IKE czy IKZE? Poznaj ich cechy wspólne oraz różnice między tymi rozwiązaniami

IKE i IKZE to konta emerytalne, które pozwolą Ci oszczędzać pieniądze na jesień życia. Dzięki zgromadzonemu kapitałowi uniezależnisz wysokość swojej emerytury od świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zadajesz sobie pytanie, co wybrać: IKE czy IKZE? By ułatwić Ci podjęcie decyzji, przeanalizujemy specyfikę obu rachunków, wskażemy ich cechy wspólne oraz różnice miedzy nimi.

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to rachunki emerytalne, które pozwolą zgromadzić kapitał na emeryturę. Wielu Polaków zastanawia się, czy wybrać IKE, czy IKZE. Aby dokonać trafnego wyboru i dostosować rodzaj rachunku do preferencji, warto dowiedzieć się więcej o tych rozwiązaniach emerytalnych.

Różnice między IKE i IKZE

IKE i IKZE – limity wpłat

Zarówno IKE, jak i IKZE, posiadają roczne limity wpłat. Ich wysokość jest jednak odmienna. W 2017 roku limit wpłat dla IKE wynosi 12 789 zł, natomiast dla IKZE –  5 115,60 zł.

tabela-01_largeKE i IKZE a podatek Belki

Zarówno posiadacze IKE, jak i IKZE, nie muszą płacić 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. W przypadku innych sposobów oszczędzania, takich jak na przykład lokaty, rachunki maklerskie czy fundusze inwestycyjne, jego uiszczenie jest konieczne. Warto wiedzieć jednak, że posiadając konto IKE, podatku Belki nie trzeba opłacać pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Pierwszym z nich jest kryterium wieku. Jeśli wypłacisz pieniądze po ukończeniu 60 roku życia, nie będziesz musiał płacić podatku Belki. W przypadku osób, które ukończyły 55 lat i nabyły uprawnienia do wcześniejszej emerytury konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku dotyczącego wpłat. Aby uniknąć podatku, należy:

  • * wpłacać pieniądze na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub
  • * dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Wcześniejsza wypłata pieniędzy z konta IKZE nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku Belki. Wiąże się ona jednak z przymusem uwzględnienia wypłaconej kwoty w rocznym rozliczeniu PIT. Wątek ten rozwiniemy w dalszej części artykułu.

Wiek uprawniający do wypłaty środków

Dla IKE, to 60 lat (w przypadku osób posiadających uprawnienia do wcześniejszej emerytury jest to 55 lat). Konieczne będzie spełnienie także dodatkowych warunków, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. W przypadku IKZE pieniądze możesz wypłacić w wieku 65 lat. Po spełnieniu warunku dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych.

IKE i IKZE – limity wpłat

Zarówno IKE, jak i IKZE, posiadają roczne limity wpłat. Ich wysokość jest jednak odmienna. W 2017 roku limit wpłat dla IKE wynosi 12 789 zł, natomiast dla IKZE –  5 115,60 zł.

Wcześniejsza wypłata środków z IKE i IKZE

Pieniądze z obu rachunków możesz wypłacić w każdej chwili.

W przypadku IKE wcześniejsza wypłata środków wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od dochodów kapitałowych. Z rachunku możesz wypłacić wszystkie pieniądze lub tylko ich część.

Jeśli zdecydujesz się wypłacić wcześniej pieniądze z IKZE, będziesz zobowiązany wpisać kwotę przychodu do PIT-u oraz zapłacić od niej podatek według skali podatkowej, której aktualnie podlegasz (18, 19 lub 32 proc.). Co ważne, nie ma możliwości, aby wypłacić z IKZE jedynie część pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się wypłacić środki, musisz zabrać je wszystkie, likwidując tym samym rachunek.

Wypłata środków po osiągnięciu wymaganego wieku

Jeśli wypłacisz pieniądze z IKE po ukończeniu 60 roku życia, nie zapłacisz podatku. Wypłata środków z IKZE po 65 roku życia wiąże się z koniecznością uiszczenia 10-procentowego podatku ryczałtowego od całej wypłacanej kwoty. Takie rozwiązanie – z uwagi na możliwość generowania oszczędności na bieżąco – i tak jest dla oszczędzającego korzystne.

Wykorzystanie IKE i IKZE do zmniejszenia wysokości podatku

IKZE, w przeciwieństwie do IKE, pozwala dokonać skutecznej optymalizacji podatkowej tu i teraz. Jak to zrobić? Wystarczy, że uwzględnisz wpłacone na IKZE środki w rocznym zeznaniu PIT. Kwota pomniejszy opodatkowany dochód, a Ty zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

IKE czy IKZE – które konto wybrać?

Rozpoczynając oszczędzanie na emeryturę wiele osób staje przed dylematem: IKE czy IKZE.

Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od Twoich celów i indywidualnych preferencji. Jeśli zależy Ci, aby zmniejszyć podstawę opodatkowania, strzałem w dziesiątkę okaże się konto IKZE. Jeśli chciałbyś dysponować środkami jak najwcześniej, dobrym wyborem będzie IKE. Zwłaszcza, jeśli planujesz przejść na wcześniejszą emeryturę.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, abyś otworzył oba rachunki. Posiadanie zarówno IKE, jak i IKZE sprawi, że Twoja emerytura będzie jeszcze wyższa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here