Bardzo dużo osób słyszało wiele różnych pogłosek na temat MLM. W internecie można znaleźć multum informacji na ten temat i mnóstwo opinii, że w zasadzie nie ma co się w ogóle w to bawić, ponieważ marketing sieciowy jest całkowicie bezsensu. Szczerze powiedziawszy każdy kiedyś poznał kogoś kto miał jakiś związek z MLM, albo chociaż znał taką osobę, która miała z tym związek. Większość osób, która starała się zarobić cokolwiek na MLM, nigdy nie osiągnęła żadnego sukcesu zarobkowego. Najczęstszym powodem jak oni sami twierdzą jest to, że po prostu nie da się tam nic zarobić i to jest jedno wielkie oszustwo. Sam zapewne myślisz, że MLM to piramida finansowa i tak naprawdę jest to wszystko grubymi nićmi szyte. Z drugiej strony można pomyśleć, że w zasadzie nie jest to takie złe, ponieważ sam mechanizm wydaje się bardzo prosty i przypomina konstrukcje zwykłej firmy, albo korporacji. W takiej sytuacji powstaje dysonans i nie wiadomo co jest prawdą, a co nie. Czy jednak MLM to ściema? A może jednak nie? Jeżeli miałeś kiedyś kontakt z MLM i próbowałeś zarobić tam pieniądze to widziałeś w tym jakąś szansę, jednak z pewnych powodów zrezygnowałeś, a to oznacza, że straciło to dla Ciebie jakikolwiek sens. Czy miałeś do tego wystarczający powód?

Dlaczego MLM Ci się nie uda?

Jeżeli pracujesz w MLM i nie osiągasz sukcesów to jest w zasadzie kilka powodów, dla których to się dzieje:

Ty – Tak, właśnie Ty jesteś winny temu, że nie osiągasz sukcesów na tym polu. Dlaczego właśnie Ty? Odpowiedź jest bardzo prosta. MLM jest niczym posiadanie własnego firmy, dlatego każdy kto chce prowadzić MLM musi posiadać mentalność właściciela przedsiębiorstwa. Jeżeli nie posiadasz takiej umiejętności to masz dwa wyjścia, albo ją nabyć, albo ponieść porażkę. Pamiętaj, że to Ty jesteś kowalem swojego losu i nikt za Ciebie nic nie zrobi. Jeżeli sam nie zbudujesz struktury i nie będziesz się rozwijał to nikt Cię za rękę nie będzie prowadził. Pamiętaj jednak, że jak już trafiłeś do MLM to znaczy, że masz kogoś nad sobą, a to znaczy, że ktoś może Ci pomóc osiągnąć sukces. Twój sponsor powinien dawać Ci rady oraz wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie samodzielnie cokolwiek zarobić.

Pamiętaj ponadto, że nie możesz się zbyt łatwo poddać. Jeżeli spotka Cię porażka to zamiast odwrócić się i stwierdzić, że to nie ma sensu to działaj dalej i wyciągaj wnioski na przyszłość. Ludzie mają tendencje do tego, że oczekują błyskawicznych efektów. Pamiętaj, że to nie jest możliwe. Nie da rady zbudować struktur w ciągu miesiąca. Jeżeli chcesz zarabiać sensowne pieniądze to bądź świadom, że zajmie Ci to o wiele więcej czasu i będziesz potrzebować znacznie więcej wysiłku. Obojętnie cokolwiek będziesz robił w swoim życiu to i tak będziesz musiał zawsze zaczynać od początku i to zawsze początek jest najtrudniejszy, ponieważ nie wiesz co masz robić. Musisz być wytrwały oraz systematyczny, a sukces przyjdzie z czasem. Nie nakręcaj się, chociaż jest to wina wielu mentorów, którzy sami obiecują nie wiadomo jak wielkie zarobki. Prawda jest taka, że powinieneś cieszyć się nawet z najmniejszych sukcesów, jeżeli będziesz w stanie chociaż sobie na początku dorabiać tylko z tego, powoli się rozwijając to i tak to już będzie ogromny sukces. Zaangażujesz raptem kilka godzin, a wyciągniesz kilkaset złotych, a z czasem o wiele więcej.

Jeżeli się założy własną firmę, weźmie się kredyt i się nie uda to trzeba w takiej sytuacji powiedzieć, że to wszystko to nasza wina. W sytuacji, gdy bierze się udział w MLM to najprościej jest powiedzieć, że to wina tego marketingu sieciowego, ponieważ on nie działa i jest całkowicie do niczego. Najczęściej jednak takich argumentów używają osoby, które same z siebie nie wychodziły zbytnio z inicjatywą i nie starały się pogłębiać swojej wiedzy z zakresu marketingu sieciowego. Jeżeli dopiero wchodzisz w struktury MLM to pamiętaj, że będzie wymagało naprawdę sporo czasu, za nim czegokolwiek się nauczysz i zaczniesz zarabiać pieniądze.

Sponsor – Na samym początku rola sponsora w MLM jest czymś kluczowym, a prawda jest taka, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Trzeba zdać sobie sprawę, że sponsor jest osobą, która na początku zaprasza Was do firmy i szkoli. Jeżeli ta osoba sama nie posiada doświadczenia oraz nie ma kogoś bardziej doświadczonego nad sobą to jest to w zasadzie równoznaczne z tym tak jakbyś sam był dla siebie sponsorem, czyli zaczynasz bez niczego. Bardzo dużo sponsorów źle podchodzi do marketingu sieciowego, ponieważ obiecują gruszki na wierzbie, tylko po to, żeby nabrać jak największą ilość ludzi. Prawda jest jednak taka, że właśnie przez takie osoby psuje się wizerunek MLM. Przekonają tak kilka osób, obiecując im zarobki na poziomie 5 tysięcy tygodniowo, a młodzi i naiwni ludzie zaczynają biegać po znajomych opowiadając im o tym. W takich sytuacjach zazwyczaj traci się większe grono znajomych. Znajomi zaczynają dziwnie się patrzeć na taką osobę, niczym na jakiegoś wariata. Szczerze powiedziawszy zdecydowanie lepiej być szczerym i powiedzieć, że MLM to dobry sposób na łatwe pieniądze, ale nie muszą być one od razu wielkie. Pamiętajcie, że nawet jeżeli uda Wam się zarobić 20 złotych to i tak to jest 20 złotych więcej. Nic nie tracicie, a możecie jedynie zyskać.

Ciągła zmiana firm MLM – Nagminne zmienianie firm MLM również jest częstym powodem, dla którego nie udaje się komuś osiągnąć sukcesu. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy wchodzi do Polski nowa firma, która była już w Stanach Zjednoczonych i odniosła tam wielki sukces. Ludzie myślą sobie w takich sytuacjach, że jak w Stanach się udało to uda się w Polsce, tylko że później okazuje się, że życie nie jest takie kolorowe i kończy się wszystko tak samo jak w poprzedniej firmie. Tylko zamiast nauczyć się na swoich błędach i wyciągnąć wnioski to taka osoba najczęściej zmienia ponownie firmę, zamiast zacząć szukać problemu gdzieś indziej. Prawda jest taka, że nie ma co szukać nowych firm, tylko trzeba skoncentrować się na jednej i być wytrwałym. W żadnym biznesie nie ma drogi na skróty, zawsze trzeba ciężko pracować i dążyć do celu. Jeżeli zamierzacie się ciągle poddawać i szukać łatwych metod zarobku to tak niczego nie osiągniecie.

Jeżeli zaczynasz swoją drogę w MLM i poznajesz kogoś kto ciągle zmieniał firmy i zaprasza Cię do swojej struktury to lepiej mu odmów, ponieważ nie ma to większego sensu. Każdy jest we wszystkim najmądrzejszy, ale jeżeli nie ma potwierdzonych sukcesów i nie jest w stanie Ci pokazać, że naprawdę to działa to po co masz się z kimś takim zadawać? Chyba nie chciałbyś pracować w firmie, w której szef nie potrafi nią zarządzać? Podobnie jest w MLM, nie ma sensu męczyć się tam gdzie ktoś nie daje sobie rady.

4 KOMENTARZE

 1. Dlaczego nigdy nie zarobię na MLM? Ponieważ wiem ile warta jest moja praca i nie uważam moich znajomych/klientów/współpracowników za ekhem… mało inteligentnych.
  Miałem styczność z MLMami, proponowano mi wejście w ten system, ale na całe szczęście odmówiłem. Powód?
  1. Szkolenia z całkiem rozgarniętych ludzi zrobiły z nich ćwierćinteligentów – jedyne co w MLMach działa ze 100% skutecznością to pranie mózgów.
  2. Aby zarabiać ja i moi współpracownicy mielibyśmy sprzedawać produkty, które nie istnieją w sprzedaży detalicznej, w branży w której są sprawdzone i dobre jakościowo marki w cenach o połowę niższych.
  3. Przy średnim wariancie chcąc osiągnąć próg wypłaty (wcześniej wyłącznie zniżki na owe produkty) musiałbym szef grupy musi mieć pod sobą ok 700 osób. Zwłaszcza, że jak to ujął mój znajomy szefowie tego szczebla to ok 5%, więc o ile dobrze liczę te wątpliwe i drogie produkty w skali kraju musiałoby sprzedawać ok 25tys osób (która firma zatrudnia tylu sprzedawców?)
  4. Zakładając optymistycznie że potrzeba pół roku harówki, żeby taką grupę zmontować – mógłbym założyć dowolną inną działalność handlową, oferując produkty, które nie budzą tyle kontrowersji. Nie zrobię tego jednak, ponieważ nie jestem urodzonym handlowcem i podjąłem inne kroki by znaleźć lepszą pracę.

  Niestety taka jest prawda. Nie mówię, że wszystkie MLMy to ściema, ale jak ktoś jara się, że wszedł do tego biznesu za stówkę bo kupił pakiet startowy to czuję okropny żal z utraty kolejnego, kiedyś rozgarniętego znajomego, który padł ofiarą nieuczciwego systemu.

 2. MLM to „biznes” liczb. Mało wykonanych telefonów, mało odbytych spotkań, mało zdobytych poleceń, mało zarobionych pieniędzy.
  To jedna sprawa.

  Drugi powód braku zarobków u początkujących to brak wiedzy jak zacząć i brak planu rozpisanego punkt po punkcie.
  Jakby wyglądał dom gdyby budował go ktoś kto nie wie jak i kto nie rozrysował wcześniej planu?
  W brew pozorom tę wiedzę nie łatwo zdobyć. W internecie jest wiele bzdur o marzeniach, ale niewiele konkretów które można zastosować w praktycznej pracy.

 3. Witaj ciekawy wpis 🙂 zgadzam się, że sponsor to ważna sprawa ale prócz tego i nasze zdolności 🙂
  1. Produkt jego cena nie raz z mlm one są w wyższej cenie niż te dostępne stacjonarnie.
  2. Nastawie na używanie jednej marki
  3. Samemu tu nic nie zrobisz musisz poszukać kogoś kto będzie za Ciebie chodził grupę zbudowaną
  4. Ciągłe np dokupywanie nowych próbek bo zmieniają numerki np perfum
  5.Koszty przesyłki jak nie zamówisz określonej ilości to się za nią płaci
  6. Nie raz potrzeba kasy na start zakup piórnika próbek pierwszy itp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here