Pożyczka na raty. Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać pożyczkę na raty?

Co zrobić, żeby otrzymać pożyczkę? Jakie formalności wiążą się z pożyczaniem na raty? Jakie dokumenty należy przedstawić, by móc spłacać pożyczkę w sposób ratalny? Podpowiadamy!

Czym jest pożyczka na raty?

Pożyczka to produkt oferowany najczęściej przez parabanki. Charakteryzuje się tym, że jest udzielana ekspresowo i przy minimum formalności. Zwykle opiewa na niewielkie sumy, a jej spłata musi nastąpić w krótkim czasie, zwykle w 30 dniach. Zdarzają się oczywiście i pożyczki na wyższe kwoty, które spłacać można przez kilka miesięcy, rok, dwa, a nawet – trzy.

Warto wiedzieć, że mimo iż pożyczka często nazywana jest kredytem i odwrotnie, są to dwa zupełnie inne produkty finansowe. Kredytu może udzielić bank w oparciu o przepisy Prawa Bankowego. Pożyczek udzielają firmy prywatne, w ich przypadku obroną jest Prawo Cywilne.

Kto może dostać pożyczkę?

Nie każdy może się starać o pożyczkę, zwłaszcza taką na raty. Chociaż zwykło się mówić, że chwilówki są dostępne od ręki, także parabanki starają się upewnić, czy osoba, która składa wniosek jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Najczęściej, jak przeczytamy na https://pożyczki-online.pl/pozyczki-online-na-raty-kto-moze-otrzymac-pozyczke-na-raty-przez-internet/ firmy pożyczkowe nie sprawdzają informacji o kliencie w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Warto jednak wiedzieć, że są i inne bazy. Większość firm pożyczkowych wykorzystuje takie rejestry jak BIG – Biuro Informacji Gospodarczej, KRD – Krajowy Rejestr Długów, ERIF – Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej.

Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać pożyczkę na raty?

Oczywiście formalności przy pożyczce na raty są takie, jak przy innych tego typu produktach. Owszem, mówi się, że jest ich minimum, ale pamiętać należy o kilku kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy tożsamości. Firma, która udziela pożyczki potrzebuje zweryfikować dane. Dowód osobisty jest najważniejszym i najbardziej podstawowym dokumentem. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie danych, ale też obywatelstwa. W przypadku zaciągania pożyczki w oddziale należy okazać dokument pracownikowi, a jak składa się wniosek online, wówczas trzeba wskazać numer i serię dowodu osobistego.

Bardzo często parabanki udzielają pożyczki na podstawie samego dowodu osobistego. W przypadku pożyczki na raty może okazać się, że konieczna jest weryfikacja dochodu. W takim wypadku parabank może zażądać przedstawienia zaświadczenia o zarobkach, co jest bardzo rzadkie. Częściej spotyka się sytuacje, w których pożyczkobiorca musi napisać oświadczenie o wysokości swoich dochodów.

Co wlicza się do dochodu? Warto wiedzieć, że dla parabanku nie jest ważne, czy ma się pensję gwarantowaną przez umowę o pracę, emeryturę/rentę, zyski z wynajmu, działalności gospodarczej, alimentów, stypendium. Liczy się to, by były comiesięczne pewne wpływy na konto.

Zdarza się, że parabank dodatkowo prosi o wskazania zobowiązań, czyli stałych wydatków związanych z życiem. Chodzi o opłaty za mieszkanie, media, inne pożyczki. Na ich podstawie jest w stanie oszacować, czy spłata danej pożyczki będzie możliwa, czy przypadkiem miesięczna rata nie będzie zbyt wysoka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here