W poszukiwaniu odpowiedniej metody pomnażania oszczędności wielu z nas prędzej czy później trafia na fundusze inwestycyjne. Czym dokładnie są fundusze inwestycyjne i jakie są ich rodzaje? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

Funduszami inwestycyjnymi określamy sposób na wspólne inwestowanie pieniędzy w różnych formach wraz z innymi uczestnikami funduszu. Przykładowo, mogą być to papiery wartościowe. Do funduszy inwestycyjnych mogą wstąpić osoby fizyczne, prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Swoje początki fundusze inwestycyjne mają już w XVIII wieku w Holandii. Następnie rozprzestrzeniły się na inne miasta na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych zaczęły być popularne w latach dwudziestych XX wieku.

Fundusze inwestycyjne dzielimy na dwa rodzaje:

  • FIO – fundusze otwarte, których liczba tytułów do uczestnictwa jest zmienna
  • FIZ – fundusze zamknięte, które mają stała liczbę tytułów uczestnictwa

Fundusze mogą inwestować na różne sposoby. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą być to papiery wartościowe, na przykład akcje, obligacje, ale też rynek nieruchomości czy rynek pieniężny – waluty, instrumenty rynku pieniężnego. Wpływa to również na tak zwany horyzont czasowy inwestycji i celów inwestycyjnych.

Zalety związane z korzystaniem z funduszy inwestycyjnych:

  • wspólne inwestowanie – dzięki niewielkiej wpłacie można stworzyć duży majątek funduszu, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnych dochodów
  • elastyczność – w przypadku funduszy otwartych każdy może przystąpić do nich w dowolnym momencie
  • dywersyfikacja – możemy inwestować w różne fundusze różniące się pomiędzy sobą perspektywą zysków oraz ryzykiem
  • profesjonalizm – fundusze inwestycyjne muszą spełniać określone wymagania, co przekłada się również na ich bezpieczeństwo

Zatem fundusze inwestycyjne to atrakcyjna propozycja przeznaczona dla każdego zainteresowanego atrakcyjnymi zyskami, ale też akceptującego ryzyko. Wybór funduszy jest bardzo szeroki, dlatego możemy zapoznać się z różnymi ofertami i dobrać taki fundusz, który będzie mógł spełnić wszystkie nasze wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here