Ponad 50% Polaków oszczędza – tak wynika z badania „Postawy Polaków wobec finansów”. Zmienia się więc świadomość rodaków w kwestii związanej z gromadzeniem środków z myślą o finansowej przyszłości. Jeśli i Ty chcesz zacząć oszczędzać, nie czekaj do jutra. Poznaj kilka sprawdzonych metod i zacznij działać już teraz. Dzięki zgromadzonym oszczędnościom niejedna lokata w banku pozwoli Ci zarabiać jeszcze więcej.

Lokata w banku uważana jest za jeden z bezpiecznych sposobów na gromadzenie wypracowanych oszczędności. Aby jednak pieniądze pracowały za Ciebie, musisz uzyskać sporą sumę – w granicach 1000-2000 zł. Skorzystaj zatem z poniższych sposobów.

  • Stosuj metodę małych kroków

Oszczędzanie zacznij od małych kroków, tj. niewielkich kwot. Odkładaj tyle, ile możesz – najważniejsze, aby robić to regularnie.

  • Sobie zapłać w pierwszej kolejności

Ile razy było tak, że gromadzenie oszczędności planowałeś w momencie uregulowania wszystkich zobowiązań i nigdy nie zostawała nadwyżka? Aby zacząć oszczędzać, w pierwszej kolejności zapłać sobie – np. wykonaj przelew na subkonto lub rachunek oszczędnościowy. Szybko przekonasz się, że pieniądze na uregulowanie rachunków i tak się znajdą.

  • Pieniądze odkładaj codziennie

Czasami łatwiej jest odkładać małe sumy każdego dnia niż większą kwotę raz w miesiącu. Dlatego codziennie włóż np. do skarbonki 5 zł lub dokonaj przelew na konto oszczędnościowe.

Dobrym pomysłem jest też wrzucanie do skarbonki np. każdej pięciozłotówki, która trafi do Twojego portfela.

  • Ogranicz wydatki

Co trzeci Polak przyznaje, że wysokość osiąganych dochodów nie pozwala na odkładanie nawet małych kwot. Wystarczy jednak ograniczyć wydatki, aby każdego miesiąca wygospodarować chociażby 50 zł.

Jeżeli nadal uważasz, że Twoje dochody nie są wystarczające, przeanalizuj koszty bieżącego życia. Czy naprawdę wszystkie wydatki są w 100% uzasadnione? Jeżeli na liście znajdują się cotygodniowe wyjścia do kina, może warto ograniczyć je do 2 w miesiącu?

  • Ustal stałe zlecenie przelewu na konto oszczędnościowe

Jeżeli jest Ci trudno zmotywować się do samodzielnego wykonywania przelewów na konto oszczędnościowe, zdaj się w tym przypadku na bank. Ustal stałe zlecenie przelewu, dzięki czemu konkretna kwota będzie systematycznie pobierana w wyznaczonym dniu.

Jak wynika z szacunków ekspertów, przekazywanie co miesiąc 60 zł na rachunek oszczędnościowy (oprocentowanie 1% w skali roku) po 10 latach pozwoliłoby uzyskać kwotę ok. 7,5 tys. zł.

Zgromadziłeś oszczędności? Pomnażaj je na lokacie

Jeżeli udało Ci się sporo zaoszczędzić, warto pomyśleć o dalszym pomnażaniu środków. Dobrym rozwiązaniem – bezpiecznym i dającym gwarancję zysków – jest lokata w banku. Dzięki niej możesz zyskać nawet 3% w skali roku, korzystając m.in. z oferty Toyota Bank.

  • Lokata Plus to oprocentowanie do 2,75% w przypadku lokaty 36-miesięcznej.
  • Z Moto Lokatą zarobisz nawet do 3% w skali roku (jeśli posiadasz kredyt samochodowy w tym banku)
  • Lokata Sprint 160 dni to aż 2% w skali roku oraz możliwość założenia nawet 10 rachunków depozytowych.

Przeanalizuj więc dostępne oferty i sprawdź, ile możesz zyskać dzięki systematycznemu oszczędzaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here