wiele osób marzy, by móc swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Często jest tak, że mimo wielu lat nauki, nadal nie czujemy się pewnie w towarzystwie obcojęzycznym. Największą barierą jest mówienie po angielsku, a powodem tego problemu jest strach przed popełnieniem błędu i byciem niezrozumianym. Rozwiązanie tego jest proste – trzeba używać języka! Obecnie istnieje mnóstwo możliwości, które pozwalają rozwijać swoje kompetencje językowe.
Po pierwsze – słuchaj!
Jeśli chcesz swobodnie posługiwać się językiem angielskim, musisz się z nim oswoić. Najskuteczniejszą metodą jest oglądanie filmów i seriali w oryginale. Obecnie wiele darmowych wideo dostępnych jest na You Tube. Poza tym, szereg filmów w oryginalnej wersji językowej oferuje Netflix. Ważne, by materiały oglądać bez polskich napisów, które jedynie rozpraszają naszą uwagę. Na początku, bardzo pomocne są napisy angielskie, które pozwalają zrozumieć trudniejsze dialogi. Z czasem mózg zaczyna traktować język obcy jak naturalny, dlatego zaczynamy coraz więcej rozumieć. Wraz ze wzrostem umiejętności warto wyłączyć angielskie napisy i skupić się jedynie na filmie. Trzeba pamiętać, by dostosowywać rodzaj materiału do swoich obecnych kompetencji językowych. Zbyt trudne filmy tylko zniechęcą nas do dalszej nauki.
Po drugie – czytaj!
Swobodę posługiwania się językiem obcym zwiększy bogatszy zasób słownictwa, dlatego warto sięgnąć po literaturę i czasopisma po angielsku. Wiele pozycji jest ogólnodostępnych w salonach multimedialnych. Alternatywą są oczywiście e-booki, albo książki z księgarni dystrybuujących pozycje obcojęzyczne jak np.: https://www.abe.pl/. Podobnie jak w przypadku filmów, również poziom trudności literatury należy dostosować do obecnych umiejętności. Z czasem oczywiście warto zacząć sięgać po bardziej skomplikowane teksty, które pozwolą przyswoić nowe słownictwo i zwroty. Na początku, najlepiej wybrać książki lub czasopisma o tematyce, która nas interesuje, wtedy czytanie po angielsku będzie o wiele przyjemniejsze. Trzeba również pamiętać, że czytając obcojęzyczny tekst najważniejsze jest zrozumienie całego kontekstu zdania, a nie pojedynczych słów. W wielu przypadkach jest tak, że mimo nieznajomości kilku wyrazów, bez problemu można przeczytać i zrozumieć całą powieść, albo artykuł. Dla osób, które jeszcze nie czują się pewnie, by sięgnąć po książkę anglojęzyczną, dobrym pomysłem są magazyny językowe ze słownikiem zamieszczonym po każdym artykule.
I po trzecie – MÓW!
Uzupełnieniem dwóch poprzednich punktów jest oczywiście mówienie. Mając już zasób słów i zdolność rozumienia angielskich treści ze słuchu, trzeba ćwiczyć konwersację. Wiele osób decyduje się na zajęcia w placówkach językowych. Można również korzystać ze spotkać towarzyskich w pubach, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, by miło spędzić czas. Tego typu meetingi odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu w określonym dniu i miejscu, a niezbędne informacje dostępne są na facebookowych grupach. Oczywiście alternatywą są zajęcia z native speakerem, albo nabywanie doświadczenia podczas zagranicznych podróży.